2019 Antalya Konyaaltı Open (Konyaaltı, TUR, 17-22.11.2019)

Official Site

9. TUR SONRASI SIRALAMA (58 sporcu, A kategorisi)
SIRAB.NO.ÜNVANSOYADI ADIELOFEDŞEHİR/ÜLKEGrupPUANBH.SBBHs
13GMSHANAVA KONSTANTİN2491GEOGÜRCİSTAN
748½41,25417
22GMİBRAHİMOV RASUL2518AZEAZERBAYCAN
745½36,25414
36GMHAZNEDAROĞLU KIVANÇ2461TURANTALYA
64731,75406½
45IMNİGALİDZE GAİOZ2472GEOGÜRCİSTAN
645½32,00411
58IMGADİMBAYLİ ABDULLA2447AZEAZERBAYCANU20645½31,25395
615
LORTKİPANİDZE NODAR2377GEOGÜRCİSTAN
644½28,25414½
77IMGÖKERKAN CEM KAAN2452TURİSTANBULU20644½28,00418
810GMMAMMADOV ZAUR2421AZEAZERBAYCAN
64127,00385
94GMMİRZOEV AZER2472AZEAZERBAYCAN
4325,50388½
1314IMBASHİRLİ NAİL2383AZEAZERBAYCANU204226,00380½
1518IMGARAYEV KANAN2338AZEAZERBAYCANU2041½25,50389
1722GMGULİEV SARHAN2311AZEAZERBAYCANS503923,50384½
2924WIMMAMMADOVA NARMİN2282AZEAZERBAYCAN
3717,75363
4338
VALİYEV SHAHİN2013AZEAZERBAYCANU203613,75331

FİNAL SIRALAMA (17 sporcu, 9 yaş kız kategorisi)
SIRAB.NO.SOYADI ADIUKDELOFEDPUANBH.SBBHsRes.Vict.
12KARAKILINÇ FATMA SİMAY13561039TUR520½18,0011705
25PEHLİVAN ÖYKÜ1307
TUR18½14,2511704
33NURDOĞAN ILGIN DESTİNA1336
TUR419½14,0011504
41ŞEHİRLİ HAYAT1474
TUR419½13,00119½04
512GANBARLI NİGAR
1096AZE41811,5011504
Read more

Mersin Büyükşehir Belediyesi 4. Uluslararası Satranç Turnuvası (Mersin, TUR, 16-22.11.2019)

Official Site

Final sira (A Kategori, 81 sporcu)
SIRA
İSİMCRTGFEDGRPUANBH.SBBHsRes.Vict
1GMABDUSATTOROV NODİRBEK
2633UZB
746½40,75426½05
2IMISKANDAROV MİSRATDİN
2501AZE
743½37,25424½06
3GMPETROV NİKİTA
2590RUS
74035,5041606
4IMANNABERDİEV MEİLİS
2515TKM
738½35,0042905
5GMYILMAZ MUSTAFA
2605TUR
4233,75424½05
6GMBERNADSKİY VİTALİY
2571UKR
38½31,75407½04
14FMBAYRAMOV ELVİN
2314AZE
4127,5038804
17FMGASİMOV PARVİZ
2315AZE
4025,5038404
21GMRASULOV VUGAR
2496AZE
3623,75376½04
28FMEYNULLAYEV ALTAY
2244AZE
53720,50376½04
44WGMKAZİMOVA NARMİNF2230AZE
436½17,0037002
48
EYNULLAYEV ATİLLA
2299AZE
43515,0035803
51FMATAKİSHİYEV ELMAR
2293AZE
43414,75358½02
Read more

35th European Club Cup (Ulcinj, MNE, 10-16.11.2019)

Official Site
Open Chess-Results
Women Chess-Results

Final Ranking after 7 Rounds (66 teams)
Rk.SNoFED
TeamGames+=-TB1TB2TB3TB4TB5
14ITA
Obiettivo Risarcimento Padova770014237,030,5174,5174,5
23CZE
AVE Novy Bor760112214,528,5176,0149,0
32RUS
Mednyi Vsadnik751111225,527,0182,5140,3
41MKD
Alkaloid750210237,530,5161,5104,0
57RUS
Moscow Chess Team750210221,529,5165,5113,5
68NOR
Valerenga750210218,028,0170,0112,0
76RUS
Molodezka750210204,026,5172,0119,0
813AZE
Vugar Gashimov750210194,026,0169,5110,5
910DEN
Koge SK750210184,028,0164,0107,0
105RUS
Primorsky District750210182,527,0161,5108,5
119ISR
Beer Sheva742110173,525,5161,0107,8
1211CZE
SK Joly Lysa nad Labem742110168,023,5180,0123,3
1314SRB
Sloven Ruma750210144,023,0159,5105,0


