Respublika Şahmat Olimpiadasında həlletmə çempionatı

Respublika Şahmat Olimpiadasında həlletmə çempionatı

Xəbər verdiyimiz kimi, 12-21 iyul 2011 tarixdə keçirilən
16 yaşadək Respublika Şahmat Olimpiadasının proqramına ilk dəfə olaraq həlletmə çempionatı daxil edilmişdi.
Yarış 17 iyul saat 16.30-da İsmayıllı Olimpiya kompleksində keçirildi. Yarışda 75 şahmatçı iştirak etdi. İştirakçılara 90 dəqiqə ərzində 8 məsələ (ikigedişli, üçgedişli, çoxgedişli və etüd) həll etmək tapşırığı verilmişdi. Hər düzgün həll edilmiş məsələyə görə 5 xal verilirdi.
Mükafat fondu 100 manat olan çempionatın qalibləri
12 və 16 yaş qruplarında müəyyənləşdirildi.
Yarışın mükafat fondu aşağıdakı kimi bölüşdürüldü:
16 YAŞ OĞLANLAR:

1. Babazadə Cavidan (Lənkəran) 15 AZN,
2. Abbasov Amil (Gəncə)10 AZN,
3. Nuri Murad (Sumqayıt) 8 AZN,
4. Fətəliyeva Ülviyyə (Gəncə) 7 AZN,
5. Səlimov Şövkət (Sumqayıt) 5 AZN.

16 YAŞ QIZLAR:
Rzabəyli Lalə (Sumqayıt) 5 AZN

12 YAŞ OĞLANLAR:
1.Nağdıyev Niyazi (Bakı) 15 AZN,
2.Aslanov Fərid (Sumqayıt) 10 AZN,
3.Hüseynzadə Ceyhun (Sumqayıt) 8 AZN,
4.Sadiqli Aslan (Bakı) 7 AZN,
5-6.Abışlı Oğuz (Bakı) 3 AZN və Məmmədzadə Tural (Bakı) 3 AZN.

12 YAŞ QIZLAR: Heydərova Aytac (Bakı) 5 AZN.

Yarışın tapşırıqları, həlləri və cədvəli ilə aşağıda tanış ola bilərsiniz.

ismayilli-problems.pdf [0 b] (downloads: 111)
See the file online: ismayilli-problems.pdf

ismayilli-solutions.pdf [0 b] (downloads: 119)
See the file online: ismayilli-solutions.pdf

ismayilli-17.07.2011-table.pdf [0 b] (downloads: 79)
See the file online: ismayilli-17.07.2011-table.pdf


Baş hakim: İlham Əliyev (Sumqayıt)
Şahmat bəstəçiliyi üzrə beynəlxalq hakim

Read more

Youth Chess Olympiad 2011

Youth Chess Olympiad
AZE Ismayilli, 12-21 July 2011

group A (under 16)

148 players
http://chess-results.com/tnr52990.aspx?art=4&lan=1

Final Ranking crosstable after 10 Rounds
1 Bayramov Elkhan Khayyat Oglu 2055 BAK 8.5 67.5
2 Abbasov Amil Habil Oglu 2137 GNJ 8.5 64.5
3 Abbasli Javid Vidadi Oglu 1956 BLQ 8.5 60.5
4 Fataliyeva Ulviyya Hasil Qizi 2107 GNJ 8.0
5 Baghirova Khatin Mahammad Qizi 1854 UJR 7.5 67.0
6 Rahimli Ilkin Alisaftar Oglu 1841 BAK 7.5 63.0
7 Rzayev Chingiz Qafar Oglu 1954 QUB 7.5 60.0
8 Allahyarov Said Seymur Oglu 1982 GCH 7.5 60.0
9 Aslanov Elnur Jahangir Oglu 1888 AGD 7.5 57.0
10 Babazade Javidan Elnur Oglu 2082 LNK 7.0 66.5

group B(under 12)

275 players
http://chess-results.com/tnr52989.aspx?art=4&lan=1&zeilen=99999

Final Ranking crosstable after 10 Rounds
1 Naqdiyev Niyazi Siyavush Oglu 2015BAK9.5

2 Shahaliyev Ismayil Bahram Oglu 1815BAK9.0
3 Abdullayev Farid Khayyam Oglu 1800AJD8.5
4 Aliyev Kanan Ilqar Oglu1800GNJ8.067.0
5 Abishli Oguz Vagif Oglu2054BAK8.066.5
6 Iskandarov Shahriyar Bagir Oglu 1800QUB8.061.5
7 Jafarli Babak Feruz Oglu2000GNJ8.061.0
8 Asadov Jabrayil Eldaniz Oglu 1800QBD8.058.0
9 Aliyev Ravan Azar Oglu 1600 SMQ7.571.0
10 Agayev Sadiq Taleh Oglu 2000 BAK7.569.0

