UAE National day blitz tournament

AL AIN(UAE) ,2-nd DECEMBER 2011

Final Ranking after 9 Rounds
1 IM Bajarani Ilgar AZE 2313 8.0

2 IM Abdelnabbi Imed EGY 2426 7.5
3 GM Ghaem Maghami Ehsan IRI 2580 7.0 54.0 42.0
4 IM Tissir Mohamed MAR 2413 7.0 51.5 39.5
5 CM Ihsan Jawad PLE 2147 7.0 50.0 38.0
6 Iskandarov Misratdin AZE 2298 6.5 54.0
7 Aliyev Elnur AZE 2269 6.5 53.0
8 Pabalan Rocky PHI 2070 6.5 49.0
9 Al-Sharif Hany M SYR 2103 6.5 46.5
10 IM Sharif Mehrshad FRA 2462 6.0 54.0
78 Players

Chess-Results


Fide.com 

Read more

European Team Chess Championship 2011



Men

Final Standings
1 10 Germany +7=1-1 15
2 3 Azerbaijan +6=2-1 14
3 5 Hungary +5=3-1 13 23.0
4 4 Armenia +6=1-2 13 22.5
5 1 Russia +6=1-2 13 21.5
6 9 Netherlands +5=2-2 12 19.0
7 7 Bulgaria +5=2-2 12 18.5
8 14 Poland +4=3-2 11 22.0
9 17 Romania +5=1-3 11 20.0
10 13 Spain +5=1-3 11 19.5
11 22 Italy +5=1-3 11 19.0

Gashimov 3rd on Board 2
Mamedyarov 1st on Board 3

Round 9 Men
3 Azerbaijan 3-1 17 Romania
2.1 GM Radjabov Teimour 2781 ½-½ GM Lupulescu Constantin 2657
2.2 GM Gashimov Vugar 2757 1-0 GM Parligras Mircea-Emilian 2650
2.3 GM Mamedyarov Shakhriyar 2733 1-0 GM Vajda Levente 2584
2.4 GM Guseinov Gadir 2636 ½-½ GM Marin Mihail 2534


Women

Final Standings
1 1 Russia +8=1 17
2 5 Poland +6=2-1 14 23.0
3 3 Georgia +7-2 14 22.5
4 2 Ukraine +6-3 12 21.5
5 12 France +6-3 12 21.0
20 17 Azerbaijan 9 +3=2-4 8 17.5

Round 9 Women
6 Hungary 2-2 17 Azerbaijan
8.1 GM Hoang Thanh Trang 2446 ½-½ WGM Mamedjarova Zeinab 2314
8.2 WGM Rudolf Anna 2347 ½-½ WIM Kazimova Narmin 2241
8.3 WGM Gara Ticia 2375 0-1 WIM Mammadova Gulnar 2290
8.4 IM Gara Anita 2340 1-0 WIM Umudova Nargiz 2210

Read more

Bakı çempionatı

Kişilər və qadınlar arasında şahmat üzrə Bakı çempionatı 19 – 29 oktyabr 2011-ci il tarixində
Respublika Şahmat mərkəzində keçirilir.

asas-kisi-qadin.doc [0 b] (downloads: 152)
See the file online: asas-kisi-qadin.doc


Qadınlar Chess-Results

Final Ranking crosstable after Round 7
1 WCM Hojjatova Aydan 1913 6.0
2 WFM Mammadzada Gunay 1861 5.5 (24.0)
3 Mammadova Narmin 1824 5.5 (21.5)
4 WFM Aghasiyeva Fidan 2016 5.0
5 Aghayeva Gulshan 1857 4.5
6 Soyunlu Narmin 1826 3.5 14.5
18 players

Kişiler Chess-Results

Final Ranking crosstable after 9 Rounds
1 Sadikhov Ulvi 2152 8.0
2 Abdullayev Azer 2075 7.5
3 Talishzada Orkhan 2032 6.5
4 Bayramov Elkhan 2084 6.0 33.0
5 Aliakbarov Anar 2176 6.0 32.0
6 Mammadov Gulam 1858 6.0 31.0
7 Hajiyev Kanan 1926 6.0 30.0
8 Gasimov Elmar 1902 6.0 29.5
9 Feyzullayev Telman 2101 6.0 27.0