Team-Composition with round-results
8. Vugar Gashimov (RtgAvg:2485, TB1: 10 / TB2: 194)
Bo.
NameRtgFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpnwwew-weKrtg+/-
1GMMamedov Rauf264813401653111½½½½5,0725942752753,931,071010,7
2GMAsadli Vugar25131340576411½1½015,0725352693753,281,721017,2
3GMSadikhov Ulvi2502134014161½000012,572549244772,53,05-0,5510-5,5
4IMAllahverdiyev Anar240713400347




½½1,0225950210,520,48104,8
6IMBuksa Nataliya2410141236220½010

1,552503235451,51,91-0,4110-4,1
7IMSuleymanli Aydin24291341393711110½15,572487271775,52,972,531025,3
8IMAhmadzada Ahmad2406134130071½1½1½15,572392262275,53,521,981019,8


Team-Composition with round-results
Rk.SNoFED
TeamGames+=-TB1TB2TB3TB4TB5
13GEO
Nona743011130,017,5113,088,0
21UKR
Kyiv Chess Federation742110118,016,5117,082,8
32MNC
Cercle d`Echecs Monte Carlo742110110,516,0113,579,0
46AZE
Odlar Yurdu73319114,017,5105,063,0


Team-Composition with round-results
4. Odlar Yurdu (RtgAvg:2383, TB1: 9 / TB2: 114)
Bo.
NameRtgFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpnwwew-weKrtg+/-
1IMMammadzada Gunay242713403729
0101114,0624722597642,631,371013,7
2WGMFataliyeva Ulviyya236813403052110
1014,0623462471643,190,812016,2
3IMMammadova Gulnar23691340350810
½1½½3,562312236963,53,360,14101,4
4WGMBalajayeva Khanim23681340639611½0
½½3,562318237563,53,300,20204,0
5WGMMamedjarova Zeinab2280134015211
½½½

2,542150224542,52,61-0,1120-2,2
Read more

World Youth Under-16 Chess Olympiad-2019 (Corum, TUR, 29.10-05.11)

Official Site
Chess-Results

9 turdan sonra yekun sıralama (48 komanda)
Rk.SNo
KomandaOyunlar+=-TB1TB2TB3TB4
11
AZERBAIJAN972016235,023,095
26
UZBEKISTAN971115230,522,096
315
BELARUS970214234,024,092
2933
AZERBAIJAN-NAHCIVAN - A93248126,018,572

AZE
1. AZERBAIJAN (RtgAvg:2412, Kapitan: GM, FT Abbasov, Farid / TB1: 16 / TB2: 235)
Bo.
AdRtgFEDFideID123456789Pts.OyunlarRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1IMMuradli Mahammad2459AZE13409301
1½10100½4,082425242544,38-0,3810-3,8
2IMSuleymanli Aydin2426AZE1341393711½½11½½17,092376259675,111,891018,9
3IMAhmadzada Ahmad2406AZE13413007½
1½1½11½6,082265245865,480,52105,2
4FMManafov Vugar2357AZE13410814½0
1½
1½½4,072219226944,75-0,7520-15,0
5WFMBeydullayeva Govhar2289AZE13413015110

0


2,042078210222,86-0,8620-17,2
29. AZERBAIJAN-NAHCIVAN - A (RtgAvg:1977, Kapitan: GM Sevdimaliyev, Urfan / TB1: 8 / TB2: 126)
Bo.
AdRtgFEDFideID123456789Pts.OyunlarRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1FMBabazada Khazar2408AZE13413554½11½½111½7,092056237876,940,06100,6
2FMMammadov Sadig2216AZE13408712½10½0111½5,59205321715,55,67-0,1720-3,4
3
Garayev Sadig1723AZE134105980110½0½003,091928177532,780,22408,8
4
Ismayilov Arturan1561AZE13410660
½1
0
10½3,061755175531,711,294051,6
5
Babayeva Nasrin1547AZE134166260

