2018 ORDU METROPOLITAN MUNICIPALITY IV. INTERNATIONAL CHESS TOURNAMENT (Ordu, TUR, 10-15.04.2018)

Official Site

Final Ranking (Category A, 9 rounds, 51 games)
Sira Ttl. SURNAME NAME IRtg COUNT/CITY Fide-No. POINTS BH. SB Res. Vict
1 GM QUPARADZE GIGA 2471 GÜRCİSTAN 13602250 7 45½ 38,00 0 5
2 GM ABASOV NIJAT 2622 AZERBAYCAN 13402960 46 35,25 0 5
3 GM HAZNEDAROGLU KIVANC 2453 MANİSA 6300634 43½ 32,75 0 4
4 GM KOVALENKO IGOR 2630 LETONYA 14117908 6 48½ 32,25 0 5
5 GM SIVUK VITALY 2525 UKRAYNA 14116502 6 42½ 31,00 0 3
6 GM PAPIN VASILY 2475 RUSYA 4143183 6 42½ 29,50 0 4
7 GM DVIRNYY DANYYIL 2512 İTALYA 817570 6 40½ 28,00 0 3
8 IM DRUSKA JURAJ 2429 SLOVAKYA 14915650 6 40½ 27,25 0 5
9 FM MGELADZE TAMAZ 2363 GÜRCİSTAN 13601202 6 35 21,75 0 5
17 GM MAMMADOV ZAUR 2454 AZERBAYCAN 13401033 5 41½ 20,50 0 3
 
Final Ranking (Category B, 7 rounds, 106 players)
Sira Ttl. SURNAME NAME IRtg COUNT/CITY Ctgry Fide-No. POINTS BH. SB Res. Vict
1 VOLKOV NIKA 2026 GÜRCİSTAN 13604376 30½ 31,50 0 6
2 JAVADOV RAMIL 2112 ARTVİN 13401904 6 30 27,00 0 5
3 OZSAKALLIOGLU AKIN 1926 BOLU 6367003 6 29 26,75 0 5
4 KHVADAGIANI NIKA 1814 GÜRCİSTAN 13611453 6 24½ 24,00 0 6
5 BEK EMIR 1843 ORDU 6389007 29 23,50 0 5
6 AYSOY VEYSI 1921 MARDİN S50 6306071 28 24,00 0 5
7 SAKA IRFAN 1778 SAMSUN 6338178 26 21,25 0 5
18 HATAMOV BAHADDIN 1488 AZERBAYCAN S50 13411420 5 22½ 15,50 0 5
Read more

20th Dubai Open 2018 (Dubai, UAE, 2-10.04.2018)

Official Site
Chess-Results


Final Ranking after 9 Rounds (164 players)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 21 GM Flores Diego ARG 2601 7,5 0,0 43,5 36,5 2734
2 15 GM Iturrizaga Bonelli Eduardo VEN 2624 7,0 0,0 51,5 44,0 2769
3 12 GM Sethuraman S.P. IND 2631 7,0 0,0 49,0 42,0 2747
4 13 GM Adly Ahmed EGY 2626 7,0 0,0 45,0 38,0 2692
5 10 GM Ganguly Surya Shekhar IND 2642 6,5 0,0 51,5 44,0 2715
6 3 GM Jones Gawain C B ENG 2675 6,5 0,0 48,5 41,5 2676
7 1 GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2703 6,5 0,0 47,0 40,0 2721
8 8 GM Kovalev Vladislav BLR 2648 6,5 0,0 45,0 38,5 2632
9 6 GM Safarli Eltaj AZE 2653 6,5 0,0 44,5 38,5 2600
10 24 GM Can Emre TUR 2590 6,5 0,0 44,5 37,5 2618
11 11 GM Efimenko Zahar UKR 2634 6,5 0,0 41,0 35,0 2547
Read more

9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası (3-8.04.2018)

