CIRTDAN 2018 (+=, #2, #3, #N)

CIRTDAN 2018 (+=, #2, #3, #N)

 

  Azərbaycan Şahmat Federasiyası Şahmat Bəstəçiliyi Komissiyası məsələ və etüdlərin tərtibi üzrə «CIRTDAN» beynəlxalq yarışının ilkin nəticələrini  elan edir. Cırtdan (RUS – Джыртдан, ENG – Jirtdan) – Azərbaycan nağıllarının ən məşhur qəhrəmanlarından biridir. Azərbaycan şahmat bəstəçiliyində daşların sayı 5-dən artıq olmayan məsələ və etüdlər də "Cırtdan” adlanır.

Bölmələr və hakimlər:

 

1) += (Etüdlər) – Harold van der Heijden (Hollandiya).

 

2) #2 (İkigedişli) – Mikola Çernyavski (Ukrayna).

 

3) #3 (Üçgedişli) – Elmar Abdullayev (Şirvan, Azərbaycan).

 

4) #N (Çoxgedişli) – Aleksandr Sıqurov (Rusiya).

 
 

TƏLTİF / AWARD:

 

PDF – jirtdan-2018-studies-2-3-n-award.pdf [922,15 Kb] (downloads: 187)
See the file online: jirtdan-2018-studies-2-3-n-award.pdf

 

PGN (+=) – cirtdan-2018-provisional-award.pgn [13,42 Kb] (downloads: 59)

 

İradları bu tarixə kimi (01.07.2018) aşağıdakı elektron ünvana göndərmək olar.

 

The award is open for - 01.07.2018. All claims to: abdullaev-elmar@bk.ru


Read more

2018 Summer Chess Classic (Saint Louis, Missouri, USA, 15-23.05.2018)

Official Site

Final Standings after round 9

Rank Name Score M/F Rating TPR W-We 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 GM Durarbayli, Vasif 6.0 (2.0)
M 2623 2756 +1.58 1 1 1 1 ½ ½ ½ 0 ½
2 GM Akobian, Varuzhan 6.0 (0.0)
M 2647 2753 +1.26 1 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½
3 GM Sevian, Samuel 5.5 M 2619 2711 +1.15 1 ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ ½
4 GM Xiong, Jeffery 4.5 M 2665 2626 -0.48 1 0 0 ½ 1 0 ½ 1 ½
5 GM Zherebukh, Yaroslav 4.5 M 2640 2629 -0.15 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 0
6 GM Bok, Benjamin 4.5 M 2640 2629 -0.15 ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½
7 GM Prohaszka, Peter 4.0 M 2613 2589 -0.26 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1
8 GM Indjic, Aleksandar 4.0 M 2600 2590 -0.07 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1
9 GM Fridman, Daniel 3.5 M 2639 2549 -1.13 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½
10 GM Jumabayev, Rinat 2.5 M 2612 2466 -1.75 0 ½ 0 0 1 0 ½ ½ 0
Read more

Nakhchivan Open 2017 (30.04-10.05.2018)

Chess-Results Group A
Chess-Results Group B (< 2249)
Chess-Results Group C (U12)
Chess-Results Blitz

9 turdan sonra yekun sıralama (A qrupu, 58 iştirakçı)
Rk. SNo
Ad FED RtgI Klub/Şəhər Pts. TB1 n rtg+/-
1 4 GM Mamedov Nidjat AZE 2602 Baku 6,5 2543 9 13,1
2 9 GM Tiviakov Sergei NED 2569
6,5 2496 9 11,6
3 2 GM Safarli Eltaj AZE 2657 Baku 6,0 2529 9 0,4
4 3 GM Guseinov Gadir AZE 2654 Shamkir 6,0 2524 9 -0,2
5 10 GM Khenkin Igor GER 2557
6,0 2501 9 8,3
6 1 GM Korobov Anton UKR 2678
6,0 2442 9 -11,1
7 14 GM Ghaem Maghami Ehsan IRI 2531
6,0 2439 9 4,7
8 43 FM Ibrahimli Murad AZE 2305 Sumqayit 6,0 2407 9 54,4
9 27 IM Abdulov Orkhan AZE 2401 Baku 6,0 2375 9 13,2
Read more

World School Chess Championship 2018 (Durres, ALB, 21-29.04.2018)