0
0


0,03187597200,83-0,8340-33,2
Read more

22nd European Team Chess Championship 2019 (Batumi, GEO, 24.10-2.11)

Official Site
Chess-Results Open
Chess Results Women

9 turdan sonra yekun sıralama (Açıq, 40 komanda)
Rk.SNo
KomandaKomandaOyunlar+=-TB1TB2TB3
11
RussiaRUS963015224,522,5
28
UkraineUKR962114236,522,5
32
EnglandENG962114219,022,5
64
AzerbaijanAZE951311197,520,5

9 turdan sonra yekun sıralama (Qadınlar, 32 komanda)

Rk.SNo
KomandaKomandaOyunlar+=-TB1TB2TB3
11
RussiaRUS972016256,026,0
22
GeorgiaGEO971115257,025,5
35
AzerbaijanAZE962114230,022,5
Read more

FIDE World Cup 2019 (Khanty-Mansiysk, RUS 9.9 - 4.10.2019)

Official Site

Results of players from Azerbaijan:


Final
Radjabov Teimour (AZE) 6 - 4 Ding Liren (CHN)

Round 6
Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 0.5 - 1.5 Radjabov Teimour (AZE)


Round 5
Xiong Jeffery (USA) 0.5 - 1.5 Radjabov Teimour (AZE)

Round 4
Mamedyarov Shakhriyar (AZE) 2.5 - 3.5 Radjabov Teimour (AZE)

Round 3
Safarli Eltaj (AZE) 0.5 - 1.5 Mamedyarov Shakhriyar (AZE)
Radjabov Teimour (AZE) 1.5 - 0.5 Yuffa Daniil (RUS)

Round 2
Mamedyarov Shakhriyar (AZE) 1.5 - 0.5 Kasimdzhanov Rustam (UZB)
Abasov Nijat (AZE) 1 - 3 Dominguez Perez Leinier (USA)
Sjugirov Sanan (RUS) 1.5 - 2.5 Radjabov Teimour (AZE)
Nihal Sarin (IND) 1.5 - 2.5 Safarli Eltaj (AZE)

Round 1
Rakotomaharo Fy Antenaina (MAD) 0 - 2 Mamedyarov Shakhriyar (AZE)
Radjabov Teimour (AZE) 1.5 - 0.5 Ziska Helgi Dam (FAI)
Shankland Sam (USA) 2.5 - 3.5 Safarli Eltaj (AZE)
Huschenbeth Niclas (GER) 2 - 0 Naiditsch Arkadij (AZE)
Abasov Nijat (AZE) 4.5 - 3.5 Piorun Kacper (POL)
Read more

GM Norm Tournament (Saint Petersburg, RUS, 27.08-04.09.2019)

Chess-Results

9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama
Rk.
AdRtgFED12345678910Pts.TB1TB2TB3
1IMKazakovskiy Valeriy2462BLR*0½1½111½½6,00,0425,00
2IMGadimbayli Abdulla2447AZE1*½½½½1½½½5,50,5224,50
3GMLintchevski Daniil2538RUS½½*1½½½1½½5,50,5224,00
4IMAhmadzada Ahmad2431AZE0½0*1½½½115,01,0320,00
5GMVolodin Aleksandr2473EST½½½0*½11½½5,00,0221,00
6GMMirzoev Azer2481AZE0½½½½*½½1½4,50,0119,00
7IMSaveliev Alexei2355RUS00½½0½*½½13,51,0114,00

IMSchekachikhin Maksim2416RUS0½0½0½½*½13,51,0114,00
9IMVlasenko Miroslav2419RUS½½½0½0½½*½3,51,0016,00
10IMDuzhakov Ilya2401RUS½½½0½½00½*3,00,0015,00
Read more

UAE Tournaments

Abu Dhabi Festival Chess-Results (Abu Dhabi, 1-11.08.2019)
Abu Dhabi Festival Official Site (Abu Dhabi, 1-11.08.2019)
HOC_Al Sayyah II International Blitz Championship Chess-Results (Dubai, 11.08.2019)

