Zəka Sahibləri / Land of Intellegents (Baku, AZE, 16-25.03.2018)

Chess-Results Open
Chess-Results Rapid
Chess-Results Children U12
Chess-Results Blitz Team

7 turdan sonra yekun sıralama (Open, 55 iştirakçı)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 2
Bayramov Zaur AZE 2256 6,0 32,0 23,0 5
2 3
Davidov Samir AZE 2216 5,5 34,5 25,0 5
3 4 FM Bayramov Elvin AZE 2215 5,5 30,0 21,5 5
4 6
Huseynov Shahin AZE 2182 5,5 29,5 22,0 4
5 9
Abbasov Amil AZE 2136 5,0 33,0 24,0 4
6 1 FM Ibrahimli Murad AZE 2303 5,0 30,0 21,5 4
7 10
Abishli Oghuz AZE 2123 5,0 28,0 20,0 5
8 24
Abdulkarimli Eljan AZE 1556 5,0 25,0 17,5 3

7 turdan sonra yekun sıralama (Uşaqlar, U12, 59 iştirakçı)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 5 Mehdiyev Alimirza AZE 1370 6,0 32,0 24,0 5
2 9 Zuqanov Ali AZE 1300 6,0 31,5 22,5 6
3 12 Karimov Nihad AZE 1278 6,0 26,5 18,5 6
4 7 Gurbanov Toghrul AZE 1336 5,5 28,0 20,5 5
5 3 Suleymanli Ismayil AZE 1401 5,0 31,0 22,5 5
6 2 Sadigzada Ravan AZE 1413 5,0 28,0 20,5 5
7 18 Orujov Hasan AZE 1162 5,0 26,0 18,0 4
8 29 Azimzada Mahammad AZE 1048 5,0 25,0 17,0 5
9 8 Abaszada Suada AZE 1302 5,0 24,5 17,5 5
10 14 Nurahmadov Tabriz AZE 1213 5,0 24,0 17,0 5

7 turdan sonra yekun sıralama (Rapid, 40 iştirakçı)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 2
Bayramov Zaur AZE 2182 6,5 33,0 22,5 6
2 7 FM Ibrahimli Murad AZE 1964 6,5 30,0 21,0 6
3 8
Mehtiyev Elnur AZE 1950 5,5 24,5 19,0 5
4 11
Ilyasli Ughur AZE 1847 5,0 31,0 21,5 5
5 12 WCM Allahverdiyeva Ayan AZE 1735 5,0 26,5 18,0 5

7 turdan sonra yekun sıralama (Blitz, 17 komanda)
Rk. SNo Komanda Oyunlar + = - TB1 TB2 TB3
1 1 Praga 7 6 1 0 13,0 13 0
2 2 Guba chess 7 5 1 1 11,0 11 0
3 3 Sumgait 7 4 2 1 9,5 10 0
4 5 Baku 4 school 7 3 3 1 9,0 9 0
5 11 Favorit 7 3 2 2 8,0 8 0
6 4 RSM 7 3 2 2 7,5 8 0
7 6 Behemoth 7 3 1 3 7,5 7 0
8 16 Antonyms 7 2 1 4 7,5 5 0
Read more

6th IRAQ INTERNATIONAL CHESS CHAMPIONSHIP 2018 (Baghdad, IRQ, 14-19.03.2018)

