Bəstəçillik üzrə Avropa çempionatı

Azərbaycan Avropada 6-cıdır

31 mart -5 aprel tarixdə Polşanın Loviç (Lowicz) şəhərində şahmat bəstələrinin həlli üzrə 7-ci Avropa çempionatı keçirildi. Çempionatda 20 ölkədən 75 şahmat həllçisi öz qüvvələrini sınadılar. Komanda hesabında ilk dəfə olaraq Ukrayna (Vasil Dyaçuk, Valeriy Kopıl, Volodimir Pogorelov, Oleksiy Solovçuk) çempion adını qazandı. 2-ci Serbiya (Milan Velimirovic, Marjan Kovacevic, İqor Spiric, Vladimir Podinic), 3-cü isə Polşa (Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Piotr Gorski, Riszard Krolikovski) oldu. 4-cü yeri dəfələrlə dünya və Avropa çempionu adını qazanmış Rusiya millisi, 5-ci yeri isə Finlandiya tutdu. 
Ölkəmizin Ramil Cavadov, Araz Alməmmədov, Zaur Məmmədov və Aqşin Məsimovdan ibarət yığma komandası, bu yarışlar tarixində ən yüksək nəticəni göstərərək 6-cı yeri tutdu. Qeyd edək ki, komandamız tərkibi qrossmeyster və beynəlxalq ustalardan ibarət bir çox məşhur komandaları geridə qoydu. Şəxsi hesabda qızıl medalı 90 mümkün xaldan 84 xal toplayan Piotr Murdzia (Polşa), gümüş medalı 77,5 xalla (285 dəq) Marjan Kovacevic (Serbiya), bürüncü isə 77.5 xalla (322 dəq) Georgi Evseev (Russia) qazandı.Milli komandanın lideri FİDE ustası R.Cavadov (2394, İsmayıllı) 60 xalla 15-ci (performans 2522, +33), 13 dəfə ökə çempionu A.Alməmmədov (2370, Qəbələ) 55 xalla 20-ci (performans 2445, +20), 17 yaşlı gənc həllçimiz Z.Məmmədov (Bakı) 34,5 xalla 54-cü (performans 2130), komandamızın ən təcrübəli iştirakçısı olan A.Məsimov (2129, Bakı) 30,5 xalla 60-cı (performans 2068, -16) oldu. Çempionatda şəxsi hesabda çıxış edən veteran həllçimiz Anatli Piriverdiyev (Bakı) isə 29,5 xalla 61-ci yeri (performans 2053, +42) tutaraq beynəlxalq əmsalına əlavə xallar yazdıra bildi.
Gənclər (23 yaşa kimi) arasında çempion adını Kacper Piorun (Polşa) qazandı. Andrey Petrov (Rusiya) 2-ci, Evgeni Viktorov (Russia) isə 3-cü oldu.

İlham Əliyev (Sumqayıt)
Şahmat bəstəçiliyi üzrə milli komandanın baş məşqçisi

Şəkildə soldan-sağa: A.Məsimov, A.Piriverdiyev, İ.Əliyev, R.Cavadov, A.Alməmmədov, Z.Məmmədov.

#601;n y

Read more

Bakı çempionati 8 və 10 yaşadək

8 yaşadək oğlanlar
9 oyundan sonra
1 Manafov Vuqar 1800 8.5
2 Mustafayev Farid 1800 7.5 42.5
3 Ismayilov Mahammad 1800 7.5 40.0
4 Cafarzada Zamiq 1800 7.5 36.5
5 Muradli Mahammad 1800 7.0 38.0
6 Maharramov Yusif 1800 7.0 36.0

8 yaşadək qızlar
9 oyundan sonra
1 Beydullayeva Govhar 1500 7.0 40.0
2 Abbasova Sadaqat 1700 7.0 37.0
3 Mustafazada Nigar 1700 6.5 36.0
4 Ismayilova Gular 1500 6.5 31.0
5 Karimli Aysu 1500 6.0 33.0


10 yaşadək oğlanlar
9 oyundan sonra
1 Qarayev Kanan 2008 8.5
2 Agayev Sadiq 2000 8.0
3 Sadiqli Aslan 1999 7.5
4 Azimov Rashad 1600 7.0


10 yaşadək qızlar
9 oyundan sonra

1 Ibrahimli Leyla 1700 9.0
2 Mustafazada Nigar 2000 7.5
3 Aliyeva Tomris 1700 6.5
4 Heydarova Aytaj 1700 6.0 30.0
5 Qauzer Anna 1500 6.0 28.0

Read more

14/16/18 yaşadək olan qızların və oğlanların Azərbaycan çempionatı

18 yaş oğlanlar
1 Mammadov Zaur Baku 2379 6.0
2 Huseyn Orkhan Baku 2109 5.5
3 Aliakbarov Anar Baku 2131 5.5

