M.Chigorin Memorial 2011

http://www.totalchess.spb.ru/kalend/2011/img/chigorin_logo.gifFinal Standings
1 GM Bocharov, Dmitry 7.5 RUS M 2582 2724 +1.51
2 IM Onischuk, Vladimir 7.0 UKR M 2483 2746 +3.10 53.0 42.5
3 GM Lintchevski, Daniil 7.0 RUS M 2558 2703 +1.71 53.0 41.5
4 GM Khismatullin, Denis 7.0 RUS M 2635 2684 +0.58 52.0
5 GM Zvjaginsev, Vadim 7.0 RUS M 2666 2699 +0.38 51.5 40.0
6 GM Smirnov, Pavel 7.0 RUS M 2580 2678 +1.12 51.5 40.0
7 GM Azarov, Sergei 7.0 BLR M 2648 2728 +0.90 50.0 40.0
8 GM Gabrielian, Artur 7.0 RUS M 2531 2643 +1.37 48.0
9 GM Shomoev, Anton 7.0 RUS M 2577 2583 +0.19 46.5
32 GM Rasulov, Vugar 6.0 AZE M 2523 2611 +1.15 48.0 37.5
107 IM Guliev, Logman 5.0 AZE M 2447 2263 -1.87 38.5


Round 9
22 GM Korobov, Anton 5.0 UKR 2671 1-0 IM Guliev, Logman 5.0 AZE 2447
29 GM Rasulov, Vugar 5.0 AZE 2523 1-0 Ponfilenok, Vladimir 5.0 RUS 2402

Offical Site

Read more

Friendship match









1.Dubai Chess Club
(RtgAvg:1703 / TB1: 9.5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED Pts. after 8 games 

1 CM Naif Saleh 1858 UAE 1.5
2 Ibrahim Sultan 1812 UAE 0.0
3 WFM Faiqa Saleh 1752 UAE 1.5
4 Jameela Jumaa 1732 UAE 1.0
5 Ahmad Farid 1711 UAE 0.5
6 WFM Amna Nouman 1710 UAE 3.5
7 Aysha Jehad 1544 UAE 1.0
8 Majed Abdouli 1506 UAE 0.5


2. Azerbaijan Chess Club (RtgAvg:2017 / TB1: 54.5 / TB2: 16)
Bo. Name Rtg FED Pts. Games
1 Abbasov Amil 2132 AZE 8.0
2 Hasanova Turkan 2090 AZE 7.0
3 WIM Alieva Elmira 2043 AZE 6.5
4 Sariyev Riad 2027 AZE 6.0
5 WFM Aghasiyeva Fidan 2016 AZE 7.5
6 Atababayev Khalid 1997 AZE 7.0
7 Asgarova Turan 1932 AZE 7.0
8 Bunyadov Tamerlan 1902 AZE 5.5


Chess-Results

br /

Read more

European Club Cup 2011 (Men Group)

Final Standings
1 Saint-Petersburg Chess Federation 13 (+6=1-0)
2 SOCAR 12 (+6=0-1)
3 G-Team Novy Bor 11(+5=1-1)
4 Ekonomist SGSEU Saratov 11 (+5=1-1)
5 SHSM-64 11 (+5=1-1)
6 OSG Baden Baden 11 (+5=1-1)
7 Bosna Sarajevo 11 (+5=1-1)

Board 1
1 GM Radjabov Teimour 2752 SOCAR 3019 2653
2 GM Tomashevsky Evgeny 2710 Ekonomist SGSEU Saratov 2837 2688
3 GM Jakovenko Dmitry 2716 Ugra 2821 2628

Board 6
1 GM Khismatullin Denis 2635 Tomsk-400 3199 2399
2 GM Grigoryan Avetik 2614 Mika 2708 2515
3 GM Safarli Eltaj 2627 SOCAR 2706 2340

Offical Site

Read more

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı, 2011

10th Azerbaijan individual chess composing championship 2011

 

Reqlamenti ilin əvvəlindən elan edilmiş şahmat bəstələrinin tərtibi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatı başa çatır. Sizə çempionatın ilkin nəticələrini təqdim edirik. Çempionatın tam nəticəsi ilə Azərbaycan Şahmat Federasiyası Bəstəçilik komissiyasının “Şahmat Bəstəçiliyi” jurnalının 15-ci sayında tanış ola bilərsiniz.