51 players

Read more

M.Chigorin Memorial 2011

http://www.totalchess.spb.ru/kalend/2011/img/chigorin_logo.gifFinal Standings
1 GM Bocharov, Dmitry 7.5 RUS M 2582 2724 +1.51
2 IM Onischuk, Vladimir 7.0 UKR M 2483 2746 +3.10 53.0 42.5
3 GM Lintchevski, Daniil 7.0 RUS M 2558 2703 +1.71 53.0 41.5
4 GM Khismatullin, Denis 7.0 RUS M 2635 2684 +0.58 52.0
5 GM Zvjaginsev, Vadim 7.0 RUS M 2666 2699 +0.38 51.5 40.0
6 GM Smirnov, Pavel 7.0 RUS M 2580 2678 +1.12 51.5 40.0
7 GM Azarov, Sergei 7.0 BLR M 2648 2728 +0.90 50.0 40.0
8 GM Gabrielian, Artur 7.0 RUS M 2531 2643 +1.37 48.0
9 GM Shomoev, Anton 7.0 RUS M 2577 2583 +0.19 46.5
32 GM Rasulov, Vugar 6.0 AZE M 2523 2611 +1.15 48.0 37.5
107 IM Guliev, Logman 5.0 AZE M 2447 2263 -1.87 38.5


Round 9
22 GM Korobov, Anton 5.0 UKR 2671 1-0 IM Guliev, Logman 5.0 AZE 2447
29 GM Rasulov, Vugar 5.0 AZE 2523 1-0 Ponfilenok, Vladimir 5.0 RUS 2402

Offical Site

Read more

Friendship match









1.Dubai Chess Club
(RtgAvg:1703 / TB1: 9.5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED Pts. after 8 games 

1 CM Naif Saleh 1858 UAE 1.5
2 Ibrahim Sultan 1812 UAE 0.0
3 WFM Faiqa Saleh 1752 UAE 1.5
4 Jameela Jumaa 1732 UAE 1.0
5 Ahmad Farid 1711 UAE 0.5
6 WFM Amna Nouman 1710 UAE 3.5
7 Aysha Jehad 1544 UAE 1.0
8 Majed Abdouli 1506 UAE 0.5


2. Azerbaijan Chess Club (RtgAvg:2017 / TB1: 54.5 / TB2: 16)
Bo. Name Rtg FED Pts. Games
1 Abbasov Amil 2132 AZE 8.0
2 Hasanova Turkan 2090 AZE 7.0
3 WIM Alieva Elmira 2043 AZE 6.5
4 Sariyev Riad 2027 AZE 6.0
5 WFM Aghasiyeva Fidan 2016 AZE 7.5
6 Atababayev Khalid 1997 AZE 7.0
7 Asgarova Turan 1932 AZE 7.0
8 Bunyadov Tamerlan 1902 AZE 5.5


Chess-Results

br /

Read more

European Club Cup 2011 (Men Group)

Final Standings
1 Saint-Petersburg Chess Federation 13 (+6=1-0)
2 SOCAR 12 (+6=0-1)
3 G-Team Novy Bor 11(+5=1-1)
4 Ekonomist SGSEU Saratov 11 (+5=1-1)
5 SHSM-64 11 (+5=1-1)
6 OSG Baden Baden 11 (+5=1-1)
7 Bosna Sarajevo 11 (+5=1-1)

Board 1
1 GM Radjabov Teimour 2752 SOCAR 3019 2653
2 GM Tomashevsky Evgeny 2710 Ekonomist SGSEU Saratov 2837 2688
3 GM Jakovenko Dmitry 2716 Ugra 2821 2628

Board 6
1 GM Khismatullin Denis 2635 Tomsk-400 3199 2399
2 GM Grigoryan Avetik 2614 Mika 2708 2515
3 GM Safarli Eltaj 2627 SOCAR 2706 2340

Offical Site

Read more

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı, 2011

10th Azerbaijan individual chess composing championship 2011

 

Reqlamenti ilin əvvəlindən elan edilmiş şahmat bəstələrinin tərtibi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı başa çatır. Sizə çempionatın ilkin nəticələrini təqdim edirik. Çempionatın tam nəticəsi ilə Azərbaycan Şahmat Federasiyası Bəstəçilik komissiyasının “Şahmat Bəstəçiliyi” jurnalının 15-ci sayında tanış ola bilərsiniz.