16 yaş oğlanlar
1 Abbasov Amil Ganca 2073 9.5
2 Iskandarov Misratdin Sumqayit 2235 8.5
3 Orujov Shujaat Masalli 2173 8.0

14 yaş oğlanlar
1 Sadikhov Ulvi Baku 2078 9.0 (1.0)
2 Bayramov Elkhan Baku 1976 9.0 (0.0)
3 Bayramov Elvin Quba 1998 8.5

18 yaş qızlar
1 WIM Abdulla Khayala Baku 2160 9.5
2 Guliyeva Sabina Goychay 2005 9.0 (1.0)
3 WIM Kazimova Narmin 2277 9.0 (0.0)

16 yaş qızlar
1 Fataliyeva Ulviyya Ganca 2069 10.5
2 Ibrahimova Sabina Ganca 2086 10.0
3 Soyunlu Narmin Baku 1864 9.0


14 yaş qızlar
1 Amrayeva Aytan Baku 1906 9.5 (0.5) 45.50
2 Nasirova Gunay Baku 1473 9.5 (0.5) 44.00
3 Firidunlu Lala Beylaqan 1941 8.0

Read more

12th European Individual Chess Championship - Aix les Bains

12th European Individual Chess Championship Logo

1 GM Potkin Vladimir RUS 2653 8.5 2849 63.5 78.0
2 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2711 8.5 2826 63.0 77.0
3 GM Polgar Judit HUN 2686 8.5 2799 63.5 77.0
4 GM Moiseenko Alexander UKR 2673 8.5 2755 62.0 74.5
5 GM Vallejo Pons Francisco ESP 2707 8.0 2819 66.5 80.0
6 GM Ragger Markus AUT 2614 8.0 2783 62.5 76.0
7 GM Feller Sebastien FRA 2657 8.0 2766 58.5 70.5
8 GM Svidler Peter RUS 2730 8.0 2751 62.5 76.5
9 GM Mamedov Rauf AZE 2667 8.0 2751 61.0 74.0
10 GM Vitiugov Nikita RUS 2720 8.0 2741 62.0 75.5
11 GM Zhigalko Sergei BLR 2680 8.0 2732 59.5 72.0
12 GM Jakovenko Dmitry RUS 2718 8.0 2719 60.0 72.5
13 GM Korobov Anton UKR 2647 8.0 2697 61.5 75.0
14 GM Inarkiev Ernesto RUS 2674 8.0 2695 60.0 72.5
15 GM Postny Evgeny ISR 2585 8.0 2633 52.0 64.0
16 GM Azarov Sergei BLR 2615 7.5 2776 62.5 75.0
17 GM Khairullin Ildar RUS 2634 7.5 2771 60.5 73.5
18 GM Kobalia Mikhail RUS 2672 7.5 2754 57.0 70.5
19 GM Guliyev Namig AZE 2522 7.5 2739 58.5 70.0
20 GM Riazantsev Alexander RUS 2679 7.5 2728 60.0 72.5
21 GM Iordachescu Viorel MDA 2626 7.5 2725 62.0 76.0
22 GM Lupulescu Constantin ROU 2626 7.5 2722 58.0 71.0
23 GM Mcshane Luke J ENG 2683 7.5 2718 58.0 71.5
24 GM Fridman Daniel GER 2661 7.5 2717 56.5 69.0

Offical Site
Chess-Results

Read more

Amber 2011

Amber Logo
Final Standings(Blind+Rapid)
1 Aronian, Levon g ARM 2808 15½ (8½+7)
2 Carlsen, Magnus g NOR 2815 14½ (5+9½)
3 Anand, Viswanathan g IND 2817 13 (7+6)
4-5 Grischuk, Alexander g RUS 2747 11 (6+5)
Ivanchuk, Vassily g UKR 2779 11 (5+6)
6-8 Gashimov, Vugar g AZE 2746 10½ (6+4½)
Gelfand, Boris g ISR 2733 10½ (6+4½)
Nakamura, Hikaru g USA 2774 10½ (5+5½)
9-10 Topalov, Veselin g BUL 2775 10½ (4½+6)
Karjakin, Sergey g RUS 2776 10 (5½+4½)
11 Kramnik, Vladimir g RUS 2785 8 (4+4)
12 Giri, Anish g NED 2690 7 (3½+3½)

Round 11
Blindford
Ivanchuk, Vassily 1/2 Topalov, Veselin
Gashimov, Vugar 1/2 Grischuk, Alexander
Giri, Anish 0-1 Anand, Viswanathan
Carlsen, Magnus 0-1 Gelfand, Boris
Nakamura, Hikaru 0-1 Kramnik, Vladimir
Karjakin, Sergey 1/2 Aronian, Levon