Official Site

FİNAL SIRALAMASI, A Kategorisi (9 maç, 33 Sporcu)
SIRAB.NO.Unv.SOYADI ADIELOİL / ÜLKESİPUANBH.SBRes.Vict
12GMRASULOV VUGAR2511AZERBAYCAN4634,0005
27IMISKANDAROV MİSRATDİN2465AZERBAYCAN4632,0005
33IMANNABERDİEV MEİLİS2489TÜRKMENİSTAN4434,7504
45GMQUPARADZE GİGA2471GÜRCİSTAN4432,0004
811FMGASİMOV PARVİZ2323AZERBAYCAN43½25,7504
109IMHASANZADE TOGHRUL2355AZERBAYCAN3923,0004
1115FMRAHMANOV SHAHRİYAR2252AZERBAYCAN34½18,2505
1313WGMKAZIMOVA NARMİN2296AZERBAYCAN54219,0005
158IMBASHİRLİ NAİL2380AZERBAYCAN4625,0003
1616
ALIYEV ELNUR2200AZERBAYCAN4217,7504
2020
RAHİMLİ ILKİN2030AZERBAYCAN3113,2503
2727WCMBAGHİROVA KHATUN1865AZERBAYCAN31½8,0003

FİNAL SIRALAMASI, 10 YAŞ VE ALTI Kategorisi (7 maç, 105 Sporcu)
SIRAB.NO.SOYADI ADIUKDELOİL / ÜLKESİPUANBH.SBRes.Vict
15GÜLBAHAR EFDAL14051210KAHRAMANMARAŞ28½28,0006
23SAKMAK KUTAY14851189GAZİANTEP630½26,5005
313UYGUN AHMET SELİM1348 GAZİANTEP627½24,7505
411DEVECİ HÜSEYİN SAİD1376 ADIYAMAN62422,0006
54ASLAN DENİZ CİHAN14821335KARAMAN2923,5005
617GANBARLİ HUSEYN 1307AZERBAYCAN2921,7505
Read more

Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur

Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur
Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur

7-8 aprel tarixində Respublika Şahmat Mərkəzində şahmat məsələ və etüdlərinin həlli üzrə 39-cu Azərbaycan çempionatı keçirildi. Qələbə uğrunda ölkəmizin 9 şəhərindən (Bakı, Sumqayıt, Gəncə, İsmayıllı, Qəbələ, Şabran, Qobustan, Naftalan, Göygöl) 29 şahmatçı mübarizəyə qatıldı.
Çempionatımız dünya və Avropa çempionatlarında olduğu kimi hər birində 3 şahmat məsələsi olmaqla 6 bölmə üzrə (ikigedişli–20 dəq, üçgedişli–60 dəq, etüdlər–100 dəq, çoxgedişli–80 dəq, yardımmat–50 dəq, əks-mat–50 dəq), ümumi 18 məsələ təqdim olunmaqla keçirilir. Hər düzgün həll edilmiş tapşırığa görə 5 xal verilirdi. Ölkə çempionatımız şahmat həlletməsi üzrə Dünya kubokunun mərhələlərindən biri kimi qeydiyyatdan keçmişdi.
Şahmat üzrə millimizin üzvü beynəlxalq qrossmeyster, 3 dəfə Avropa çempionu Rauf Məmmədov 90 mümkün xaldan 61,75 (320 dəq) xal toplayaraq həlletmə tarixində 12-ci çempion adını qazandı. Gümüş medalı 60,75 (325 dəq) xalla çempiondan 1 xal geri qalan gənc şahmatçı Amil Abbasov (Gəncə), bürünc medalı isə 60 (316 dəq) xalla 15 qat ölkə çempionu, həlletmə üzrə beynəlxalq usta Araz Alməmmədov (Qəbələ) qazandı. Dünya kubokunun sahibi beynəlxalq qrossmeyster Zaur Məmmədov Türkiyədə keçiriləcək şahmat turnirində iştirakla əlaqədar olaraq yalnız çempionatın ilk günü iştirak etdi, ancaq bu da ona 42 xalla 4-cü olmağa bəs etdi.
Qadınlar arasında 1-ci Səbinə Rzalı (Sumqayıt), 2-ci Aydan Hüseynzadə (Qəbələ), 3-cü isə Nərminə Ruzicəng (Naftalan) oldu.
Bölmələrdə çempion adını aşağıdakı şahmatçılar qazandılar: ikigedişli, yardımmat – Araz Alməmmədov (Qəbələ), üçgedişli – Zaur Məmmədov (Bakı), etüdlər, çoxgedişli, əks-mat – Rauf Məmmədov (Bakı). Qaliblər pul mükafatları, fəxri fərmanlar və medallarla mükafatlandırıldı.
Həlletmə komandamız sentyabr ayında Makedoniyanın Oxrid şəhərində keçiriləcək 42-ci dünya çempionatında ölkəmizi təmsil edəcək. Xatırladaq ki, şahmat həllçilərimiz 2014-cü ildə İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində dünya çempionatında və 2016-cı ildə Yunanıstanın paytaxtı Afinada Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb.