Xatırladaq ki, çempionatda 2007-2010-cu illərdə dərc olunmuş (etüdlər istisna olmaqla) və ya orijinal bəstələr iştirak edirdi. Bəstələr hakimlər tətəfindən 10 ballı  sistemlə (0-dan 10-a kimi yarım xal da daxil olmaqla) qiymətləndirilib. Hər bölmədə iştirak üçün hər müəllif tərəfindən 6 əsər təqdim oluna bilərdi ki, bunlardan üçü zaçota daxil olub. Yarışlarda iki və daha çox bəstəçi eyni xal topladıqda, yerlər daha yüksək xal almış bəstəyə görə müəyyən edilib. Əgər zaçota düşən bəstələrin xalı eyni olubsa, onda zaçota düşməyən məsələyə görə, daha çox xal toplayan mübarizədə qalib gəlib.

Çempionatın mükafat fondu: 500 ABŞ dolları.

 

Şahmat bəstəçiliyi üzrə şəxsi 10-cu Azərbaycan çempionatının qalibləri

 

A-ikigedishli (#2), Hakim:Bəxtiyar Rüstəmov ( Bakı, Azərbaycan).
1.Mahir Məmmədov (Bakı) 23 xal, 2.Hacı Məmmədov (Qobustan) 22 xal, 3.Salman Cavadzadə (Gəncə) 21,5
B-ucgedishlii (#3), Hakim:Aleksandr Sıqurov (Rusiya).
1.Hacı Məmmədov (Qobustan) 22,5 xal, 2.Mübariz Səfərov (Cəlilabad) 21,5 xal, 3.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 16,5 xal.
C -Çoxgedişli (N#), Hakim:Rauf Əlövsətzadə (ABŞ).
1.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 27,5 xal, 2.İlham Əliyev (Sumqayıt) 17 xal, 3.Kənan Vəlixanov (İmişli) 17 xal.
D - Etüdlər (+=), Hakim:Muradxan Muradov (Qobustan, Azərbaycan).
1.İlham Əliyev (Sumqayıt) 27 xal, 2.Samir Bədəlov (Bakı) 20,5 xal, 3.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 18,5 xal.
E - Yardımlımat (H#), Hakim:Vladimir Persiyanov (Rusiya).
1.Kənan Vəlixanov (İmişli) 17 xal, 2.Anatoli Piriverdiyev (Bakı) 15 xal, 3.Salman Cavadzadə (Gəncə) 14,5 xal.
F - Əksmat (S#), Hakim:Rauf Əlövsətzadə (ABŞ).
1.Araz Alməmmədov (Qəbələ) 25,5 xal, 2.Salman Cavadzadə (Gəncə) 24 xal, 3.Kənan Vəlixanov (İmişli) 21 xal.
Daha ətraflı məlumat üçün aşağıdakı faylı dartın:

cedvel-table-10-azch.pdf [0 b] (downloads: 169)
See the file online: cedvel-table-10-azch.pdf

Read more

Şahmat bəstəçiliyi üzrə dərəcə tələbləri

 Gələn il, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən şahmat bəstəçiliyi üzrə yeni dərəcə tələbləri qəbul ediləcək. Sizin diqqətinizə, AŞF şahmat bəstəçiliyi komissiyası tərəfindən hazırlanmış dərəcə tələblərinin layihə formasını təqdim edirik. Kənan Vəlixanov, Elmar Abdullayev, Lütfiyar Rüstəmov tərəfindən göndərilən təkliflərdən sonra layihəyə müəyyən dəyişikliklər edilib.  İrad və təkliflərinizi 15.10.2011 tarixə kimi bestechi@mail.ru elektron ünvanına göndərə bilərsiniz. 

LAYİHƏ


Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin

şahmat bəstəçiliyi üzrə dərəcə tələbləri

ŞAHMAT BƏSTƏÇİLİYİ 


1. ŞAHMAT BƏSTƏLƏRİNİN TƏRTİBİ ÜZRƏ
 
III idman dərəcəsi – aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 5  xal toplamaq,
II idman dərəcəsi –aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 10 xal toplamaq,
I idman dərəcəsi – ölkə çempionatında I-III yeri tutmaq (ümumi xalların azı 60 faizin toplamaq şərti ilə) və ya aşağıda göstərilən hesabat üzrə 25 xal toplamaq (10-dan az olmayaraq bəstə nəşr etdirmək şərti ilə),
İdman ustalığına namizəd (İUN) - aşağıda göstərilən hesabat üzrə nəşr olunmuş bəstələrə görə 50 xal toplamaq (xalların 20 faizi mükafat olmaq şərti ilə):

