European Individual Women Chess Championship 2018 (Vysoke Tatry, SVK, 8-19.04.2018)

Official Site
Chess-Results
11 turdan sonra yekun sıralama (144 iştirakçı)

Rk. SNo
Ad FED RtgI Pts. TB1 TB2 TB3 TB4 n w we w-we K rtg+/-
1 4 GM Gunina Valentina RUS 2507 9,0 0,0 72,5 76,5 2389 11 9 7,10 1,90 10 19,0
2 3 GM Dzagnidze Nana GEO 2507 8,0 0,0 74,5 80,5 2417 11 8 6,83 1,17 10 11,7
3 24 GM Ushenina Anna UKR 2422 8,0 0,0 74,0 78,5 2393 11 8 5,89 2,11 10 21,1
4 17 IM Atalik Ekaterina TUR 2452 8,0 0,0 67,0 71,5 2342 11 8 7,06 0,94 10 9,4
5 8 GM Stefanova Antoaneta FID 2479 8,0 0,0 66,0 71,0 2382 11 8 6,93 1,07 10 10,7
6 13 IM Paehtz Elisabeth GER 2468 8,0 0,0 66,0 70,5 2357 11 8 7,11 0,89 10 8,9
7 65 WGM Kulon Klaudia POL 2319 8,0 0,0 65,5 69,0 2372 11 8 4,58 3,42 10 34,2
8 38 WIM Shuvalova Polina RUS 2389 8,0 0,0 65,0 68,5 2403 11 8 5,27 2,73 10 27,3
9 5 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2495 7,5 0,0 69,0 74,0 2360 11 7,5 7,45 0,05 10 0,5
10 36 IM Mammadzada Gunay AZE 2392 7,5 0,0 67,5 72,5 2424 11 7,5 5,01 2,49 20 49,8
23 52 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2355 7,0 0,0 57,0 61,5 2294 11 7 6,39 0,61 20 12,2
40 49 IM Mammadova Gulnar AZE 2360 6,5 0,0 57,5 61,5 2288 11 6,5 6,48 0,02 10 0,2
44 53 WIM Balajayeva Khanim AZE 2348 6,5 0,0 53,5 57,5 2240 11 6,5 7,02 -0,52 20 -10,4
53 84 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2274 6,0 0,0 61,0 65,5 2356 11 6 4,26 1,74 20 34,8
73 48 WGM Fataliyeva Ulviyya AZE 2361 5,5 0,0 57,0 60,5 2302 11 5,5 6,37 -0,87 20 -17,4
Read more

2nd Sharjah Masters International Chess Championship (12-19.04.2018)

Official Site
Chess-Results

9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama (129 iştirakçı)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 20 GM Maghsoodloo Parham IRI 2615 8,0 0,0 48,0 45,0 7
2 12 GM Safarli Eltaj AZE 2653 7,0 0,5 48,5 45,0 6
3 1 GM Wang Hao CHN 2707 7,0 0,5 48,5 44,5 6
4 17 GM Sethuraman S.P. IND 2631 6,5 0,0 51,0 47,0 6
5 3 GM Artemiev Vladislav RUS 2701 6,5 0,0 49,5 46,0 5
6 2 GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2703 6,5 0,0 48,5 45,0 5
7 19 GM Iturrizaga Bonelli Eduardo VEN 2624 6,5 0,0 47,5 44,5 4
8 7 GM Inarkiev Ernesto RUS 2680 6,5 0,0 47,0 45,0 4
9 6 GM Eljanov Pavel UKR 2700 6,5 0,0 46,5 44,5 4
Read more

Kathmandu Open International GM Chess Tournament 2018 (Kathmandu, NEP, 13-17.04.2018)

Chess-Results
Official Site

Final Ranking after 9 Rounds (173 Players)
Rk. SNo
Name FED RtgI Pts. TB1 TB2
TB3 TB4 TB5
1 8 IM Harsha Bharathakoti IND 2424 7,5 0,0 49,0 54,0 4 6
2 5 GM Mirzoev Azer AZE 2504 7,0 0,0 51,0 55,0 5 5
3 4 GM Tarlev Konstantin UKR 2549 7,0 0,0 50,5 54,0 4 5
4 14 IM Shyaamnikhil P IND 2385 7,0 0,0 49,5 53,5 5 5
5 6 GM Greenfeld Alon ISR 2490 7,0 0,0 49,0 53,0 4 5
6 10 IM Gusain Himal IND 2413 7,0 0,0 47,0 50,5 5 5
7 1 GM Volkov Sergey RUS 2598 7,0 0,0 46,5 50,5 4 6
8 9 IM Llaneza Vega Marcos ESP 2422 7,0 0,0 43,5 47,5 4 7
Read more

