Nakhchivan Open 2019 (Nakhchivan, AZE, 30.04-10.05.2019)

Chess-results A qrupu
Chess-results B qrupu
Chess-results C qrupu
Chess-results Blitz qrupu

9 turdan sonra yekun sıralama (A qrupu, 54 iştirakçı)
Rk.
AdFEDRtgIKlub/ŞəhərPts.TB1TB2rtg+/-
1GMGareyev TimurUSA2560
7,52467619,2
2GMAbasov NijatAZE2633Baku7,0248155,3
3GMSanikidze TornikeGEO2488
6,52412410,9
4IMNigmatov OrtikUZB2469
6,02510420,0
5GMMalakhatko VadimBEL2508
6,02502314,5
6IMAsadli VugarAZE2454Baku6,02463316,0
7
Gholami Orimi MahdiIRI2406
6,02444521,6
8IMGadimbayli AbdullaAZE2394Baku6,02442520,0

9 turdan sonra yekun сюда sıralama (B qrupu, 104 iştirakçı)
Rk.
AdFEDRtgIKlub/ŞəhərPts.TB1TB2rtg+/-
1
Bayramov ElkhanAZE2158Baku8,51970854,4
2
Eynullayev AtillaAZE2175Baku7,51813719,6
3
Abbasov AmilAZE2215Ganja / Agstafa7,0195371,4
4
Huseynov ShahinAZE2189Baku7,018747-0,8
5FMBayramov ElvinAZE2181Guba7,018626-0,4

9 turdan sonra yekun sıralama (C qrupu, 188 iştirakçı)
Rk.
AdTipFEDRtgIPts.TB1TB2
1
Mammadov IlgarU12RUS12528,012677
2
Gafarov NiyaziU12AZE13427,512256
3
Talgatov NazarU10KAZ12467,512137
4
Allahverdiyev ZahidU12AZE15647,512126
5
Shikhahmadi NihatU10AZE11697,012795
6
Alizada AgshinU10AZE11687,012446
7
Hasanli UghurU12AZE13297,012176
8
Bayram BanuU12AZE11247,012166
9
Ganbarli HuseynU10AZE12937,012087
10
Tasmukhanov AlanU12KAZ13097,011817

9 turdan sonra yekun sıralama (Blitz qrupu, 74 iştirakçı)
Rk.SNo
AdFEDRtgIKlub/ŞəhərPts.TB1TB2
16GMAbasov NijatAZE2487Baku7,523646
21GMGuseinov GadirAZE2707
7,023016
34GMRasulov VugarAZE2531Ganja7,023005
47GMPourramezanali AmirrezaIRI2464
7,022926
511IMBashirli NailAZE2373Baku6,523816
631IMGarayev KananAZE2148Baku6,523306
78GMSanikidze TornikeGEO2462
6,523106
82GMKovalev VladislavBLR2575
6,522845
Read more

10th Beirut International Open Chess Championship (Beirut, LBN, 25.04-03.05.2019)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (Category A, 55 players)
Rk.
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3TB4rtg+/-
1GMBernadskiy VitaliyUKR25877,50,048,042,566,9
2GMBajarani UlviAZE24706,50,049,043,554,7
3GMKotanjian TigranARM24586,50,048,043,543,5
4GMKarpatchev AleksandrRUS24236,50,048,043,0410,6
5IMKhodashenas MersadIRI24676,50,046,542,053,0
6FMEl Jawich AmroLBN22386,50,043,038,5535,8
Read more

49th International Tournament Bosna 2019 (Sarajevo, BIH, 27.04-05.03.2019)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (104 players)

Rk.SNo
NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3Rprtg+/-
16IMSadikhov UlviAZE24797,056,043,55264921,3
25GMKadric DenisBIH25427,054,542,5525988,2
31GMPredojevic BorkiBIH26217,053,041,5526283,5
44GMBrkic AnteCRO25606,555,043,5425613,0
52GMKozul ZdenkoCRO25896,551,540,062525-3,2
616FMBorsuk KonstantinUKR23686,549,538,56244122,0
73GMDjukic NikolaMNE25666,549,039,052477-6,7
87GMNestorovic NikolaSRB24736,548,538,5424441,7
910GMDizdarevic EmirBIH24236,548,538,05250710,3
1017IMKlasan VladimirSRB23666,546,036,5523765,5
Read more