İlham Əliyev (Sumqayıt)
Yarışın baş hakimi (beynəlxalq hakim, əməkdar məşqçi)

Tapşırıqlar / Problems: 39th-azch-problems.pdf [407,09 Kb] (downloads: 97)
See the file online: 39th-azch-problems.pdf

Cavablar / Solutions: 39th-azch-solutions.pdf [455,34 Kb] (downloads: 67)
See the file online: 39th-azch-solutions.pdf

Cədvəl / Table: table-2018.pdf [319,53 Kb] (downloads: 89)
See the file online: table-2018.pdf
Read more

European Individual Chess Championship 2018 (Batumi, GEO, 17-28.03.2018)

Official Site
Chess-Results
11 turdan sonra yekun sıralama (302 iştirakçı)

Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 Rp K rtg+/-
1 26 GM Saric Ivan CRO 2657 8,5 0,0 67,0 72,5 2796 10 19,6
2 2 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2738 8,0 0,0 72,0 77,0 2776 10 5,7
3 29 GM Sjugirov Sanan RUS 2652 8,0 0,0 69,5 74,0 2795 10 20,4
4 30 GM Jones Gawain C B ENG 2651 8,0 0,0 69,0 74,0 2787 10 19,4
5 7 GM Matlakov Maxim RUS 2707 8,0 0,0 67,0 72,0 2737 10 4,5
6 34 GM McShane Luke J ENG 2647 8,0 0,0 67,0 71,5 2768 10 17,2
7 21 GM Korobov Anton UKR 2664 8,0 0,0 66,5 71,0 2766 10 14,4
8 40 GM Safarli Eltaj AZE 2639 8,0 0,0 63,5 69,0 2742 10 14,4
20 64 GM Abasov Nijat AZE 2608 7,5 0,0 66,5 71,0 2700 10 14,2
26 6 GM Mamedov Rauf AZE 2709 7,5 0,0 64,5 69,5 2689 10 -1,5
27 36 GM Guseinov Gadir AZE 2646 7,5 0,0 64,0 69,0 2697 10 8,2
90 163 IM Asadli Vugar AZE 2449 6,5 0,0 56,5 60,5 2529 10 12,2
144 196 IM Muradli Mahammad AZE 2398 5,5 0,0 59,5 63,0 2433 20 18,8
145 199 IM Rzayev Bahruz AZE 2390 5,5 0,0 59,0 63,5 2493 10 15,1
155 180 IM Gadimbayli Abdulla AZE 2416 5,5 0,0 57,5 61,0 2436 10 3,0
184 154 IM Sadikhov Ulvi AZE 2477 5,0 0,0 61,0 65,0 2438 10 -3,8
198 255 FM Suleymanli Aydin AZE 2210 5,0 0,0 54,5 58,5 2384 20 44,6
202 268   Eynullayev Atilla AZE 2147 5,0 0,0 53,0 56,5 2329 40 93,2
214 243   Manafov Vugar AZE 2263 4,5 0,0 58,0 61,0 2275 40 11,6
216 238 FM Ahmadzada Ahmad AZE 2283 4,5 0,0 57,0 60,5 2357 20 19,4
222 201 IM Bashirli Nail AZE 2384 4,5 0,0 55,0 58,5 2335 10 -4,4
238 283   Ismayilov Muhammad AZE 2021 4,5 0,0 46,0 47,5 2199 40 82,0
245 284   Atakishiyev Elmar AZE 1999 4,0 0,0 53,0 56,5 2290 40 112,8
251 245 FM Garayev Kanan AZE 2252 4,0 0,0 50,5 54,5 2255 20 -1,0
255 253   Babazada Khazar AZE 2230 4,0 0,0 49,0 52,5 2216 40 -8,0
260 263 FM Eynullayev Altay AZE 2163 4,0 0,0 46,0 48,0 2124 20 -9,6