Official Site
Chess-Results

9 turdan sonra yekun sıralama (Standard, 62 iştirakçı)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 n w we w-we K rtg+/-
1 1 GM Gagunashvili Merab GEO 2576 7,0 0,5 53,0 41,5 9 7 6,82 0,18 10 1,8
2 18
Koniahli Malek SYR 2211 7,0 0,5 48,5 37,5 9 7 4,30 2,70 40 108,0
3 2 GM Tarlev Konstantin UKR 2546 6,5 0,0 55,0 43,0 9 6,5 6,24 0,26 10 2,6
4 7 IM Khodashenas Mersad IRI 2404 6,5 0,0 54,5 43,0 9 6,5 5,04 1,46 10 14,6
5 4 GM Mirzoev Azer AZE 2501 6,5 0,0 52,0 41,0 9 6,5 6,21 0,29 10 2,9
6 5 GM Karpatchev Aleksandr RUS 2478 6,5 0,0 51,0 40,0 9 6,5 6,61 -0,11 10 -1,1
7 9 IM Al-Saffar Araz Basim Mohammed S IRQ 2368 6,5 0,0 50,5 40,0 9 6,5 5,80 0,70 20 14,0
8 6 IM Gholami Aryan IRI 2473 6,5 0,0 50,5 39,5 9 6,5 5,78 0,72 10 7,2
Read more

39-cu Azərbaycan Şahmat Həlletməsi Çempionatı / 39th Azerbaijan Chess Solving Championship

39-cu Şahmat Həlletməsi Azərbaycan çempionatına qeydiyyat başladı.


39-cu Azərbaycan Şahmat Həlletməsi Çempionatı
39th Azerbaijan Chess Solving Championship
Bakı, 7-8 Aprel 2018

   Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və Azərbaycan Şahmat Federasiyasının birgə təsdiq etdiyi şahmat yarışlarının illik əsasnaməsinə uyğun olaraq 6 (gəlmə) – 9 (getmə) aprel 2018 tarixində Bakı şəhərində Respublika Şahmat Mərkəzində (klubu) Şahmat Həlletməsi 39-cu Azərbaycan Çempionatı keçiriləcək.
Çempionatda hər birində 3 şahmat məsələsi olmaqla 6 bölmə üzrə (ikigedişli -20 dəq, üçgedişli -60 dəq, etüdlər -100 dəq, çoxgedişli-80 dəq, yardımmat-50 dəq, əks-mat-50 dəq), ümumi 18 məsələ təqdim olunmaqla keçiriləcək. Hər düzgün həll edilmiş tapşırığa görə 5 xal verilir.
Ölkə çempionatımız WFCC-nin (Dünta Şahmat Bəstəçiliyi Federasiyası) Şahmat Həlletməsi Dünya kubokunun mərhələlərindən biri kimi qeydiyyatdan keçib və çempionatda beynəlxalq həlletmə əmsalı hesablanır.

Yarışda 1-ci və daha yüksək şahmat dərəcəsi olan şahmatçılar, şahmat bəstəçiləri və həllçilər buraxılır. 10 yaşdan aşağı şahmatçılar yarışa buraxılmır.


Çempionatın proqramı:

7 Aprel 9.30-10.00 Qeydiyyatın təsdiqi.
10.30 (start) – 1-3-cü tur.
8 Aprel 10.00 (2-ci günün startı) – 4-6-cı tur.
15.00 – Mükafatlandırma.

Hakimlər: İlham Əliyev (beynəlxalq hakim) və Elmar Abdullayev (respublika dərəcəli hakim).

Mükafatlar: Pul, kitab, medal, diplom. Qadınlar, veteranlar və gənc şahmatçılar nominasiyası üzrə də mükafatlar təqdim edilir. Ənənəvi olaraq çempionatda Bakı çempionatının da nəticələri elan ediləcək və qaliblərə hədiyyə və diplomlar təqdim ediləcək.
Son qeydiyyat tarixi: 6 aprel (saat 17.00). Çempionatda qeydiyyatdan keçmək üçün aşağıda göstərilənlərə ad, soyad, hansı şəhəri təmsil etdiyinizi və təvəllüdünüzü göndərin.

