Şahmat bəstəçiliyi üzrə 5-ci Azərbaycan kuboku, 2021

Şahmat bəstəçiliyi üzrə 5-ci Azərbaycan kuboku, 2021

5th Azerbaijan Chess Composition Cup, 2021

SON NƏTICƏ / FINAL AWARD

 

 5-ci Azərbaycan kubokunun təşkilatçısı Azərbaycan Şahmat Federasiyası Bəstəçilik komissiyasıdır. Kubok 6 bölmə üzrə (ikigedişli - #2, üçgedişli - #3, çoxgedişli - #N, etüdlər - +=, yardımmat - H#, əks-mat - S#) keçirilirdi. Hər müəllif hər bölməyə yalnız bir orijinal (heç yerdə dərc olunmamış) məsələ və ya etüd göndərə bilərdi.  Bu kubokda ilk dəfə olaraq birgə (həmçinin xarici vətəndaşlarla) əsərlərin iştirakına da icazə verilmişdi. 

 5-ci Azərbaycan kubokunun direktoru beynəlxalq hakim İlham Əliyev (Sumqayıt) idi.

 

5-ci Azərbaycan kubokunun qaliblərini təqdim edirik.
 

1-ci bölmə - İkigedişli – Hakim: Aleksandr Melniçuk (Rusiya). 1-ci yer - Elmar Abdullayev (Sumqayıt), 2-ci yer - Vidadi Zamanov (Göyçay) və Zoltan Labai (Slovakiya), 3-cü yer - Salman Cavadzadə (Gəncə).

2-ci bölmə - Üçgedişli – Hakim: Aleksandr Melniçuk (Rusiya). 1-ci yer: Ülvi Bacarani (Bakı), 2-ci yer: Elmar Abdullayev (Sumqayıt), 3-cü yer: Vidadi Zamanov (Göyçay) və Viktor Volçek (Belarus).                                                 

3-cü bölmə - Çoxgedişli – Hakim: Aleksandr Melniçuk (Rusiya). 1-ci yer - Elmar Abdullayev (Sumqayıt)    2-ci yer - Vidadi Zamanov (Göyçay) və Zoltan Labai (Slovakiya), 3-cü yer - Ülvi Bacarani (Bakı).                                       

4-cü bölmə - Etüdlər – Hakim: İlham Əliyev (Sumqayıt). 1-ci yer - Ülvi Bacarani (Bakı), 2-ci yer - Elmar Qasımov (Bakı), 3-cü yer - Fazil Şükürov (Bakı).

5-ci bölmə - Yardımmat – Hakim: Rauf Əlövəstzadə (ABŞ). 1-ci yer - Salman Cavadzadə (Gəncə), 2-ci yer - Vidadi Zamanov (Göyçay), 3-cü yer - Anatoli Piriverdiyev (Bakı).  

6-cı bölmə - Əks-mat – Hakim: Rauf Əlövəstzadə (ABŞ). 1-ci yer - Salman Cavadzadə (Gəncə), 2-ci yer - Vidadi Zamanov (Göyçay) və Zoltan Labai (Slovakiya), 3-cü yer - Ramil Səfərəliyev (Şabran).

TƏLTİF / AWARD: 5-ci-azerbaycan-kuboku-2021.pdf [1.3 Mb] (downloads: 270)
See the file online: 5-ci-azerbaycan-kuboku-2021.pdf

Read more

2021 Superbet Chess Classic (Bucharest, ROU, 3-15.06.2021)

Official Site

Cross table after round 9

RankNameFed.Rating12345678910Score
1GM Mamedyarov, ShakhriyarAZE2770x1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 6.0
2GM Aronian, LevonARM27810 x1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 5.0
3GM Grischuk, AlexanderRUS2776½ 0 x½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 5.0
4GM So, WesleyUSA2770½ ½ ½ x½ ½ 1 ½ ½ ½ 5.0
5GM Giri, AnishNED2780½ ½ ½ ½ x½ ½ ½ 1 0 4.5
6GM Radjabov, TeimourAZE2765½ ½ ½ ½ ½ x½ ½ ½ ½ 4.5
7GM Caruana, FabianoUSA28200 ½ ½ 0 ½ ½ x½ ½ 1 4.0
8GM Deac, Bogdan-DanielROU2627½ 0 0 ½ ½ ½ ½ x1 ½ 4.0
9GM Vachier-Lagrave, MaximeFRA2760½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 x½ 3.5
10GM Lupulescu, ConstantinROU26560 ½ 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ x3.5

Read more

Women's FIDE Grand Prix Series 2019 (Gibraltar, 22.05-02.06.2021)

Official Site
Chess-Results


Final Ranking crosstable after 11 Rounds
Rk. 
NameRtgFED123456789101112Pts. TB1  TB2  TB3 
1
IMAbdumalik Zhansaya2472KAZ*½½½11½1111½8,50,0643,75
2
GMMuzychuk Mariya2544UKR½*1½½½½0½1117,00,0435,50
3
IMMammadzada Gunay2443AZE½0*1½½01½1½16,51,0432,50
4
GMLagno Kateryna2546RUS½½0*½½½1½1½16,50,0332,25
5
IMPaehtz Elisabeth2456GER0½½½*1½1½0½16,01,0330,00
6
GMDzagnidze Nana2524GEO0½½½0*½½1½116,00,0328,00
7
GMMuzychuk Anna2535UKR½½1½½½*0½10½5,50,0231,25
8
IMKashlinskaya Alina2494RUS01000½1*10½15,00,0424,00
9
GMStefanova Antoaneta2470BUL0½½½½0½0*1104,51,0224,25
10
GMGunina Valentina2421RUS00001½010*114,50,0420,00
11
IMSaduakassova Dinara2500KAZ00½½½01½00*14,00,0219,50
12
IMBulmaga Irina2440ROU½00000½0100*2,00,0111,50
Read more