Final Ranking after 7 Rounds (Seniors Tournament, 7-8.8.2019)
Rk.SNo
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3
11GMMagerramov ElmarAZE25616,00,0185024,5
22
Baltazar DannyPHI21385,01,0189624,0
33
Tashkhodzhaev AkramUZB20905,00,0190424,0
49
Agaton Federico JrPHI04,01,0196626,0
57
Sulaiman Moosa OmerNZL16564,00,0189227,0
68
Reyes Danilo G.PHI16513,01,0200925,5
75
Wettasinha VasantaSRI17173,00,0196625,0
86AIMKhalid LodhiPAK16992,00,0174021,5
94
Marcial Augusto S.PHI18461,00,0189222,0

Final Ranking after 7 Rounds (15 teams, Family Tournament, 7-8.8.2019)
Rk.SNoTeam+=-TB1TB2TB3
11Bajarani5201211,00
22Akopian3401010,00
35Varshney33198,50

Final Ranking after 9 Rounds (Dubai, Blitz, 116 players)
Rk.SNo
NameTypeFEDRtgPts.TB2TB3TB4
15GMSalem A.R. Saleh
UAE26308,049,044,03
22GMJobava Baadur
GEO26987,049,544,53
31GMMaghsoodloo ParhamU20IRI27297,049,044,54
46GMIstratescu Andrei
ROU26207,047,042,02
510GMPaichadze Luka
GEO25336,551,546,03
614IMSadhwani RaunakU14IND25046,546,542,03
77GMPetrov Nikita
RUS25836,546,542,02
824
Pranav VU14IND22016,545,541,53
98GMLanda Konstantin
RUS25536,541,537,51
1536CMIlyasli UghurU16 first place
AZE20296,043,039,03
194GMGuseinov Gadir
AZE26326,039,535,54
2720IMMuradli MahammadU16AZE23385,043,039,02
3326IMBajarani Ilgar
AZE21825,039,035,51
Read more

European Youth Chess Championships 2019 (Bratislava, SVK, 2-10.08.2019)

Official Site
Chess-Results

Azərbaycan şahmatçılarının nəticələri

AZE
SNo
AdRtgFED123456789Pts.Rk.Qrup
35IMGarayev Kanan2341AZE1½½½0110½5,041Open 18
115
Shahpalangov Aydin1799AZE0½½0100103,0111Open 16
86
Talibov Shiroghlan1924AZE01½½111½16,513Open 14
134
Abbasov Azad1657AZE½00½01½002,5148Open 14
2CMSamadov Read2230AZE11½110½117,07Open 12
60
Valiyev Shahin1854AZE1½01½1½004,570Open 12
111CMSuleymanov Ali1631AZE0101111½05,544Open 12
158
Huseynbayli Valeh0AZE00000½0000,5160Open 12
10
Azadaliyev Jahandar1905AZE1½111½11½7,53Open 10
69
Mehtizada Murad1513AZE11010011½5,536Open 10
73
Ahmadzada Huseyn1475AZE010101½1½5,066Open 10
95
Hasanli Ziya1348AZE01½½100½03,5116Open 10
122
Huseynli Mahammadbaghir1223AZE0½00½½0½13,0128Open 10
4
Karimli Yusif1658AZE111011½1½7,03Open 08
6
Bayramli Rafael1514AZE11001½1116,58Open 08
11
Ahmad Khagan1492AZE1101101117,05Open 08
53
Aliyev Huseyn0AZE0010000001,091Open 08
73
Mansurov Raul0AZE00110½0002,583Open 08
4WFMBeydullayeva Govhar2307AZE111½001½05,022Girls 18
60WCMRzali Sabina1801AZE0110½½1½15,524Girls 16
5WFMAllahverdiyeva Ayan2114AZE111½11½½17,51Girls 14
79
Mammadova Aytaj1455AZE1000100½13,575Girls 14
99
Huseynova Fidan0AZE1000000001,099Girls 14
25WCMGasimova Samra1641AZE1101010½½5,030Girls 12
52
Shukurova Aydan1436AZE010101½½15,040Girls 12
54WCMBudaqova Leyla1431AZE0110011015,038Girls 12
20
Abbasova Zarifa1365AZE1100101½04,544Girls 10
38WCMIsmayilova Khanim1265AZE01110011½5,518Girls 10
3WCMBashirli Saadat1292AZE1111101½17,52Girls 08
5
Huseynova Dinara1207AZE1111110118,01Girls 08
Read more