Read more

6-th International Chess Festival Nana Aleksandria Cup-2011 Poti GEO

Final Standings
1 IM Nigalidze Gaioz GEO 2448 7.5 37.5 0.0 53.0
2 IM Mammadov Zaur Fazahir Oglu AZE 2325 7.5 37.0 0.0 51.5
3 GM Pantsulaia Levan GEO 2612 7.0 39.0 0.0 53.0
4 IM Kalashian David ARM 2410 7.0 35.5 0.0 50.0
5 IM Quparadze Giga GEO 2467 7.0 35.0 0.0 50.5
6 GM Shanava Konstantine GEO 2535 6.5 37.5 0.0 54.5
7 Zarkua Davit GEO 2433 6.5 35.5 0.0 50.0
8 IM Benidze Davit GEO 2514 6.5 34.5 0.0 50.0
9 GM Bagaturov Giorgi GEO 2459 6.5 34.5 0.0 54.5
10 WIM Arabidze Meri W GEO 2311 6.5 34.0 0.0 48.5
11 WGM Batsiashvili Nino W GEO 2381 6.5 30.5 0.0 46.0
12 Gharibyan Karen V ARM 2124 6.5 30.0 0.0 45.5
33 Ibrahimova Sabina Oqtay Qizi U16G W AZE 2125 5.5 27.0 0.0 41.0
97 Aliyev Nijat U14B AZE 1566 3.5 17.0 0.0 35.0
101 Mustafin Aleksandr Sergeyevich U14B AZE 0 3.5 15.0 0.0 33.0

Offical Site
Chess-Results

Read more

Həmyerlimiz Amerikada

Həmyerlimiz Amerikada
ABŞ - da yaşayan həmyerlimiz, tanınmış şahmat məsələləri tərtibçisi Rauf Əlövsətzadə, bu ölkənin məşhur “StrateGems” şahmat bəstəçiliyi jurnalında üçgedişli məsələlər bölməsinin redaktorudur. Bu jurnala orijinal şahmat məsələləri göndərmək istəyənlər (yalnız üçgedişli məsələ!) üçün həmyerlimizin elektron ünvanını təqdim edirik: rauf.aliovsadzade@gmail.combakili97@netzero.net

Read more

CHESS SUMMER in VARNA 21 June - 10 July 2011 (5th Varna Open)

Final Standings
1 GM Chatalbashev Boris BUL 2596 7.0
2 GM Grigorov Grigor BUL 2501 6.5 41.0
3 GM Georgiev Vladimir MKD 2559 6.5 40.0
4 IM Berbatov Kiprian BUL 2472 6.5 38.5
5 Rzayev Bahruz AZE 2335 6.5 38.0
6 IM Arnaudov Petar G. BUL 2439 6.5 36.0
7 GM Legky Nicolay A FRA 2430 6.5 35.0
8 FM Enchev Ivajlo BUL 2435 6.5 34.0
9 Idrisov Tabriz AZE 2225 6.0 39.0
10 NM Georgiev Biser BUL 2263 6.0 37.5
11 NM Shishkov Minko BUL 2295 6.0 37.0 47.5 4
12 FM Qadimbayli Abdulla AZE 1824 6.0 37.0 47.5 4
13 FM Badev Kiril BUL 2332 6.0 37.0 46.5
14 GM Spassov Liuben BUL 2379 6.0 37.0 46.0
15 Sofranov Velizar BUL 2053 6.0 36.5
16 FM Filev Georgi BUL 2357 6.0 35.5
19 WIM Isgandarova Khayala AZE 2163 5.5 36.0 46.5 4
25 Musayev Eldar AZE 2120 5.0 38.0 46.0 3
29 Qadimbayli Goshgar AZE 1710 5.0 34.0 42.0 4
30 Amrayeva Aytan AZE 1907 5.0 33.5 41.5 4
33 Mukhtarov Kanan AZE 1864 5.0 28.5 37.0 4
37 Bayramov Elkhan AZE 2055 4.5 35.0 42.5 4
39 Soyunlu Narmin AZE 1827 4.5 32.5 41.5 4
41 Mammadov Gulam AZE 1849 4.5 31.5 41.5 4
43 Shabanov Abdulla AZE 0 4.5 29.5 38.0 3
49 Ahmadova Fatima AZE 1578 4.0 31.5 38.5 3
55 Akhundov Shamshad AZE 0 4.0 26.0 34.0 3
59 Imanly Magrura AZE 1600 3.5 29.5 38.5 3
71 Mustafayev Farid AZE 0 3.0 23.0 29.5 3
74 Shabanova Xadica AZE 0 2.0 25.5 31.5 1
75 Aliev Taleh AZE 0 2.0 24.5 30.5 1
77 Imanly Nagi AZE 0 1.5 17.5 23.0 0


Offical Site & Another Tournaments Of Festival
Chess Results(Main Tournament)

Read more

2-ci Dünya kuboku

2-ci Dünya kubokunda şahmat bəstəçilərimizin uğuru!