World School Chess Championship 2019 (Antalya, TUR, 18-26.04.2019)

Official Site
Chess-Results AZE Results

Player overview for AZE
SNo
NameRtgFED123456789Pts.Rk.Krtg+/-Group
6
Allahverdi Umid1038AZE100½111½05,01140-20,00U7
13
Babayev Yusif0AZE1101001004,02300,00U7
19
Gadimov Magsud0AZE01000½1002,53500,00U7
10
Karimli Yusif1473AZE1010111005,02140-71,60U9
21
Mehtizada Murad1357AZE1011½10116,574057,60U9
27
Bayramli Rafael1295AZE1101001105,0234043,20U9
4CMOrujov Farid1796AZE1½10½1½116,5440-14,00U11
13CMSuleymanov Ali1667AZE11½1½001½5,51540-10,40U11
31
Hashimov Ahmadagha1421AZE0011½½10½4,53540-1,20U11
8
Azadaliyev Jahandar1975AZE½011½11½05,51240-20,00U13
11CMSuleymanli Suleyman1928AZE11½1101½½6,524082,40U13
14CMAslanov Umid1870AZE10½01½1015,01740-14,00U13
30
Huseynzade Tamerlan1499AZE0001101104,0274030,40U13
3CMIlyasli Ughur2150AZE01111½1005,5540-24,40U15
22
Ali Ahad1572AZE0010½½1003,02340-28,00U15
3FMIbrahimli Murad2371AZE1100101½½5,0420-22,20U17
4
Babazada Khazar2285AZE1½½0½10104,51040-42,40U17
15
Ismayilov Firuz1648AZE0011001104,013406,80U17
3
Mammadli Nuray1034AZE1000½10114,513400,00G7
4
Huseynova Lala1206AZE0111000115,01040-14,80G9
7WCMIsmayilova Khanim1111AZE1011010015,064013,20G9
10
Ismayilova Salbinaz1017AZE10½0101003,52140-14,00G9
10
Rahimova Aysel1425AZE10½1100115,51340-68,80G11
10
Nasibova Narmin1505AZE½½1001½115,5640-2,80G13
20
Karimli Aytaj1340AZE1100101004,0164067,20G13
23
Ismayil Seljan1228AZE½0½1010014,0194022,40G13
5WCMRzali Sabina1674AZE½1½0011004,01440-66,00G15
16
Pashayeva Jamila1431AZE0½00111104,5114036,40G15
9
Ahmadova Raya1468AZE0½0001½013,01240-52,00G17

Read more

European Women's Individual Chess Championship (Antalya, TUR, 11-22.04.2019)

Official Site
Chess-Results
​​​​
Final Ranking after 11 Rounds (130 players)

Rk.SNo

NameFEDRtgPts.TB1TB2TB3RpKrtg+/-
14
IMKashlinskaya AlinaRUS24778,0242071,076,025821014,5
27
GMSebag MarieFRA24618,0240669,073,525681015,2
311
IMPaehtz ElisabethGER24568,0239567,573,025571014,0
421
IMGaponenko InnaUKR24288,0238669,575,025451016,8
55
GMStefanova AntoanetaECX24648,0234663,068,02509106,2
634
WGMGuichard PaulineFRA23927,5240471,075,525142038,0
771
WGMFataliyeva UlviyyaAZE22667,5240266,570,524932068,4
819
GMUshenina AnnaUKR24327,5238169,074,024991010,4
920
IMTsolakidou StavroulaGRE24297,5237364,568,52491109,4
102
GMDzagnidze NanaGEO25137,5236566,071,0248310-3,0
1124
WGMZawadzka JolantaPOL24187,5235564,068,52474108,8
129
GMCramling PiaSWE24607,5235464,068,52478103,1
1322
IMBodnaruk AnastasiaRUS24277,5232764,068,52438103,6
1415