FIDE Grand Prix 2019 (Riga, 12-25.07.2019)

Official Site

Final

1 Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2765 5
2 Vachier Lagrave, Maxime FRA 2775 4

Semi-finals

1 Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2765 1.5
2 So, Wesley USA 2763 0.5

1 Vachier Lagrave, Maxime FRA 2775 1.5
2 Grischuk, Alexander RUS 2766 0.5

Quarter-finals

1 So, Wesley USA 2763 4.5
2 Karjakin, Sergey RUS 2748 3.5

1 Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2765 2.5
2 Duda, Jan-Krzysztof POL 2729 1.5

1 Grischuk, Alexander RUS 2766 2.5
2 Yangyi, Yu CHN 2736 1.5

1 Vachier Lagrave, Maxime FRA 2775 1.5
2 Topalov, Veselin BUL 2740 0.5

First Round

1 Karjakin, Sergey RUS 2748 5
2 Giri, Anish NED 2779 4

1 So, Wesley USA 2763 2.5
2 Harikrishna, Pentala IND 2734 1.5

1 Duda, Jan-Krzysztof POL 2729 2.5
2 Svidler, Peter RUS 2737 1.5

1 Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2765 1.5
2 Dubov, Daniil RUS 2700 0.5

1 Grischuk, Alexander RUS 2766 3
2 Vitiugov, Nikita RUS 2727 1

1 Yangyi, Yu CHN 2736 4.5 (winning due to the armageddon game)
2 Aronian, Levon ARM 2756 4.5

1 Topalov, Veselin BUL 2740 2.5
2 Nakamura, Hikaru USA 2754 1.5

1 Vachier Lagrave, Maxime FRA 2775 1.5
2 Navara, David CZE 2734 0.5
Read more

7th Çeşme International Open Chess Tournament (Cheshme, TUR, 24-30.06.2019)

Official Site

Final ranking after round 9 (A Category, 95 players)
SIRAB.NO.
İSİMELOFEDPUANBH.SBRes.Vict
14GMQUPARADZE, GIGA2498GEO5044,5006
23IMISKANDAROV, MISRATDIN2502AZE4841,2507
31GMBAKLAN, VLADIMIR2620UKR50½36,0005
418IMCHIGHLADZE, IVERI2317GEO45½32,2506
55GMMAMMADOV, ZAUR2428AZE42½31,2506
611FMTUNCER, TUNA2365TUR4233,0005
77IMGOKERKAN, CEM KAAN2415TUR4232,7505
89GMBARSOV, ALEXEI2397UZB39½30,0005
913GMANNAGELDYEV, ORAZLY2353TKM3829,5005
1410IMBASHIRLI, NAIL2367AZE642½30,0004
2517IMGULIEV, LOGMAN2320AZE36½24,2504
2832
BASHİROV, TEYMUR2238AZE54825,2504
3127WGMKAZIMOVA, NARMIN2271AZE54222,2504
3649
MAMMADOV, GULAM2059AZE53618,2504
4247
ABDULLAYEV, AZER2064AZE4018,5003
5740
ALIYEV, ELNUR2155AZE43716,0003
6515IMRZAYEV, BAHRUZ2340AZE37½13,0002
Read more

Peterburq yayı-2019

Информация 2019

Информация
об открытом шахматном фестивале
«Петербургское лето – 2019»
(возможны незначительные изменения)
 
Время и место проведения
Фестиваль проводится с 13 августа (день приезда) по 26 августа (день отъезда)  2019 года:  Мемориал В.Л. Корчного — 13.08 (день приезда)  - 23.08 (день отъезда);  этап детского Кубка России — 13.08 (день приезда) - 23.08 (день отъезда)  2019 года, этап Гран-при России по рапиду  — 23.08 (день приезда) - 26.08 (день отъезда)  2019 года, в отеле «Азимут» по адресу: Санкт-Петербург, Лермонтовский пр., 43/1
Предварительные заявки на участие принимаются на сайте spbchesstournaments.com до 10.08.2019.

