“Şto?, Qde?, Koqda?” və şahmat bəstəçiliyi

“Şto?, Qde?, Koqda?” və şahmat bəstəçiliyi
Ötən həftə Rusiyanın məşhur “Şto?, Qde?, Koqda?” verilişində əlamətdar hadisə baş verdi.
Tamaşaçı tərəfindən verilən suala bilicilər cavab tapa bilmədilər.
Halbuki, əksər şahmat bəstəçiləri bu suala cavabı çox asanliqla verə bilərdilər.
Qazaxıstanlı tamaşaçıya şahmat bəstəçiliyinin reklamına görə ancaq minnətdar olmaq olar.

Verilişə və təqdim olunan suala burada baxa bilərsiniz:
http://ru-chess-art.livejournal.com/114973.html

Read more

Gənclərin Azərbaycan birinciliyi

12 yaş oğlanlar
1 Shahaliyev Ismayil Baki 8.5 7 0.0 37.25
2 Huseynzada Jeyhun Sumqayit 8.0 7 0.0 36.25
3 Abishli Oguz Baki 6.0 4 0.5 26.00
4 Abbasov Zaur Baki 6.0 4 0.5 24.50

10 yaş oğlanlar
1 Qadimbayli Abdulla 1934 Baki 9.0 7 44.75
2 Asadli Vuqar 1988 Baki 8.0 7 37.25
3 Ahadzada Kanan 1800 Lankaran 7.0 6 1.0 31.25
4 Jafarli Babak Ganca 7.0 6 0.0 32.50

8 yaş oğlanlar
1 Muradli Mahammad 1800 Baki 10.0 10 0.0 47.00
2 Ismayilov Mahammad 1800 Baki 9.0 7 0.0 44.00
3 Mammadov Elmir 1800 Bilasuvar 8.5 7 0.0 39.25

12 yaş qızlar
1 Mammadzada Gunay Baki 11.0 11 0.0 55.00
2 Mammadova Narmin Baki 9.5 9 0.0 41.75
3 Hojjatova Aydan Baki 9.0 9 0.0 36.50

10 yaş qızlar
1 Balajayeva Khanim 1700 Qax 8.5 8 0.0 39.00
2 Ibrahimli Leyla 1700 Baki 8.0 8 0.0 39.00
3 Heydarova Aytaj 1700 Baki 7.5 7 0.0 35.00
4 Tahirova Sevil 1700 Quba 7.5 6 0.0 34.25

8 yaş qızlar
1 Ismayilzada Zeynab 1700 Mingacevir 11.0 11 0.0 55.00
2 Heydarova Gulchin 1700 Masalli 7.5 7 0.0 32.50
3 Ismayil Malak 1500 Sumqayit 7.0 7 0.0 32.50
4 Beydullayeva Govhar 1700 Baki 7.0 6 0.0 33.25

#287;lanlar

Read more

5th Kings Tournament (Bazna ROU) 2011

LogoFinal Standings
1-2 GM Carlsen Magnus 2815 NOR 6.5
GM Karjakin Sergey 2776 RUS 6.5
3-4 GM Radjabov Teimour 2744 AZE 4.5
GM Nakamura Hikaru 2774 USA 4.5
5-6 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2662 ROU 4.0
GM Ivanchuk Vassily 2776 UKR 4.0

Round 10
6 GM Radjabov Teimour 2744 ½-½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2662 3
2 GM Carlsen Magnus 2815 ½-½ GM Karjakin Sergey 2776 4
1 GM Ivanchuk Vassily 2776 1-0 GM Nakamura Hikaru 2774 5

Tournament Date:11-21/06/2011

Offical Site

Read more

Veteranlar arasında İV Azərbaycan Çempionatı

KollektivQalibler1 Məmmədov Ələmdar AZE 7.0
2 Əliyev Tazəttin AZE 6.5
3 Ağayev Nazim AZE 6.0 44.5 36.0
4 Bayramov Tariyel AZE 6.0 44.5 34.5
5 Abdullayev Beydulla AZE 6.0 42.0
6 Fərəczadə Oruc AZE 5.5
7 Çubenko Qennadiy AZE 5.0 47.0
8 Babayev Ravis AZE 5.0 46.5
9 Əhmədov Hidayət AZE 5.0 40.0
10 Həşimzadə Akif AZE 5.0 34.5
11 Agayev Tofik AZE 5.0 32.5
12 Hüseynov Niyazi AZE 4.5
13 Kononenko Konstantin AZE 4.0 48.5
14 Yunusov Ravil AZE 4.0
15 Hümmətov Hümmət AZE 3.5 34.5
16 Dyakonov Vladimir AZE 3.0 45.0
17 Namazov Avtandil AZE 3.0 36.0
18 Yusifov Nəriman AZE 2.5
19 Aryunov Qennadiy AZE 2.0
20 Rzayev Həsənaga AZE 1.5

Results
Offical About Tournament

Read more

İqtisad Universitetində turnir

Iqtisad universiteti turniri

Respublika gününə həsr olunmuş rapid şahmat turniri
30 iştirakçı (4 GM,4 İM, 2 FM)