Official Site
Chess-Results

AZE
Player overview for AZE
SNo
Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk. K rtg+/- Group
4
Bayramli Rafael 1145 AZE 1 0 1 1 1 1 ½ 0 1 6,5 4 40 31,60 U7
5
Alizada Pasham 1119 AZE 1 1 1 1 0 1 0 0 1 6,0 6 40 -8,80 U7
7
Karimli Yusif 1113 AZE 1 1 1 1 1 0 ½ ½ 1 7,0 2 40 71,20 U7
10
Suleymanli Ismayil 1402 AZE 1 0 1 1 0 1 1 1 1 7,0 3 40 39,60 U9
8 CM Orujov Farid 1760 AZE 1 ½ ½ 0 1 1 1 1 ½ 6,5 6 40 -12,00 U11
1
Babazada Khazar 2222 AZE 1 1 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 6,0 5 40 -58,80 U13
1
Manafov Vugar 2275 AZE 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 0 6,0 5 40 -39,20 U15
26
Ali Ahad 1486 AZE ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 1 4,5 22 40 6,00 U15
1 FM Ibrahimli Murad 2305 AZE 1 1 1 1 0 1 1 1 ½ 7,5 1 20 8,20 U17
3 WCM Bashirli Saadat 0 AZE 1 0 1 1 1 1 0 1 0 6,0 4 0 0,00 G7
7 WCM Ismayilova Khanim 1259 AZE 1 0 0 1 1 0 0 0 1 4,0 19 40 -71,60 G9
27
Nasirova Lala 0 AZE ½ 1 0 0 1 0 1 0 0 3,5 22 0 0,00 G9
7 WCM Gasimova Samra 1519 AZE 1 ½ ½ 1 1 1 0 ½ ½ 6,0 4 40 41,20 G11
13
Karimli Zhala 1451 AZE 0 0 1 1 1 1 1 0 ½ 5,5 9 40 38,00 G13
6 WCM Ismayil Malak 1771 AZE 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 5,5 5 40 -24,40 G15
3
Heydarova Aytaj 1876 AZE 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 1 8,0 2 40 115,20 G17
Read more

FIDE World Amateur Chess Championship 2018 (Cagliari, ITA, 22-29.04.2018)

Official Site
Chess-results
9 turdan sonra yekun nəticələr (U2000 qrupu, 98 iştirakçı)
Rk. SNo Name FED RtgI Pts. TB1  TB2 TB3 TB4 TB5 Rp
1 10 Hajiyev Kanan AZE 1959 9,0 0,0 49,0 53,5 5 9 2692
2 17 Baisynov Islam KGZ 1945 7,0 0,0 49,0 53,5 4 6 2095
3 16 Tavagwisa Lawrence ZIM 1946 7,0 0,0 40,5 43,0 5 7 2042
4 45 Tadevosyan Gevorg ARM 1860 6,5 0,0 46,0 48,5 4 5 2062
5 29 Bonali Leonardo ITA 1901 6,5 0,0 45,5 47,0 4 5 2053
6 11 Nagy Laszlo GER 1958 6,5 0,0 45,0 48,5 5 4 2026
7 23 Boorchi Byaruuzana MGL 1923 6,5 0,0 44,5 48,0 5 6 2035
8 19 Chinguun Otgonbayar MGL 1929 6,5 0,0 40,0 44,5 4 6 1991
Read more

5th Vugar Gashimov Memorial 2018 (Shamkir, AZE, 19-28.04.2018)

Official Site
Final Standings after round 9
1. Carlsen, Magnus g NOR 2843 6 2884
2. Ding, Liren g CHN 2778 2846
3. Karjakin, Sergey g RUS 2778 5 2809
4. Radjabov, Teimour g AZE 2748 2770
5. Mamedyarov, Shakhriyar g AZE 2814 2762
6. Wojtaszek, Radoslaw g POL 2744 2770
7. Giri, Anish g NED 2777 2767
8. Mamedov, Rauf g AZE 2704 4 2732
9. Topalov, Veselin g FID 2749 4 2727
10. Navara, David g CZE 2745 2604
Read more

European Individual Women Chess Championship 2018 (Vysoke Tatry, SVK, 8-19.04.2018)

Official Site
Chess-Results
11 turdan sonra yekun sıralama (144 iştirakçı)