FIDE-nin (Beynəlxalq Şahmat Federasiyası) “Şahmat bəstəçiliyi” xüsusi layihəsi şahmat bəstəçiliyi üzrə 2-ci Dünya kubokunun nəticələrini elan edib. Səkkiz bölmə üzrə keçirilən yarışlarda artıq üç bölmənin nəticələri məlumdur.
Sevindirici haldır ki, ölkəmizin üç şahmat bəstəçisi bu yarışda uğur qazanıb. Etüd bölməsində 23 ölkədən 38 etüdün iştirak etdiyi yarışda İlham Əliyevin (Sumqayıt) etüdü 2-ci Xüsusi Mükafat, üçgedişli bölmədə 12 ölkədən 28 məsələnin iştirak etdiyi yarışda Kənan Vəlixanovun (İmişli) məsələsi 1-ci fəxri rəy, çoxgedişli bölməsində isə 18 ölkədən 30 məsələnin iştirak etdiyi yarışda isə Vidadi Zamanovun (Göyçay) məsələsi miniatürə görə mükafat qazanıb. Fürsətdən istifadə edib, şahmat bəstəçilərimizi təbrik edirik və onlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulayrqırıq.
Şahmat bəstələrini müstəqil həll edin, cavabları ilhamaliev@mail.ru ünvanına göndərə bilərsiniz.
dunya-kuboku.doc [0 b] (downloads: 104)
See the file online: dunya-kuboku.doc


Read more

10th Dubai Juniors

10th Dubai Juniors, 2-10 July 2011

http://chess-results.com/tnr52432.aspx?lan=1

Final Ranking after 9 Rounds
1 Bilguun Sumiya MGL 1951 8.5
2 FM Wagdy Andro EGY 1962 8.0
3 FM Igonin Temur UZB 1901 7.5
4 WCM Hojjatova Aydan Hikmat Qizi W AZE 1896 7.0 0.0 57.0
5 Mayed Al-Rashedi UAE 1637 ALN 7.0 0.0 53.0
6 Dolor Kyle Cedrick PHI 1596 7.0 0.0 52.0
7 Raghavan Siddharth BRN 1540 7.0 0.0 49.0
8 WFM Mammadzada Gunay Vuqar Qizi W AZE 1824 7.0 0.0 48.0
9 WFM Osmak Iulija W UKR 2020 6.5 0.0 53.5
10 CM Al-Zaruoni Fahad UAE 1662 SHJ 6.5 0.0 53.0

Read more

Championnat de Paris 2011

http://idf-echecs.com/pages/cht-de-paris-idf/251-championnat-de-paris-idf-2011-la-page-des-resultats.html
Final Standings after 9 rounds

1 g ARUN PRASAD S. 2489 Sen IND 7.0
2 g FEDORCHUK Sergey A. 2618 Sen UKR 6.5
3 g FELGAER Ruben 2573 Sen ARG 6.5
4 g PANCHANATHAN Magesh Chandran 2556 Sen IND 6
5 m ARNOLD Marc T 2445 Jun USA 6.0
6 f SOCHACKI Christophe 2358 Cad FRA 6.0
7 g SETHURAMAN S.p. 2529 Cad IND 6.0
8 g GULIYEV Namig 2549 Sen AZE 6.0
9 m BATTAGLINI Gabriel 2407 Sen FRA 6.0
10 m ROSER Kevin 2446 Sen FRA 6.0
11 g DAVID Alberto 2609 Sen LUX 5.5
12 m KALEGIN Evgenij 2477 Vet RUS 5.5

20 m BAJARANI Ulvi 2424 Min AZE 5.0

52 Players


Read more

«Vladimir Dvorkovich Cup – 2011»

6th International Rapid Chess Youth Team Tournament
«Vladimir Dvorkovich Cup – 2011»
Organizers
The general management of the tournament is carried out by the nonprofit organization «Foundation
for Support of Chess Creativity» together with the Russian Chess Federation. The direction of the
tournament is assigned to a panel of arbiters.

The Chief Arbiter is F. Hassanov.

http://chess-results.com/tnr52072.aspx?lan=11

regulations_6th_cup_2011_eng.pdf [0 b] (downloads: 99)
See the file online: regulations_6th_cup_2011_eng.pdf

http://www.russiachess.org/online/2011/6th/






Интервью Джахангира Агарагимова для сайта http://www.russiachess.org

Read more