Əlaqə: İlham Əliyev, Tel (mobil): 050 515 40 99 (xahiş olunur zəng etməyin), SMS, WhatsApp. E-mail: bestechi@mail.ru

Read more

3-cü Hamlet Rzayev Memorialı (Sumqayıt, 3-7.03.2018)

Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama (63 iştirakçı)
Rk.
Ad Rtg FED Pts. TB1 TB2 TB3
1
Bayramov Zaur 2256 AZE 9,0 53,5 41,0 0,0
2 FM Ibrahimli Murad 2303 AZE 8,0 55,0 43,0 0,0
3
Ilyasli Ughur 1964 AZE 6,5 55,5 42,0 0,0
4
Farhadli Farhad 1901 AZE 6,5 53,0 40,5 0,0
5
Aliyev Rahim 1855 AZE 6,5 53,0 40,5 0,0
6
Yagublu Abil 1536 AZE 6,5 51,0 39,0 0,0
Read more

11th Tal Memorial (Moscow, RUS, 2-5.03.2018)

Chess-Results Rapid
Chess-Results Blitz

9 turdan sonra yekun sıralama (Rapid)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 3 GM Anand Viswanathan IND 2805 6,0 0,0 25,50 3,0
2 1 GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2755 5,0 1,0 22,75 3,0
3 5 GM Karjakin Sergey RUS 2724 5,0 1,0 22,00 2,5
4 4 GM Nakamura Hikaru USA 2820 5,0 1,0 21,00 2,5
5 7 GM Gelfand Boris ISR 2644 4,5 0,5 19,75 2,0
6 6 GM Grischuk Alexander RUS 2792 4,5 0,5 19,25 2,0
7 10 GM Kramnik Vladimir RUS 2795 4,0 1,0 17,00 1,5
8 8 GM Dubov Daniil RUS 2663 4,0 0,0 18,25 3,0
9 2 GM Svidler Peter RUS 2770 3,5 0,5 16,25 2,5
10 9 GM Nepomniachtchi Ian RUS 2803 3,5 0,5 15,25 2,0
Read more

Aeroflot Open 2018 (Moscow, RUS, 20.02-01.03.2018)

Chess-Results Group A
Chess-Results Group B
Chess-Results Group C

Azərbaycanlı iştirakçıların nəticələri
SNo
Ad Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk. Qrup
4 GM Mamedov Rauf 2709 AZE 0 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 6,0 10 Open A
19 IM Asadli Vugar 2449 AZE 1 ½ 1 1 0 1 1 ½ 0 6,0 12 Open B
104 WGM Khalafova Narmin 2234 AZE ½ 0 0 0 1 0 1 1 1 4,5 58 Open B

Blitz - "Region" Cup

9 iki-oyunluq turdan sonra yekun nəticələr (210 iştirakçı)
Place Title Code Name
Fed. FIDE Total Bch. Wins
1 GM 4168119 Nepomniachtchi, Ian RUS RUS B 2768 15.0 101.00 7
2 GM 2016192 Nakamura, Hikaru USA USA B 2842 14.0 98.00 6
2 GM 13302000 Andriasian, Zaven ARM ARM B 2715 14.0 98.00 6
4 GM 13401653 Mamedov, Rauf AZE AZE B 2690 13.0 103.50 6
5 GM 24101605 Artemiev, Vladislav RUS RUS B 2834 13.0 103.00 6
6 GM 2805677 Gelfand, Boris ISR ISR B 2745 13.0 98.50 6
7 GM 12539929 Maghsoodloo, Parham IRI IRI B 2635 13.0 97.50 5
8 GM 5029465 Vidit, Santosh Gujrathi IND IND B 2706 13.0 96.50 6
9 GM 4189302 Sjugirov, Sanan RUS RUS B 2703 12.5 99.00 6
10 FM 24175439 Esipenko, Andrey RUS RUS B 2683 12.5 92.50 5
11 IM 12573981 Firouzja, Alireza IRI IRI B 2641 12.5 86.00 5
12 GM 13401319 Mamedyarov, Shakhriyar AZE AZE B 2714 12.0 108.50 6
72 IM 13405764 Asadli, Vugar AZE AZE B 2256 10.0 79.50 3
178 WGM 13402625 Khalafova, Narmin AZE AZE B 2145 7.0 59.50 3
Read more

14-cü Beynəlxalq Həlletmə yarışı / 14th International Solving Contest

14-cü Beynəlxalq Həlletmə Yarışı
Bu ilin 28 yanvarında keçirilən 14-cü Beynəlxalq Həlletmə Yarışının son nəticələri elan edilib. Yarışda 31 ölkədən 603 şahmatçı iştirak etdi: 1-ci kateqoriyada 269, 2-ci kateqoriyada 116, 3-cü kateqoriyada 218.