Rk. SNo
Ad FED RtgI Pts. TB1 TB2 TB3 TB4 n w we w-we K rtg+/-
1 4 GM Gunina Valentina RUS 2507 9,0 0,0 72,5 76,5 2389 11 9 7,10 1,90 10 19,0
2 3 GM Dzagnidze Nana GEO 2507 8,0 0,0 74,5 80,5 2417 11 8 6,83 1,17 10 11,7
3 24 GM Ushenina Anna UKR 2422 8,0 0,0 74,0 78,5 2393 11 8 5,89 2,11 10 21,1
4 17 IM Atalik Ekaterina TUR 2452 8,0 0,0 67,0 71,5 2342 11 8 7,06 0,94 10 9,4
5 8 GM Stefanova Antoaneta FID 2479 8,0 0,0 66,0 71,0 2382 11 8 6,93 1,07 10 10,7
6 13 IM Paehtz Elisabeth GER 2468 8,0 0,0 66,0 70,5 2357 11 8 7,11 0,89 10 8,9
7 65 WGM Kulon Klaudia POL 2319 8,0 0,0 65,5 69,0 2372 11 8 4,58 3,42 10 34,2
8 38 WIM Shuvalova Polina RUS 2389 8,0 0,0 65,0 68,5 2403 11 8 5,27 2,73 10 27,3
9 5 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2495 7,5 0,0 69,0 74,0 2360 11 7,5 7,45 0,05 10 0,5
10 36 IM Mammadzada Gunay AZE 2392 7,5 0,0 67,5 72,5 2424 11 7,5 5,01 2,49 20 49,8
23 52 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2355 7,0 0,0 57,0 61,5 2294 11 7 6,39 0,61 20 12,2
40 49 IM Mammadova Gulnar AZE 2360 6,5 0,0 57,5 61,5 2288 11 6,5 6,48 0,02 10 0,2
44 53 WIM Balajayeva Khanim AZE 2348 6,5 0,0 53,5 57,5 2240 11 6,5 7,02 -0,52 20 -10,4
53 84 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2274 6,0 0,0 61,0 65,5 2356 11 6 4,26 1,74 20 34,8
73 48 WGM Fataliyeva Ulviyya AZE 2361 5,5 0,0 57,0 60,5 2302 11 5,5 6,37 -0,87 20 -17,4
Read more

2nd Sharjah Masters International Chess Championship (12-19.04.2018)

Official Site
Chess-Results

9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama (129 iştirakçı)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 20 GM Maghsoodloo Parham IRI 2615 8,0 0,0 48,0 45,0 7
2 12 GM Safarli Eltaj AZE 2653 7,0 0,5 48,5 45,0 6
3 1 GM Wang Hao CHN 2707 7,0 0,5 48,5 44,5 6
4 17 GM Sethuraman S.P. IND 2631 6,5 0,0 51,0 47,0 6
5 3 GM Artemiev Vladislav RUS 2701 6,5 0,0 49,5 46,0 5
6 2 GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2703 6,5 0,0 48,5 45,0 5
7 19 GM Iturrizaga Bonelli Eduardo VEN 2624 6,5 0,0 47,5 44,5 4
8 7 GM Inarkiev Ernesto RUS 2680 6,5 0,0 47,0 45,0 4
9 6 GM Eljanov Pavel UKR 2700 6,5 0,0 46,5 44,5 4
Read more

Kathmandu Open International GM Chess Tournament 2018 (Kathmandu, NEP, 13-17.04.2018)

Chess-Results
Official Site

Final Ranking after 9 Rounds (173 Players)
Rk. SNo
Name FED RtgI Pts. TB1 TB2
TB3 TB4 TB5
1 8 IM Harsha Bharathakoti IND 2424 7,5 0,0 49,0 54,0 4 6
2 5 GM Mirzoev Azer AZE 2504 7,0 0,0 51,0 55,0 5 5
3 4 GM Tarlev Konstantin UKR 2549 7,0 0,0 50,5 54,0 4 5
4 14 IM Shyaamnikhil P IND 2385 7,0 0,0 49,5 53,5 5 5
5 6 GM Greenfeld Alon ISR 2490 7,0 0,0 49,0 53,0 4 5
6 10 IM Gusain Himal IND 2413 7,0 0,0 47,0 50,5 5 5
7 1 GM Volkov Sergey RUS 2598 7,0 0,0 46,5 50,5 4 6
8 9 IM Llaneza Vega Marcos ESP 2422 7,0 0,0 43,5 47,5 4 7
Read more