http://spbchesstournaments.com/memorialyi/peterburgleto/informacziya-2019.html 

Программа фестиваля:
14.08.11:00 Турниры B: Детский Кубок России 1 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 1 тур 
15.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 2 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного2 тур 
16.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 3 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 3 тур 
17.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 4 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 4 тур 
18.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 5 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 5 тур 
19.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 6 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 6 тур 
20.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 7 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 7 тур 
21.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 8 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 8 тур 
22.0810:00 Турниры В: Детский Кубок России 9 тур
15:30 Турниры B - закрытие
17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 9 тур22:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного – закрытие
23.0810:00 Турнир D: Конкурс решения задач 12:00 Турнир E: шахматы Фишера18:00 Турнир F: блиц
24.0811:00 Турнир G: Лекция и сеанс 15:00 Турнир C: Гран-при России по рапиду 1-5 тур 
25.0810:30 Турнир C:Гран-при России по рапиду 6-11 тур 18:30 Турнир С: Гран-при России по рапиду - закрытие 
Read more

4. Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası (Ankara, TUR, 17-22.06.2019)

Official Site

Final standings after round 9 (A Category, 113 players)
RANK
NAMERtgFEDPtsBH.SBBHsRes.Vict
1GMBERNADSKIY, VITALIY2578UKR4741,7543406
2IMISKANDAROV, MISRATDIN2502AZE745½36,7543205
3IMNAGY, GABOR2471HUN5138,0043705
4GMODEEV, HANDSZAR2386TKM49½36,2541805
5IMSARACI, NDERİM2377KOS4733,2540604
6IMANNABERDIEV, MEILIS2532TKM46½36,5043304
7GMBAGATUROV, GIORGI2422GEO46½35,7543004
8IMCAN, IŞIK2379TUR4533,25413½04
9CMYILMAZ, GÖKTAN2175TUR44½30,00426½05
17GMMAMMADOV, ZAUR2428AZE64429,25415½05
19IMBABAYEV, TALIB2290AZE64028,7538705
24IMGULIYEV, LOGMAN2320AZE4426,5040405
30WGMKAZIMOVA, NARMIN2271AZE38½24,5038605
80
JAVADOV, HABIL1806AZE43013,50332½02

Final sira (U14 Category, 94 players)
RankNameRtgFEDPtsBH.SBBHsRes.Vict
1CİVCER ÖMER FARUK1676TUR85248,5043907
2BABAYEVA NASRİN1451AZE5446,7544606
3TÜRKMEN YUSUF ÇAĞAN1910TUR46½39,50429½07
4UYLUKÇU BERKAY BAHADIR1506TUR748½38,75433½06
Read more

European School Chess Championship (Mamaia, ROU, 31.05-08.06.2019)

Official Site
Chess-Results AZE Players

SNo
AdRtgIFED123456789Pts.Rk.Qrup
3
Allahverdi Umid1018AZE0011101116,05Open U7
6
Babayev Yusif0AZE0111101016,04Open U7
12
Mammadov Murad0AZE0010111015,010Open U7
4
Karimli Yusif1401AZE1111111119,01Open U9
6
Bayramli Rafael1338AZE110½011116,53Open U9
15
Mammadli Ali1233AZE011½101015,513Open U9
32
Gabulov Ilkin1326AZE011½1½10½5,515Open U11
15
Kanli Alperen1737AZE11½½0½1015,58Open U13
5FMMammadov Sadig2205AZE11½½½10116,53Boys & Girls U17
5WCMIsmayilova Khanim1124AZE11½1½11½06,53Girls U9
13
Ismayilova Salbinaz1003AZE010101½104,511Girls U9
14
Babayeva Nasrin1503AZE1010110004,012Girls U15

Read more

Chicago Open (Chicago, USA, 23-27.05.2019)

Official Site

Final Standings after round 9 (Open Section, 120 players)
#NameRtngFedTotPrizeAmount
1GM Vasif Durarbayli2623AZE7.01st$10300.00
2GM Jeffery Xiong2679USA6.52nd-10th$1388.89
3GM Dariusz Swiercz2667USA6.52nd-10th$1388.89
4GM Lazaro Bruzon Batista2664CUB6.52nd-10th$1388.89
5GM Illia Nyzhnyk2644UKR6.52nd-10th$1388.89
6GM Yuniesky Quesada Perez2622CUB6.52nd-10th$1388.89
7GM Hovhannes Gabuzyan2620ARM6.52nd-10th$1388.89
8GM Alex Shimanov2614RUS6.52nd-10th$1388.89
9GM Pavlo Vorontsov2545UKR6.52nd-10th$1388.89
10GM Evgeny Shtembuliak2516UKR6.52nd-10th$1388.89
Read more