Final Ranking
1 GM Safarli Eltaj 2624 AZE 6.5
2 GM Mamedyarov Shahriyar 2772 AZE 6
3 Aliakbarov Anar 2152 AZE 5
4 IM Dovliatov Sanan 2411 AZE 5
5 GM Mamedov Rauf 2679 AZE 4.5
6 Rzayev Bahruz 2292 AZE 4.5
7 FM Mammadov Ayaz 2402 AZE 4.5
8 IM Mammadov Zaur 2351 AZE 4.5
9 Agasiyev Kamal 2238 AZE 4.5

http://www.chess-results.com/tnr50751.aspx?art=1&lan=1&wi=1000

Növbəti rapid turniri şənbə günü saat 15-də

İqtisad universitetinin şahmat klubunda keçirildi.
Qalib Məmmdyarov Şəhriyar oldu-6 xal.
2-ci yer Bacarani Ülvi -5.5 xal.

Official Site

Read more

Federasiya kuboku-2011

Azərbaycan Şahmat Federasiyasının kuboku uğrunda
Respublika Gününə həsr olunmuş
komanda şahmat turninin
Əsasnaməsi

1.Yarış 28 - 30 may 2011-ci il tarixində Bakı şəhərində keçirilir.
2.Turnir dairəvi sistem üzrə 4 komandanın iştirakı ilə təşkil olunur.
3.Komandanın tərkibində - 1 kapitan (usta ya qrossmeyster),6 şahmatçıdan - 5 oğlan və 1 qızdan ibarətdir.
4.Kapitan digər komandanın üzvlərinə saatla eynivaxtlı oyun seansı keçirir.
Nəzarət vaxtı - 90 dəqiqə oyunun sonunadək verilir.
5.Xallar kapitanın və uşaqların topladığı xalların cəmi ilə hesablanır.
6.Turnirdə
Nəsimi rayonu şahmat məktəbi (Bakı),
Həmkarlar ittifaqi şahmat məktəbi (Bakı),
Respublika şahmat məktəbi (Bakı) və
Jurnalitlar komandaları iştirak edirlər.
ilk tur - 28 may 11-00 şahmat fedrasiyasinda olacaq
7.Qalib komanda Azərbaycan Şahmat Federasiyasının kuboku ilə mükafatlandırılacaq.
Digər mukafatçilar və qaliblər diplomlar va hədiyyəlar qazanacaq.

CUP of Federation
Round 1-28/05/2011 , 11-00
Olimpiya ehtiyatı - Jurnalistlər 7.5-4.5


Nasimi məktabi - AHITA 6.5-5.5


Round 2 - 29/05/2011, 11-00
Jurnalistlər - AHITA 4-8


Olimpiya ehtiyatı - Nasimi maktabi 7.5-4.5 


Round 3 - 30/05/2011, 11-00

Nasimi məktəbi 8-4 Jurnalistlar

AHITA 5-7 Olimpiya ehtiyatı


Nəticələr
1 Olimpiya ehtiyatı 17+5=22
2 Nəsimi məktəbi 16+3=19
3 AHITA 16+2.5=18.5
4 Jurnalistlər 12.5+0=12.5

Best player (boy) - Aqil Piriverdiev - 2 points from 3
Best player (girl) - Soyunlu Narmin
Best Capitan - Safarli Eltaj - 11 points from 12 - (92 %)

1-turcup.xls [0 b] (downloads: 107)
See the file online: 1-turcup.xls

2-tur.xls [0 b] (downloads: 102)
See the file online: 2-tur.xls

3-turcup.xls [0 b] (downloads: 90)
See the file online: 3-turcup.xls

Read more

«World’s Youth Stars»-2011

IX International Chess Tournament - «World’s Youth Stars»
Standing after 11 rounds
1 Grigoryan, Karen 1995 f ARM 2463 8.0
2-6 Goganov Aleksey 1991 m RUS 2480 7.0
Bajarani Ulvi 1995 m AZE 2437 7.0
Atabayev Yusup 1994 f TKM 2319 7.0
Eliseev Urii 1996 RUS 2433 7.0
Alekseenko Kirill 1997 f RUS 2317 7.0
7 Stukopin, Andrey 1994 m RUS 2471 6.0
8 Atabayev Maksat 1994 f TKM 2355 5.5
9 Mammadov Zaur 1994 m AZE 2351 5.0
10 Usmanov Vasily 1996 RUS 2289 4.5
11 Styazhkina Anna 1997 wf RUS 2026 1.5
12 Smirnov Vladislav 1994 RUS 1957 0.5

http://www.somovs-memorial.ru/table.html

http://bs-chess.com/russian.html

http://bs-chess.com/tourn/spb/26/kirishi11/view_game.html

Read more

Matches Candidates

Final
GM Alexander Grischuk 2747 2½-3½ GM Boris Gelfand 2733

Stage 2
GM Alexander Grischuk 2747 2-2 (R 2-2)(B 1½-½) GM Vladimir Kramnik 2785
GM Gata Kamsky 2732 2-2 (R 2-2)(B 0-2) GM Boris Gelfand 2733