GM
Socko MonikaPOL24477,5231057,560,5240910-2,0
1875
WGMMamedjarova TurkanAZE22567,0237361,564,024332053,2
2117
IMMammadzada GunayAZE24387,0233763,067,5242410-1,7
3344
WIMBalajayeva KhanimAZE23586,5236459,564,024042015,2
4347
IMMammadova GulnarAZE23496,0234567,072,02356101,2
6381
WGMAbdulla KhayalaAZE22285,5239062,568,023822045,2
7452
WFMBeydullayeva GovharAZE23165,5222254,558,0219720-31,4
82111

Soyunlu NarminAZE20645,0227655,058,522072038,8
9467
WGMMamedjarova ZeinabAZE22804,5226255,558,0216720-32,2
10287
WIMAghasiyeva FidanAZE22094,5215547,550,5206820-40,4
Read more

XII Memorial Pedro Lezcano Montalvo 2019 (Gran Canaria, ESP, 13-20.04.2019)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (115 players)

Rk.SNo

NameFEDRtgIPts.TB1TB2TB3Rprtg+/-
12
GMMoiseenko VadimRUS25127,541,540,574,0255011,6
26
GMMirzoev AzerAZE24567,539,038,076,0255318,1
312
IMFantinel ThibaultFRA23847,036,035,072,023928,9
41
GMKurajica BojanCRO25227,032,532,568,023472,9
53
GMGleizerov EvgenyRUS24906,536,535,566,024484,5
65
GMUlybin MikhailRUS24756,536,535,564,02377-0,6
74
GMPap MisaSRB24806,535,534,564,02322-5,5
87
IMBarbot PierreFRA24406,534,533,564,02332-1,8
99
IMAlvarado Diaz AlejandroESP23996,532,531,564,02158-12,0
1026

Medina Martin AlbertoESP20426,531,530,566,0214056,4
Read more

Şahmat məsələlərinin həlli üzrə 40-cı Azərbaycan Çempionatı

Şahmat məsələlərinin həlli üzrə 40-cı Azərbaycan Çempionatı 

40th Azerbaijan Chess Solving Championship


Ramil Cavadov 5 qat Azərbaycan çempionu oldu


 6-7 aprel tarixlərdə Respublika Şahmat Mərkəzində şahmat məsələlərinin həlli üzrə 40-cı Azərbaycan çempionatı keçirildi. Yubiley çempionatında qələbə uğrunda ölkəmizin 9 şəhərindən (Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şəki, İsmayıllı, Qəbələ, Şabran, Naftalan, Tərtər) 32  şahmatçı mübarizəyə qatıldı.      

  Ölkə çempionatımız dünya və Avropa çempionatlarında olduğu kimi hər birində 3 şahmat məsələsi olmaqla 6 bölmə üzrə (ikigedişli–20 dəq, üçgedişli–60 dəq, etüdlər–100 dəq,  çoxgedişli–80 dəq, yardımmat–50 dəq, əks-mat–50 dəq), ümumi 18 məsələ təqdim olunmaqla keçirilir. Hər düzgün həll edilmiş tapşırığa görə 5 xal verilirdi. Ölkə çempionatımız şahmat həlletməsi üzrə Dünya kubokunun mərhələlərindən biri kimi qeydiyyatdan keçmişdi.