Ceyhun Hüseynzadə (Sumqayıt) 1-ci kateqoriyada ümumi hesabda bir çox məşhur həllçiləri qabaqlayaraq 39 xalla (237 dəq) 20-ci yeri, gənclər arasında isə 3-cü yeri tutdu. Şahmat üzrə beynəlxalq usta Nərmin Məmmədova (Bakı) 1-ci kateqoriyada qadınlar arasında 34,5 xalla (240 dəq) 3-cü yeri tutdu.

Ramil Səfərəliyev (Şabran) 2-ci kateqoriyada 40 xalla 9-cu, Şövkət Səlimov (Sumqayıt) 38 xalla 14-cü oldu.

3-cü kateqoriyada iştirak edən Sumqayıt şahmatçısı Abusəddin Mollayev 30 xal toplayaraq (68 dəq) 100 faizlik nəticə göstərsə də vaxta görə 9-10-cu yerləri bölüşdürdü. Halbuki 1-ci yerə çıxan 10 yaşlı rusiyalı Ekaterina Kurdyaşkina-nın 17 dəqiqəyə bütün tapşırıqları həll etməsi heç də inandırıcı görsənmir və bunu bir çox tanınmış həllçilər də təsdiq edir.

14-cü Beynəlxalq Həlletmə Yarışı / 14th International Solving Contest
NƏTİCƏLƏR
1-ci kateqoriya: http://www.matplus.net/isc.php?px=1519583914&f=r&g=0
2-ci kateqoriya: http://www.matplus.net/isc.php?px=1519583490&f=r&g=1
3-cü kateqoriya: http://www.matplus.net/isc.php?px=1519584006&f=r&g=2
Read more

Qadınlar arasında Azərbaycan çempionatı (18-26.02.2018)

Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 6 WFM Balajayeva Khanim AZE 2319 6,5 2234 45,5 0,0
2 5 WGM Mammadzada Gunay AZE 2333 6,5 2154 46,0 0,0
3 2 IM Mammadova Gulnar AZE 2357 6,0 2221 47,0 0,0
4 3 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2355 5,5 2264 47,0 0,0
5 7 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2255 5,5 2232 44,5 0,0
6 10 WIM Mammadova Narmin AZE 2213 5,5 2064 40,0 0,0
7 4 WFM Hojjatova Aydan AZE 2336 5,0 2262 48,5 0,0
8 1 WGM Fataliyeva Ulviyya AZE 2384 5,0 2225 48,0 0,0
9 9 WIM Ibrahimova Sabina AZE 2222 5,0 2141 47,0 0,0
10 11
Soyunlu Narmin AZE 2008 5,0 2090 43,0 0,0
11 8 WFM Beydullayeva Govhar AZE 2238 4,5 2048 37,0 0,0
12 12 WCM Allahverdiyeva Ayan AZE 1948 4,5 1994 36,5 0,0
13 20
Ahmadova Irada AZE 1641 4,0 2009 40,5 0,0
14 19 WCM Rzali Sabina AZE 1704 4,0 1899 31,0 0,0
15 18 WFM Mammadova Susan AZE 1838 3,5 2007 37,0 0,0
16 14
Heydarova Aytaj AZE 1907 3,5 1940 33,0 0,0
17 15 WFM Katanova Aynur AZE 1893 3,5 1922 33,0 0,0
18 17
Babayeva Samira AZE 1842 2,5 1970 36,0 0,0
19 13
Hajiyeva Laman AZE 1944 2,5 1955 34,5 0,0
20 16
Babazade Zhala AZE 1854 2,0 1959 35,0 0,0
Read more