Xatırladaq ki, çempionatda 2007-2010-cu illərdə dərc olunmuş (etüdlər istisna olmaqla) və ya orijinal bəstələr iştirak edirdi. Bəstələr hakimlər tətəfindən 10 ballı  sistemlə (0-dan 10-a kimi yarım xal da daxil olmaqla) qiymətləndirilib. Hər bölmədə iştirak üçün hər müəllif tərəfindən 6 əsər təqdim oluna bilərdi ki, bunlardan üçü zaçota daxil olub. Yarışlarda iki və daha çox bəstəçi eyni xal topladıqda, yerlər daha yüksək xal almış bəstəyə görə müəyyən edilib. Əgər zaçota düşən bəstələrin xalı eyni olubsa, onda zaçota düşməyən məsələyə görə, daha çox xal toplayan mübarizədə qalib gəlib.

Çempionatın mükafat fondu: 500 ABŞ dolları.

 

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatının qalibləri

 

A-ikigedishli (#2), Hakim:Bəxtiyar Rüstəmov ( Bakı, Azərbaycan).
1.Mahir Məmmədov (Bakı) 23 xal, 2.Hacı Məmmədov (Qobustan) 22 xal, 3.Salman Cavadzadə (Gəncə) 21,5
B-ucgedishlii (#3), Hakim:Aleksandr Sıqurov (Rusiya).
1.Hacı Məmmədov (Qobustan) 22,5 xal, 2.Mübariz Səfərov (Cəlilabad) 21,5 xal, 3.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 16,5 xal.
C -Çoxgedişli (N#), Hakim:Rauf Əlövsətzadə (ABŞ).
1.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 27,5 xal, 2.İlham Əliyev (Sumqayıt) 17 xal, 3.Kənan Vəlixanov (İmişli) 17 xal.
D - Etüdlər (+=), Hakim:Muradxan Muradov (Qobustan, Azərbaycan).
1.İlham Əliyev (Sumqayıt) 27 xal, 2.Samir Bədəlov (Bakı) 20,5 xal, 3.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 18,5 xal.
E - Yardımlımat (H#), Hakim:Vladimir Persiyanov (Rusiya).
1.Kənan Vəlixanov (İmişli) 17 xal, 2.Anatoli Piriverdiyev (Bakı) 15 xal, 3.Salman Cavadzadə (Gəncə) 14,5 xal.
F - Əksmat (S#), Hakim:Rauf Əlövsətzadə (ABŞ).
1.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 25,5 xal, 2.Salman Cavadzadə (Gəncə) 24 xal, 3.Kənan Vəlixanov (İmişli) 21 xal.
Daha ətraflı məlumat üçün aşağıdakı faylı dartın:

cedvel-table-10-azch.pdf [0 b] (downloads: 171)
See the file online: cedvel-table-10-azch.pdf

Read more

Şahmat bəstəçiliyi üzrə dərəcə tələbləri

 Gələn il, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən şahmat bəstəçiliyi üzrə yeni dərəcə tələbləri qəbul ediləcək. Sizin diqqətinizə, AŞF şahmat bəstəçiliyi komissiyası tərəfindən hazırlanmış dərəcə tələblərinin layihə formasını təqdim edirik. Kənan Vəlixanov, Elmar Abdullayev, Lütfiyar Rüstəmov tərəfindən göndərilən təkliflərdən sonra layihəyə müəyyən dəyişikliklər edilib.  İrad və təkliflərinizi 15.10.2011 tarixə kimi bestechi@mail.ru elektron ünvanına göndərə bilərsiniz. 

LAYİHƏ


Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin

şahmat bəstəçiliyi üzrə dərəcə tələbləri

ŞAHMAT BƏSTƏÇİLİYİ 


1. ŞAHMAT BƏSTƏLƏRİNİN TƏRTİBİ ÜZRƏ
 
III idman dərəcəsi – aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 5  xal toplamaq,
II idman dərəcəsi –aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 10 xal toplamaq,
I idman dərəcəsi – ölkə çempionatında I-III yeri tutmaq (ümumi xalların azı 60 faizin toplamaq şərti ilə) və ya aşağıda göstərilən hesabat üzrə 25 xal toplamaq (10-dan az olmayaraq bəstə nəşr etdirmək şərti ilə),
İdman ustalığına namizəd (İUN) - aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 50 xal toplamaq (xalların 20 faizi mükafat olmaq şərti ilə):