Stage 1
GM Levon Aronian 2808 2-2 (R 1½-2½) GM Alexander Grischuk 2747
GM Teimour Radjabov 2744 2-2 (R 2-2)(B 1½-2½) GM Vladimir Kramnik 2785
GM Gata Kamsky 2732 2½- 1½ GM Veselin Topalov 2775
GM Sh. Mamedyarov 2772 1½ - 2½ GM Boris Gelfand 2733

Offical Site

Stage 1 target=

Read more

Naxçıvan Open 2011

http://chess-results.com/tnr48598.aspx?lan=11

Final Standings A (53 Players)
1 GM Korobov Anton UKR 2647 7.0 2531 6
2 GM Almasi Zoltan HUN 2719 6.5 2621 5
3 GM Vallejo Pons Francisco ESP 2707 6.5 2609 5
4 GM Sokolov Ivan NED 2643 6.5 2582 5
5 IM Ipatov Alexander ESP 2514 6.5 2464 5
6 GM Smirin Ilia ISR 2658 6.0 2557 4
7 GM Guseinov Gadir AZE 2584 Baku 6.0 2545 4
8 GM Landa Konstantin RUS 2609 6.0 2497 4
9 GM Safarli Eltaj AZE 2628 Baku 6.0 2462 3
10 GM Wang Yue CHN 2734 5.5 2560 3
11 GM Ibrahimov Rasul AZE 2526 Baku 5.5 2556 4
12 GM Turov Maxim RUS 2635 5.5 2544 3
13 GM Abbasov Farid AZE 2543 Baku 5.5 2515 5
14 GM Gagunashvili Merab GEO 2599 5.5 2506 4
15 IM Guliev Logman AZE 2468 5.5 2493 5
16 GM Mchedlishvili Mikheil GEO 2629 5.5 2417 4
17 GM Volkov Sergey RUS 2621 5.0 2536 3
18 IM Benidze Davit GEO 2503 5.0 2511 4
19 GM Durarbeyli Vasif AZE 2510 5.0 2492 3
20 Iskandarov Misratdin Mehdi Ogl AZE 2235 Sumqayit 5.0 2490 4
21 IM Rasulov Vugar Ural Oglu AZE 2499 Ganja 5.0 2452 4
22 GM Miroshnichenko Evgenij UKR 2670 5.0 2444 4
23 GM Shanava Konstantine GEO 2560 5.0 2403 4
24 GM Fedorchuk Sergey A UKR 2662 5.0 2365 5
25 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2638 4.5 2479 4
26 GM Filippov Anton UZB 2604 4.5 2464 4
27 Abdulov Orkhan Javanshir Oglu AZE 2327 Baku 4.5 2459 4
28 IM Bajarani Ulvi AZE 2437 Baku 4.5 2420 3
29 Rzayev Bahruz Iqbal Oglu AZE 2230 Baku 4.5 2376 4
30 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2322 Sumqayit 4.5 2373 4
31 IM Mammadov Zaur Fazahir Oglu AZE 2379 Baku 4.5 2279 4
32 WGM Guramishvili Sopiko GEO 2334 4.0 2494 3
33 Orujov Shujaat Ismiali Oglu AZE 2173 Masalli 4.0 2473 2
34 IM Qashashvili Alexandre GEO 2329 4.0 2425 3
35 WIM Mammadova Gulnar Marfat Qizi AZE 2312 Baku 4.0 2395 3
36 GM Ghane Shojaat IRI 2341 4.0 2395 2

Final Standings B (103 Players)
1 Aliakbarov Anar Samir Oglu AZE 2131 Baku 8.0 1963 7

2 Javadov Ramil Javan Oglu AZE 2159 Ismayilli 7.5 1979 6
3 Bayramov Elkhan Khayyat Oglu AZE 1976 Baku 7.0 1985 6
4 Akhmadzade Fuad Vidadi Oglu AZE 1981 7.0 1882 7
5 Ahmadov Vusal Karimkhan Oglu AZE 1901 Baku 7.0 1810 7
6 Bayramov Elvin Shamil Oglu AZE 1998 Quba 6.5 1999 6
7 Babaev Talyb AZE 2210 Nakhchivan 6.5 1963 6
8 Rzayev Chingiz Qafar Oglu AZE 1935 Quba 6.5 1917 6
9 Asgarova Turan Nizami Qizi AZE 1954 Baku 6.5 1878 5
10 Sevdimaliyev Urfan Adil Oglu AZE 1974 Nakhchivan 6.5 1811 6
11 WFM Mammadzada Gunay Vuqar Qizi AZE 1816 Baku 6.5 1804 6
12 Guliyeva Sabina Ilqar Qizi AZE 2005 Goychay 6.5 1698 6

http://chess-results.com/tnr48558.aspx?lan=11

Read more