Rapid
Topalov, Veselin 1-0 Ivanchuk, Vassily
Grischuk, Alexander 1/2 Gashimov, Vugar
Anand, Viswanathan 1-0 Giri, Anish
Gelfand, Boris 0-1 Carlsen, Magnus
Kramnik, Vladimir 0-1 Nakamura, Hikaru
Aronian, Levon 1/2 Karjakin, Sergey


Offical Site

Read more

Cappelle Le Grande 2011

Final Standings-after 9 rounds
1 g GAJEWSKI Grzegorz 2569 Sen POL 7.5
2 g SHARAPOV Evgeny 2468 Sen UKR 7 44.5
3 m IPATOV Alexander 2512 Cad ESP 7 44
4 g VOVK Yuri 2539 Sen UKR 7 41.5
5 g JANKOVIC Alojzije 2564 Sen CRO 6.5 46.5
6 g HARIKRISHNA Pentala 2667 Sen IND 6.5 44 2669
7 g SHNEIDER Aleksandr 2518 Sen UKR 6.5 44 2609
8 g CORNETTE Matthieu 2544 Sen FRA 6.5 43
9 g ZHIGALKO Sergei 2671 Sen BLR 6.5 42.5 2617
10 g PETROV Marijan 2535 Sen BUL 6.5 42.5 2571
51
RZAYEV Bahruz  2221 Cad AZE 6 39.5 2418 47 (2nd Cad)
88 g MIRZOEV Azer 2563 Sen AZE 5.5 40 2427 48.5

Offical Site

Read more

19th Fajr International Chess Open Tournament

Final Standings
1 GM Tiviakov Sergei NED 2623 8.5 79.5 72.5 71.0
2 GM Gleizerov Evgeny RUS 2581 8.5 78.5 72.0 70.0
3 IM Benidze Davit GEO 2522 8.5 76.0 70.0 67.5
4 GM Guseinov Gadir AZE 2591 8.5 75.5 69.0 67.0
5 GM Ulibin Mikhail RUS 2547 8.5 75.0 69.0 66.5
6 GM Mamedov Nidjat AZE 2580 8.5 74.5 69.0 66.0
7 GM Kasimdzhanov Rustam UZB 2681 8.5 74.5 68.0 66.0
8 GM Gagunashvili Merab GEO 2619 8.5 71.0 65.5 62.5
9 GM Dzhumaev Marat UZB 2493 8.0 74.5 68.5 66.0
10 GM Moiseenko Alexander UKR 2670 8.0 74.5 68.0 66.0
11 GM Ghaem Maghami Ehsan IRI 2604 8.0 73.5 68.0 65.0
12 FM Sharbaf Mohsen IRI 2392 8.0 72.5 66.5 64.0
13 IM Sebenik Matej SLO 2526 8.0 71.0 65.5 63.0
14 GM Moradiabadi Elshan IRI 2558 8.0 70.5 64.5 62.0
15 GM Shanava Konstantine GEO 2560 8.0 70.5 64.0 62.5
16 IM Grover Sahaj IND 2462 8.0 68.5 63.0 60.5
17 IM Guliev Logman AZE 2464 8.0 67.0 61.0 59.0
18 FM Pourramezanali Amirreza IRI 2326 8.0 66.0 60.5 58.0

Offical Site
Read more

9th-Khazar International Cup Open Chess 2011

Group A
1 GM Fedorov Alexei BLR 2593 7.0 46.5 42.0
2 Quparadze Giga GEO 2395 7.0 46.5 41.5
3 GM Toufighi Homayoon IRI 2450 6.5 44.5 40.5
4 GM Pantsulaia Levan GEO 2610 6.5 44.5 40.0
5 GM Tiviakov Sergei NED 2623 6.5 42.0
6 IM Maghalashvili Davit GEO 2453 6.5 41.5
7 FM Soozankar A M IRI 2281 6.5 40.5

Group B
1 Rzayev Bahruz Iqbal Oglu AZE 2221 8.0
2 Ryahi Naser IRI 2217 7.0 48.5
3 Pilvaieh Ali IRI 2174 7.0 46.5
4 Iskandarov Misratdin Mehdi Ogl AZE 2201 7.0 45.5
5 Ezzati Fereidoon IRI 2185 7.0 45.0
6 Rahmanov Shahriyar Teymur Oglu AZE 2286 6.5 48.5
7 Sadikhov Ulvi Ramil Oglu AZE 2083 6.5 45.5
8 Asgari Morteza IRI 2246 6.5 44.0 40.0
9 Doostkam P IRI 2194 6.5 44.0 39.5
10 Hajiyev Shahin Qabil Oglu AZE 2114 6.5 43.5
11 Aliyev Elnur Fakhraddin Oglu AZE 2157 6.5 41.5