264 281   Soyunlu Narmin AZE 2035 4,0 0,0 41,0 43,0 2088 20 8,8
272 287   Ahadzade Kanan AZE 1965 3,5 0,0 47,0 49,0 2081 40 18,0
273 248 WGM Abdulla Khayala AZE 2248 3,5 0,0 47,0 48,5 2154 20 -16,6
280 273 CM Samadov Read AZE 2099 3,5 0,0 43,5 46,0 1976 40 -79,6
286 261   Abdullayev Elshad AZE 2168 3,0 0,0 54,5 58,5 2377 20 35,6
287 186 IM Abdulov Orkhan AZE 2412 3,0 0,0 52,5 56,0 2310 10 -11,2
290 296 CM Suleymanli Suleyman AZE 1763 3,0 0,0 43,0 45,5 2024 40 72,8
293 295 CM Orujov Farid AZE 1770 3,0 0,0 36,5 38,0 1824 40 -9,6
298 301   Valiyev Shahin AZE 1634 2,5 0,0 39,0 40,5 1862 40 11,2
Read more

Candidates Tournament (Berlin, GER, 10-27.03.2018)

Official Site
Chess-Results


14 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama
Rk.
Ad Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Caruana Fabiano 2784 USA *** ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 9,0 0,0 5 57,00
2 GM Mamedyarov Shakhriyar 2809 AZE ½ ½ *** 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 8,0 1,5 3 54,75
3 GM Karjakin Sergey 2763 RUS ½ 1 0 ½ *** ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 8,0 0,5 4 54,75
4 GM Ding Liren 2769 CHN ½ ½ ½ 1 ½ ½ *** ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 7,5 0,0 1 52,50
5 GM Kramnik Vladimir 2800 RUS 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ *** 1 0 ½ ½ 1 1 6,5 1,0 3 41,50
6 GM Grischuk Alexander 2767 RUS ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 *** 1 ½ ½ ½ 6,5 1,0 2 44,00
7 GM So Wesley 2799 USA 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ *** 1 ½ 6,0 0,0 1 40,50
8 GM Aronian Levon 2794 ARM 0 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ *** 4,5 0,0 1 33,00
Read more

Zəka Sahibləri / Land of Intellegents (Baku, AZE, 16-25.03.2018)

Chess-Results Open
Chess-Results Rapid
Chess-Results Children U12
Chess-Results Blitz Team

7 turdan sonra yekun sıralama (Open, 55 iştirakçı)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 2
Bayramov Zaur AZE 2256 6,0 32,0 23,0 5
2 3
Davidov Samir AZE 2216 5,5 34,5 25,0 5
3 4 FM Bayramov Elvin AZE 2215 5,5 30,0 21,5 5
4 6
Huseynov Shahin AZE 2182 5,5 29,5 22,0 4
5 9
Abbasov Amil AZE 2136 5,0 33,0 24,0 4
6 1 FM Ibrahimli Murad AZE 2303 5,0 30,0 21,5 4
7 10
Abishli Oghuz AZE 2123 5,0 28,0 20,0 5
8 24
Abdulkarimli Eljan AZE 1556 5,0 25,0 17,5 3