UAE Ramadan Tournaments

1st Al Batayih Chess Tournament 2019 (Blitz, 107 players, Sharjah, UAE, 23.05.2019)
Ramadan Tolerance Tournament 2019 (Blitz, 124 players, Sharjah, UAE, 21.05.2019)
Dubai Cup Team Chess Tournament 2019 (Blitz, 56 teams, Dubai, UAE, 18-19.05.2019)
24th Sharjah Ramadan International Chess Championship 2019 (Rapid, 146 players, Sharjah, UAE, 13-18.05.2019)

24th Sharjah Ramadan International Chess Championship 2019 (Blitz, 173 players, Sharjah, UAE, 16.05.2019)
Allegiance to Zayed Chess Tournament 2019 (Rapid, 144 players, Dubai, UAE, 8-12.05.2019)


Final Ranking after 7 Rounds (Sharjah, Blitz, 107 players)
Rk.SNo

NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3
13
GMSargissian GabrielARM25996,50,032,036,0
21
GMGuseinov GadirAZE27076,00,029,532,5
37
IMEl Taher FouadEGY24016,00,029,532,5
48
GMArencibia Rodriguez WalterCUB23646,00,029,032,0

Final Ranking after 7 Rounds (Sharjah, Blitz, 124 players)
Rk.SNo
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3TB4
11GMGuseinov GadirAZE27076,50,531,534,06
23GMSargissian GabrielARM25996,50,530,534,56
32GMSalem A.R. SalehUAE26676,00,031,535,06
48IMAl Qudaimi BasheerYEM23996,00,029,532,56

Team-Composition with round-results (Dubai, Blitz, 56 teams)
1. Maksud @ Home of Chess (RtgAvg:2683, TB1: 16 / TB2: 15)
Bo.
NameRtgFEDFideIDPts.GamesRtgAvgKrtg+/-
1GMGuseinov Gadir2707AZE134013787,592298201,8
2GMMiladinovic Igor2659SRB42033807,59206620-6,0
2. Arbor Masters (RtgAvg:2579, TB1: 15 / TB2: 15)
Bo.
NameRtgFEDFideIDPts.GamesRtgAvgKrtg+/-
1GMSargissian Gabriel2599ARM133008818,0922502029,8
2GMGagunashvili Merab2559GEO136016527,09212320-3,0
3. Marimax (RtgAvg:2282, TB1: 14 / TB2: 13)
Bo.
NameRtgFEDFideIDPts.GamesRtgAvgKrtg+/-
1IMDimakiling Oliver2405PHI52022487,0921252031,6
2
Marcos Marvin2158PHI52088406,091932209,8

Final Ranking after 9 Rounds (Sharjah, Rapid, 146 players)
Rk.SNo

NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3TB4
12
GMSargissian GabrielARM26947,50,054,059,06
21
GMSalem A.R. SalehUAE27207,50,049,553,57
33
GMGuseinov GadirAZE26637,50,049,553,56

Final Ranking after 9 Rounds (Sharjah, Blitz, 173 players)
Rk.SNo

NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3
11
GMGuseinov GadirAZE27078,00,552,056,5
27
IMDimakiling OliverPHI24058,00,551,556,0
34
IMKhademalsharieh SarasadatIRI24617,50,052,056,0
43
GMSargissian GabrielARM25997,50,049,053,5
510
IMAl Qudaimi BasheerYEM23997,50,049,053,0

Final Ranking after 9 Rounds (Dubai, Rapid, 144 players)

Rk.SNo

NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3TB4TB5Krtg+/-
13
GMGuseinov GadirAZE26638,50,051,043,5842025,0
21
GMSargissian GabrielARM26947,50,054,046,0632011,4
32
GMIordachescu ViorelMDA26707,00,052,044,55220-4,0
45
GMArencibia Rodriguez WalterCUB25387,00,051,543,5642018,2
54
GMMagerramov ElmarAZE25677,00,050,543,06420-6,2
612
IMAli SebbarMAR23767,00,050,042,0752014,4
710
IMEl Adnani MoklissMAR24037,00,049,542,0642015,0
88
IMDimakiling OliverPHI24517,00,049,041,074206,2
99
IMAl Qudaimi BasheerYEM24387,00,047,540,57320-10,2
1013