Group C
1 Nuri Murad Kamil Oglu AZE 1949 9.5 72.0
2 Akhgar Mohammad IRI 1953 9.5 71.5
3 Ahmadov Vusal Karimkhan Oglu AZE 1898 9.0 69.5
4 Kaffash Milad IRI 1913 9.0 69.0
5 Pooreraghian Mohammadreza IRI 1956 9.0 66.5
6 Tavana Mobin IRI 1995 8.5 75.0
7 Bayramov Elkhan Khayyat Oglu AZE 1967 8.5 72.0
8 Shabanov Nurlan Mammad Oglu AZE 1958 8.5 65.5


Group D
1 IM Khotenashvili Bela GEO 2440 8.5 51.5
2 WGM Batsiashvili Nino GEO 2396 8.5 51.0
3 WIM Kazimova Narmin Nizami Qizi AZE 2298 7.0
4 WFM Bolon Karelle FRA 2113 6.5 51.0
5 WFM Fataliyeva Ulviyya Hasil Qizi AZE 2019 6.5 50.5
6 WIM Isgandarova Khayala Ilqar Qizi AZE 2167 6.5 47.5
7 WIM Abdulla Khayala Mardan Qizi AZE 2205 6.5 46.5
8 Soyunlu Narmin Asat Qizi AZE 1826 6.5 42.5

Group E
1 FM Gholami Aryan IRI 1895 8.0
2 Sadiqli Aslan Mubariz Oglu AZE 0 7.5
3 Asadli Vugar Afgan Oglu AZE 0 7.0 51.5
7 FM Gadimbayli Abdulla Azar Oglu AZE 1788 6.5 46.5

Group F
1 Ghanbarzadeh Reza IRI 1792 8.0
2 Mammadov Gulam Ilham Oglu AZE 1838 7.0 45.5
3 Tahbaz Arash IRI 1803 7.0 42.5
4 Maharramli Chingiz Hasan Oglu AZE 1708 7.0 41.0

Azeri Results
Read more

AEROFLOT OPEN-2011+Blitz Qualify

AEROFLOT OPEN-2011+Blitz Qualify


FINAL STANDINGS

Final Standings
A
1 GM Le, Quang Liem 6.5 VIE 2664 2809 -1 +1.73 2649.4
2 GM Vitiugov, Nikita 6.5 RUS 2709 2803 +1.11 -1 2638.6
3 GM Tomashevsky, Evgeny 6.5 RUS 2695 2797 +1.22 1 2630.6
4 GM Khismatullin, Denis 6.0 RUS 2649 2779 +1.57 -1 2660.3
5 GM Yu, Yangyi j 6.0 CHN 2607 2762 +1.87 -1 2644.1
6 GM Kamsky, Gata 6.0 USA 2730 2756 +0.28 -1 2631.1
7 GM Rodshtein, Maxim 6.0 ISR 2625 2734 +1.32 1 2614.7
8 GM Kasimdzhanov, Rustam 6.0 UZB 2681 2727 +0.56 1 2607
9 GM Mamedov, Rauf 6.0 AZE 2660 2720 +0.74 1 2597.4
10 GM Cheparinov, Ivan 6.0 BUL 2665 2716 +0.62 1 2587

Final Standings B Azeri Players
20 GM Durarbeyli, Vasif 5.5 AZE 2504 2490 -0.15 -1 2411.7
59 IM Bajarani, Ulvi 4.5 AZE 2393 2388 -0.06 1 2391.6
65 WFM Mammadova, Gulnar Marfat qizi 4.0 AZE 2284 2363 +0.97 -1 2405.9

Mamedyarov Won Blitz Tournament!
1 GM Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2772 14.5 74.50 95.50 7
2 GM Ponomariov, Ruslan UKR 2744 14.0 77.00 98.50 7
3 GM Andreikin, Dmitry RUS 2689 13.5 77.50 100.00 6
4 GM Tomashevsky, Evgeny RUS 2695 13.5 74.50 94.50 6
5 GM So, Wesley PHI 2673 13.0 77.50 95.50 6
6 GM Vitiugov, Nikita RUS 2709 13.0 70.00 89.50 6
9 GM Mamedov, Rauf AZE 2660 12.5 75.00 98.00 5
27 GM Durarbeyli, Vasif AZE 2504 11.5 71.00 87.50 5
35 GM Mamedov, Nidjat AZE 2580 11.0 76.50 98.50 3
111 IM Bajarani, Ulvi AZE 2393 8.5 58.50 73.50 3
138 WFM Mammadova, Gulnar Marfat qizi AZE 2284 7.5 59.50 77.50 3

Read more