FİDE Albomuna daxil olmaq-10 xal,
Olimpiya müsabiqəsində və ya Dünya kubokunda mükafat almaq (I-III) -10 xal,
Komanda dünya çempionatında (WCCT) zaçota düşmək - 5 хаl, şəxsi hesabda I-X yeri tutmaq -10 xal,
I-III-cü Mükafat almış bəstəyə görə - 5 xal,
Mükafat almış bəstəyə görə - 4 xal, miniatürə görə xüsusi mükafata 2 xal,
Fəxri rəy - 3 xal,
Tərifnamə - 1 xal,

Azərbaycan çempionatında 1-2-ci yeri tutmuş və ya bu nəticə ilə yerləri bölmüş orijinal bəstələr 3 xal, 3-cü yer və ya bu nəticə ilə yerləri bölmüş orijinal bəstələr 2 xal,
Ardıcıl olaraq (yalnız bir çempionata fasilə icazə verilir) iki ölkə çempionatında və ya bir çempionatın iki bölməsində mükafatçı olmaq (əsərlərin hamısı şərikli (birgə) olmamaq və həmçinin ümumi xalların azı 65 faizin toplamaq şərti ilə).
QEYD: Eyni bəstəyə görə yalnız ən yüksək xal seçilir.

İdman ustası (İU) - Yuxarıda göstərilən hesabata görə 70 xal toplamaq (xalların 20 faizi mükafat olmaq şərti ilə).
Ölkə çempionatında istənilən bölmədə I yeri tutmaq (əsərlərin hamısı şərikli (birgə) olmamaq və həmçinin ümumi xalların 70 faizin toplamaq şərti ilə) və növbəti çempionatda mükafatçı olmaq (yalnız bir çempionata fasilə icazə verilir) və ya bir çempionatın iki bölməsində yuxarıda göstərilən şərt yerinə yetirilərsə,
Şəxsi dünya çümpionatında I-X yeri tutmaq,
Miniatür üzrə dünya çümpionatında I-V yeri tutmaq.
FIDE Albomuna beş məsələ və ya etüd daxil olarsa (onlardan 1-i şərikli olmamaq şərti ilə).
 

QEYD: Çempionatda  iştirakçıların sayı 3-dən az olarsa, İUN və İU adları verilməyəcək. Dərəcə və adların alınması üçün İUN-15 və İU-25 bəstədən ibarət yaradıcılıq hesabatı AŞF-nin bəstəçilik komissiyasına təqdim olunmalıdır.


2. ŞAHMAT BƏSTƏLƏRİNİN HƏLLİ ÜZRƏ

III idman dərəcəsi – şahmat bəstələrinin həlli üzrə AŞF (ŞBK) -nin keçirdiyi istənilən müsabiqədə 50 faizdən az olmayaraq məsələ həll etmək.
II idman dərəcəsi – şahmat bəstələrinin həlli üzrə AŞF (ŞBK)-nin keçirdiyi müsabiqədə 75 faizdən az olmayaraq məsələ həll etmək.
I idman dərəcəsi – həlletmə üzrə ölkə çempionatında I-V və ya AŞF (ŞBK)-nin keçirdiyi respublika miqyaslı yarışda I-III yeri tutmaq.
İdman ustalığına namizəd (İUN) – həlletmə üzrə ölkə çempionatında iki dəfə mükafatçı olmaq,
Beynəlxalq əmsalı 2200 olmaq (aktiv).
Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi Federasiyasının «International Solving Contest» yarışında ümumi hesabda I-III yeri tutmaq.
İdman ustası (İU)– həlletmə üzrə ölkə çempionatında qalib gəlmək və növbəti çempionatda mükafatçı (I-III) olmaq,
Dünya və Avropa çempionatlarında şəxsi hesabda I-X, Dünya kubokunda I-V yeri tutmaq,
Avropa və dünya çempionatında keçirilən Open turnirdə I-III yeri tutmaq,
Beynəlxalq əmsalı (tam, yarımreytinq yox) 2300-dən yuxarı olmaq,
QEYD: Qiyabi yarışlara görə dərəcə verilmir.

Read more