7 turdan sonra yekun sıralama (Uşaqlar, U12, 59 iştirakçı)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 5 Mehdiyev Alimirza AZE 1370 6,0 32,0 24,0 5
2 9 Zuqanov Ali AZE 1300 6,0 31,5 22,5 6
3 12 Karimov Nihad AZE 1278 6,0 26,5 18,5 6
4 7 Gurbanov Toghrul AZE 1336 5,5 28,0 20,5 5
5 3 Suleymanli Ismayil AZE 1401 5,0 31,0 22,5 5
6 2 Sadigzada Ravan AZE 1413 5,0 28,0 20,5 5
7 18 Orujov Hasan AZE 1162 5,0 26,0 18,0 4
8 29 Azimzada Mahammad AZE 1048 5,0 25,0 17,0 5
9 8 Abaszada Suada AZE 1302 5,0 24,5 17,5 5
10 14 Nurahmadov Tabriz AZE 1213 5,0 24,0 17,0 5

7 turdan sonra yekun sıralama (Rapid, 40 iştirakçı)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 2
Bayramov Zaur AZE 2182 6,5 33,0 22,5 6
2 7 FM Ibrahimli Murad AZE 1964 6,5 30,0 21,0 6
3 8
Mehtiyev Elnur AZE 1950 5,5 24,5 19,0 5
4 11
Ilyasli Ughur AZE 1847 5,0 31,0 21,5 5
5 12 WCM Allahverdiyeva Ayan AZE 1735 5,0 26,5 18,0 5

7 turdan sonra yekun sıralama (Blitz, 17 komanda)
Rk. SNo Komanda Oyunlar + = - TB1 TB2 TB3
1 1 Praga 7 6 1 0 13,0 13 0
2 2 Guba chess 7 5 1 1 11,0 11 0
3 3 Sumgait 7 4 2 1 9,5 10 0
4 5 Baku 4 school 7 3 3 1 9,0 9 0
5 11 Favorit 7 3 2 2 8,0 8 0
6 4 RSM 7 3 2 2 7,5 8 0
7 6 Behemoth 7 3 1 3 7,5 7 0
8 16 Antonyms 7 2 1 4 7,5 5 0
Read more

6th IRAQ INTERNATIONAL CHESS CHAMPIONSHIP 2018 (Baghdad, IRQ, 14-19.03.2018)

Official Site
Chess-Results

9 turdan sonra yekun sıralama (Standard, 62 iştirakçı)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 n w we w-we K rtg+/-
1 1 GM Gagunashvili Merab GEO 2576 7,0 0,5 53,0 41,5 9 7 6,82 0,18 10 1,8
2 18
Koniahli Malek SYR 2211 7,0 0,5 48,5 37,5 9 7 4,30 2,70 40 108,0
3 2 GM Tarlev Konstantin UKR 2546 6,5 0,0 55,0 43,0 9 6,5 6,24 0,26 10 2,6
4 7 IM Khodashenas Mersad IRI 2404 6,5 0,0 54,5 43,0 9 6,5 5,04 1,46 10 14,6
5 4 GM Mirzoev Azer AZE 2501 6,5 0,0 52,0 41,0 9 6,5 6,21 0,29 10 2,9
6 5 GM Karpatchev Aleksandr RUS 2478 6,5 0,0 51,0 40,0 9 6,5 6,61 -0,11 10 -1,1
7 9 IM Al-Saffar Araz Basim Mohammed S IRQ 2368 6,5 0,0 50,5 40,0 9 6,5 5,80 0,70 20 14,0
8 6 IM Gholami Aryan IRI 2473 6,5 0,0 50,5 39,5 9 6,5 5,78 0,72 10 7,2
Read more