FİDE Albomuna daxil olmaq-10 xal,
Olimpiya müsabiqəsində və ya Dünya kubokunda mükafat almaq (I-III) -10 xal,
Komanda dünya çempionatında (WCCT) zaçota düşmək - 5 хаl, şəxsi hesabda I-X yeri tutmaq -10 xal,
I-III-cü Mükafat almış bəstəyə görə - 5 xal,
Mükafat almış bəstəyə görə - 4 xal, miniatürə görə xüsusi mükafata 2 xal,
Fəxri rəy - 3 xal,
Tərifnamə - 1 xal,

Azərbaycan çempionatında 1-2-ci yeri tutmuş və ya bu nəticə ilə yerləri bölmüş orijinal bəstələr 3 xal, 3-cü yer və ya bu nəticə ilə yerləri bölmüş orijinal bəstələr 2 xal,
Ardıcıl olaraq (yalnız bir çempionata fasilə icazə verilir) iki ölkə çempionatında və ya bir çempionatın iki bölməsində mükafatçı olmaq (əsərlərin hamısı şərikli (birgə) olmamaq və həmçinin ümumi xalların azı 65 faizin toplamaq şərti ilə).
QEYD: Eyni bəstəyə görə yalnız ən yüksək xal seçilir.

İdman ustası (İU) - Yuxarıda göstərilən hesabata görə 70 xal toplamaq (xalların 20 faizi mükafat olmaq şərti ilə).
Ölkə çempionatında istənilən bölmədə I yeri tutmaq (əsərlərin hamısı şərikli (birgə) olmamaq və həmçinin ümumi xalların 70 faizin toplamaq şərti ilə) və növbəti çempionatda mükafatçı olmaq (yalnız bir çempionata fasilə icazə verilir) və ya bir çempionatın iki bölməsində yuxarıda göstərilən şərt yerinə yetirilərsə,
Şəxsi dünya çümpionatında I-X yeri tutmaq,
Miniatür üzrə dünya çümpionatında I-V yeri tutmaq.
FIDE Albomuna beş məsələ və ya etüd daxil olarsa (onlardan 1-i şərikli olmamaq şərti ilə).
 

QEYD: Çempionatda  iştirakçıların sayı 3-dən az olarsa, İUN və İU adları verilməyəcək. Dərəcə və adların alınması üçün İUN-15 və İU-25 bəstədən ibarət yaradıcılıq hesabatı AŞF-nin bəstəçilik komissiyasına təqdim olunmalıdır.


2. ŞAHMAT BƏSTƏLƏRİNİN HƏLLİ ÜZRƏ

III idman dərəcəsi – şahmat bəstələrinin həlli üzrə AŞF (ŞBK) -nin keçirdiyi istənilən müsabiqədə 50 faizdən az olmayaraq məsələ həll etmək.
II idman dərəcəsi – şahmat bəstələrinin həlli üzrə AŞF (ŞBK)-nin keçirdiyi müsabiqədə 75 faizdən az olmayaraq məsələ həll etmək.
I idman dərəcəsi – həlletmə üzrə ölkə çempionatında I-V və ya AŞF (ŞBK)-nin keçirdiyi respublika miqyaslı yarışda I-III yeri tutmaq.
İdman ustalığına namizəd (İUN) – həlletmə üzrə ölkə çempionatında iki dəfə mükafatçı olmaq,
Beynəlxalq əmsalı 2200 olmaq (aktiv).
Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi Federasiyasının «International Solving Contest» yarışında ümumi hesabda I-III yeri tutmaq.
İdman ustası (İU)– həlletmə üzrə ölkə çempionatında qalib gəlmək və növbəti çempionatda mükafatçı (I-III) olmaq,
Dünya və Avropa çempionatlarında şəxsi hesabda I-X, Dünya kubokunda I-V yeri tutmaq,
Avropa və dünya çempionatında keçirilən Open turnirdə I-III yeri tutmaq,
Beynəlxalq əmsalı (tam, yarımreytinq yox) 2300-dən yuxarı olmaq,
QEYD: Qiyabi yarışlara görə dərəcə verilmir.