Hilwani TalalSYR23537,00,044,538,57220-25,0
Read more

10th Beirut International Open Chess Championship (Beirut, LBN, 25.04-03.05.2019)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (Category A, 55 players)
Rk.
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3TB4rtg+/-
1GMBernadskiy VitaliyUKR25877,50,048,042,566,9
2GMBajarani UlviAZE24706,50,049,043,554,7
3GMKotanjian TigranARM24586,50,048,043,543,5
4GMKarpatchev AleksandrRUS24236,50,048,043,0410,6
5IMKhodashenas MersadIRI24676,50,046,542,053,0
6FMEl Jawich AmroLBN22386,50,043,038,5535,8
Read more

49th International Tournament Bosna 2019 (Sarajevo, BIH, 27.04-05.03.2019)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (104 players)

Rk.SNo
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3Rprtg+/-
16IMSadikhov UlviAZE24797,056,043,55264921,3
25GMKadric DenisBIH25427,054,542,5525988,2
31GMPredojevic BorkiBIH26217,053,041,5526283,5
44GMBrkic AnteCRO25606,555,043,5425613,0
52GMKozul ZdenkoCRO25896,551,540,062525-3,2
616FMBorsuk KonstantinUKR23686,549,538,56244122,0
73GMDjukic NikolaMNE25666,549,039,052477-6,7
87GMNestorovic NikolaSRB24736,548,538,5424441,7
910GMDizdarevic EmirBIH24236,548,538,05250710,3
1017IMKlasan VladimirSRB23666,546,036,5523765,5
Read more

World School Chess Championship 2019 (Antalya, TUR, 18-26.04.2019)

Official Site
Chess-Results AZE Results

Player overview for AZE
SNo
NameRtgFED123456789Pts.Rk.Krtg+/-Group
6
Allahverdi Umid1038AZE100½111½05,01140-20,00U7
13
Babayev Yusif0AZE1101001004,02300,00U7
19
Gadimov Magsud0AZE01000½1002,53500,00U7
10
Karimli Yusif1473AZE1010111005,02140-71,60U9
21
Mehtizada Murad1357AZE1011½10116,574057,60U9
27
Bayramli Rafael1295AZE1101001105,0234043,20U9
4CMOrujov Farid1796AZE1½10½1½116,5440-14,00U11
13CMSuleymanov Ali1667AZE11½1½001½5,51540-10,40U11
31
Hashimov Ahmadagha1421AZE0011½½10½4,53540-1,20U11
8
Azadaliyev Jahandar1975AZE½011½11½05,51240-20,00U13
11CMSuleymanli Suleyman1928AZE11½1101½½6,524082,40U13
14CMAslanov Umid1870AZE10½01½1015,01740-14,00U13
30
Huseynzade Tamerlan1499AZE0001101104,0274030,40U13
3CMIlyasli Ughur2150AZE01111½1005,5540-24,40U15
22
Ali Ahad1572AZE0010½½1003,02340-28,00U15
3FMIbrahimli Murad2371AZE1100101½½5,0420-22,20U17
4
Babazada Khazar2285AZE1½½0½10104,51040-42,40U17
15
Ismayilov Firuz1648AZE0011001104,013406,80U17
3
Mammadli Nuray1034AZE1000½10114,513400,00G7
4
Huseynova Lala1206AZE0111000115,01040-14,80G9
7WCMIsmayilova Khanim1111AZE1011010015,064013,20G9
10
Ismayilova Salbinaz1017AZE10½0101003,52140-14,00G9
10
Rahimova Aysel1425AZE10½1100115,51340-68,80G11
10
Nasibova Narmin1505AZE½½1001½115,5640-2,80G13
20
Karimli Aytaj1340AZE1100101004,0164067,20G13
23
Ismayil Seljan1228AZE½0½1010014,0194022,40G13
5WCMRzali Sabina1674AZE½1½0011004,01440-66,00G15
16
Pashayeva Jamila1431AZE0½00111104,5114036,40G15
9
Ahmadova Raya1468AZE0½0001½013,01240-52,00G17

Read more