  Çox heyiflər olsun ki, şahmat həlletməsi üzrə dünya və Avropada gümüş medal qazanmış millimizin bir sıra üzvü (Zaur Məmmədov, Misrətdin İskəndərov, Rəşad Zeynallı, Bəhruz Rzayev) Türkiyədə işlədikləri üçün bu çempionata qatıla bilmədilər. Ancaq buna baxmayaraq çempionat kəskin mübarizə şəraitində keçdi. İlk turlardan şahmat üzrə beynəlxalq usta Nərmin Məmmədova (Bakı) liderliyi ələ keçirdi və dünya şahmat həlletməsi tarixində qadın həllçinin ölkə çempionatında ilk dəfə olaraq çempion adını qazanmasına çox yaxın idi. Lakin 4-cü turda, çoxgedişli məsələlər bölməsində təqdim olunan 3 tapşırığı həll edə bilməməklə bu şansı əldən buraxdı.

  Bu şansdan istifadə edən İsmayıllı şahmatçısı 4 qat ölkə çempionu, beynəlxalq usta Ramil Cavadov 90 mümkün xaldan 78,50 (306 dəq) xal toplayaraq 5 qat Azərbaycan çempionu adını qazandı. Gümüş medalı 72,5 (310 dəq) xalla 15 qat Azərbaycan çempionu, beynəlxalq usta Araz Alməmmədov (Qəbələ), bürünc medalı isə 68 (294 dəq) xalla 2-ci dəfə Nərmin Məmmədova (Bakı) qazandı. Təcrübəli həllçimizi Aqşin Məsimov (Bakı) 62,5 xalla 4-cü, Amil Abbasov (Gəncə) isə ondan yarım xal geri qalaraq 5-ci oldu.

    Qadınlar arasında 1-ci Nərmin Məmmədova (Bakı), 2-ci beynəlxalq usta Səbinə İbrahimova (Bakı), 3-cü isə Ayan Allahverdiyeva (Bakı) oldu. 

  Bölmələrdə çempion adını aşağıdakı şahmatçılar qazandılar: ikigedişli, çoxgedişli – Araz Alməmmədov (Qəbələ), üçgedişli – Aqşin Məsimov (Bakı), etüdlər və əks-mat – Nərmin Məmmədova (Bakı), yardımmat – Amil Abbasov (Gəncə).

   Qaliblər pul mükafatları, medallar, fəxri fərman və şahmat kitabları ilə mükafatlandırıldı.   Həlletmə komandamız avqustda Litvanın paytaxtı Vilnüs şəhərində  keçiriləcək dünya çempionatında ölkəmizi təmsil edəcək. Xatırladaq ki, şahmat həlletməsi üzrə milli komandamız 2014-cü ildə İsveşrədə dünya çempionatında və 2016-cı ildə Yunanıstanda  Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb. 


İlham Əliyev (Sumqayıt) 

Yarışn baş hakimi (beynəlxalq hakim, əməkdar məşqçi)


Cədvəl, tapşırıqlar və həllərini buradan yükləyə bilərsiniz:

https://www.wfcc.ch/competitions/solving/wsc-2018-2019

Read more

European Individual Chess Championship 2019 (Skopje, MKD, 18-29.03.2019)

Official Site
Chess-Results

11 turdan sonra yekun sıralama

Rk.SNo

AdFEDRtgPts.TB1TB2
11
GMArtemiev VladislavRUS27368,5260070,0
29
GMGrandelius NilsSWE26948,5259571,5
337
GMPiorun KacperPOL26318,0262672,5
413
GMRodshtein MaximISR26738,0262269,5
516
GMBerkes FerencHUN26668,0259567,5
628
GMAnton Guijarro DavidESP26438,0257767,0
714
GMNisipeanu Liviu-DieterGER26708,0256967,0
841
GMMovsesian SergeiARM26278,0253962,5
976
GMHuschenbeth NiclasGER25948,0253162,0
1058
GMOparin GrigoriyRUS26138,0252862,5
1118
GMSafarli EltajAZE26628,0251562,5
1356
GMMamedov RaufAZE27016,0249764,0
154142
IMSadikhov UlviAZE24886,0241056,5
198184
IMMuradli MahammadAZE24445,5240655,5
236234
IMGarayev KananAZE23685,0236059,0
244209
IMGadimbayli AbdullaAZE24045,0232952,0
304355

Azadaliyev JahandarAZE18634,0230551,5
Read more