Read more

Istanbul open


10th Istanbul Open A Istanbul TUR

Mon 12th Sep 2011 - Sun 18th Sep 2011
Final Round 9 Standings:
1 2 SHANAVA KONSTANTINE GM GEO 2562 7½ 51
2 4 NEVEROV VALERIY GM UKR 2508 7½ 50
3 10 ABDULOV ORKHAN AZE 2387 7 48
4 1 SUMETS ANDREY GM UKR 2579 7 46
5 7 ANNABERDIEV MEILIS IM TKM 2436 6½ 50
6 6 BAGATUROV GIORGI GM GEO 2468 6½ 50
7 5 HARUTJUNYAN GEVORG GM ARM 2471 6½ 49
8 3 ROMANISHIN OLEG M GM UKR 2537 6½ 48
9 19 NASRI AMIN IRI 2283 6½ 45½
10 13 CITAK SELIM FM TUR 2351 6½ 45½
11 15 MOHAMMAD SAMIR FM SYR 2349 6½
12 8 ERDOGDU MERT IM TUR 2431 6 47
13 21 ERTAN CAN TUR 2243 6 46
14 9 ODEEV HANDSZAR GM TKM 2392 6 45½

http://istfest2011.tsf.org.tr/

Read more

World Cup 2011

World Cup 2011 LogoSvidler won the World Cup 2011 and qualifed to the Candidates Tournament (with Grischuk & Ivanchuk)

Final
Grischuk, Alexander (RUS) 1½-2½ Svidler, Peter (RUS)

3rd Place Match
Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-1½ Ponomariov, Ruslan (UKR)


1/2 Final

Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-3½ Grischuk, Alexander (RUS)
Ponomariov, Ruslan (UKR) ½-1½ Svidler, Peter (RUS)

1/4 Final
Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-1½ Radjabov, Teimour (AZE)
Ponomariov, Ruslan (UKR) 1½-½ Gashimov, Vugar (AZE)

Round 4
Gashimov, Vugar (AZE) 4-2 Nielsen, Peter Heine (DEN)
Radjabov, Teimour (AZE) 1½-½ Jakovenko, Dmitry (RUS)

Round 3
Bacrot, Etienne (FRA) ½-1½ Radjabov, Teimour (AZE)
Tomashevsky, Evgeny (RUS) ½-1½ Gashimov, Vugar (AZE)
Zherebukh, Yaroslav (UKR) 2½-1½ Mamedyarov, Shakhriyar (AZE)

Round 2
Radjabov, Teimour (AZE) 1½-½ Negi, Parimarjan (IND)
Gashimov, Vugar (AZE) 1½-½ Azarov, Sergei (BLR)
Mamedyarov, Shakhriyar (AZE) 2½-1½ Fridman, Daniel (GER)

Round 1
3 Ibrahim, Hatim (EGY) 0-2 Mamedyarov, Shakhriyar (AZE)
5 Hansen, Eric (CAN) 0-2 Gashimov, Vugar (AZE)
7 De La Paz Perdomo, Frank (CUB) 0-2 Radjabov, Teimour (AZE)
23 Guliyev, Namig (AZE) 0-2 Jobava, Baadur (GEO)
47 Gupta, Abhijeet (IND) 1½-½ Mamedov, Rauf (AZE)

Offical Site

Read more

Khomein open 2011

FINAL Standing after round 9
1 GM Rasulov Vugar AZE 2523 7.5 51.5
2 IM Sharbaf Mohsen IRI 2389 TEH 7.5 49.5
3 FM Mammadov Ayaz Arzu Oglu AZE 2398 7.0 52.5
4 Valizadeh Ali IRI 2187 Maz 7.0 48.5
5 Faghirnavaz Ali IRI 2303 GIL 7.0 47.0
6 Asgari Morteza IRI 2293 ZAN 7.0 42.5
7 Lamei Hadi IRI 2080 Maz 7.0 42.0
8 Naderi M J IRI 2097 FAR 6.5 50.0
9 IM Ghorbani Mohsen IRI 2301 TEH 6.5 50.0
10 Barzigar Behrang IRI 2173 GIL 6.5 47.5
41 Rzayev Bahruz AZE 2368 5.0 44.0
137 players

http://chess-results.com/tnr56348.aspx?art=1&lan=11

a href=

Read more

Barclays International Chess Festival 2011 - Open A

Final Standings
1 7.0 3 GM Solodovnichenko Yuri 2622 2694
2 6.5 13 GM Durarbeyli Vasif 2526 2619
3 6.5 2 GM Khenkin Igor 2624 2667
4 6.5 6 GM David Alberto 2588 2674
5 6.5 1 GM Jones Gawain C B 2624 2606
6 6.0 9 GM Kravtsiv Martyn 2583 2607
7 6.0 8 GM Fier Alexandr 2583 2587
8 6.0 21 IM Tania Sachdev 2419 2518
9 6.0 4 GM Bosiocic Marin 2593 2533
10 6.0 14 GM Gonda Laszlo 2520 2516
11 6.0 7 GM Jankovic Alojzije 2584 2562
12 6.0 12 GM Dgebuadze Alexandre 2544 2455

Offical Site

Read more