2018 ORDU METROPOLITAN MUNICIPALITY IV. INTERNATIONAL CHESS TOURNAMENT (Ordu, TUR, 10-15.04.2018)

Official Site

Final Ranking (Category A, 9 rounds, 51 games)
Sira Ttl. SURNAME NAME IRtg COUNT/CITY Fide-No. POINTS BH. SB Res. Vict
1 GM QUPARADZE GIGA 2471 GÜRCİSTAN 13602250 7 45½ 38,00 0 5
2 GM ABASOV NIJAT 2622 AZERBAYCAN 13402960 46 35,25 0 5
3 GM HAZNEDAROGLU KIVANC 2453 MANİSA 6300634 43½ 32,75 0 4
4 GM KOVALENKO IGOR 2630 LETONYA 14117908 6 48½ 32,25 0 5
5 GM SIVUK VITALY 2525 UKRAYNA 14116502 6 42½ 31,00 0 3
6 GM PAPIN VASILY 2475 RUSYA 4143183 6 42½ 29,50 0 4
7 GM DVIRNYY DANYYIL 2512 İTALYA 817570 6 40½ 28,00 0 3
8 IM DRUSKA JURAJ 2429 SLOVAKYA 14915650 6 40½ 27,25 0 5
9 FM MGELADZE TAMAZ 2363 GÜRCİSTAN 13601202 6 35 21,75 0 5
17 GM MAMMADOV ZAUR 2454 AZERBAYCAN 13401033 5 41½ 20,50 0 3
 
Final Ranking (Category B, 7 rounds, 106 players)
Sira Ttl. SURNAME NAME IRtg COUNT/CITY Ctgry Fide-No. POINTS BH. SB Res. Vict
1 VOLKOV NIKA 2026 GÜRCİSTAN 13604376 30½ 31,50 0 6
2 JAVADOV RAMIL 2112 ARTVİN 13401904 6 30 27,00 0 5
3 OZSAKALLIOGLU AKIN 1926 BOLU 6367003 6 29 26,75 0 5
4 KHVADAGIANI NIKA 1814 GÜRCİSTAN 13611453 6 24½ 24,00 0 6
5 BEK EMIR 1843 ORDU 6389007 29 23,50 0 5
6 AYSOY VEYSI 1921 MARDİN S50 6306071 28 24,00 0 5
7 SAKA IRFAN 1778 SAMSUN 6338178 26 21,25 0 5
18 HATAMOV BAHADDIN 1488 AZERBAYCAN S50 13411420 5 22½ 15,50 0 5
Read more

20th Dubai Open 2018 (Dubai, UAE, 2-10.04.2018)

Official Site
Chess-Results


Final Ranking after 9 Rounds (164 players)
Rk. SNo
Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 21 GM Flores Diego ARG 2601 7,5 0,0 43,5 36,5 2734
2 15 GM Iturrizaga Bonelli Eduardo VEN 2624 7,0 0,0 51,5 44,0 2769
3 12 GM Sethuraman S.P. IND 2631 7,0 0,0 49,0 42,0 2747
4 13 GM Adly Ahmed EGY 2626 7,0 0,0 45,0 38,0 2692
5 10 GM Ganguly Surya Shekhar IND 2642 6,5 0,0 51,5 44,0 2715
6 3 GM Jones Gawain C B ENG 2675 6,5 0,0 48,5 41,5 2676
7 1 GM Kryvoruchko Yuriy UKR 2703 6,5 0,0 47,0 40,0 2721
8 8 GM Kovalev Vladislav BLR 2648 6,5 0,0 45,0 38,5 2632
9 6 GM Safarli Eltaj AZE 2653 6,5 0,0 44,5 38,5 2600
10 24 GM Can Emre TUR 2590 6,5 0,0 44,5 37,5 2618
11 11 GM Efimenko Zahar UKR 2634 6,5 0,0 41,0 35,0 2547
Read more

9. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası (3-8.04.2018)

Official Site

FİNAL SIRALAMASI, A Kategorisi (9 maç, 33 Sporcu)
SIRAB.NO.Unv.SOYADI ADIELOİL / ÜLKESİPUANBH.SBRes.Vict
12GMRASULOV VUGAR2511AZERBAYCAN4634,0005
27IMISKANDAROV MİSRATDİN2465AZERBAYCAN4632,0005
33IMANNABERDİEV MEİLİS2489TÜRKMENİSTAN4434,7504
45GMQUPARADZE GİGA2471GÜRCİSTAN4432,0004
811FMGASİMOV PARVİZ2323AZERBAYCAN43½25,7504
109IMHASANZADE TOGHRUL2355AZERBAYCAN3923,0004
1115FMRAHMANOV SHAHRİYAR2252AZERBAYCAN34½18,2505
1313WGMKAZIMOVA NARMİN2296AZERBAYCAN54219,0005
158IMBASHİRLİ NAİL2380AZERBAYCAN4625,0003
1616
ALIYEV ELNUR2200AZERBAYCAN4217,7504
2020
RAHİMLİ ILKİN2030AZERBAYCAN3113,2503
2727WCMBAGHİROVA KHATUN1865AZERBAYCAN31½8,0003

FİNAL SIRALAMASI, 10 YAŞ VE ALTI Kategorisi (7 maç, 105 Sporcu)
SIRAB.NO.SOYADI ADIUKDELOİL / ÜLKESİPUANBH.SBRes.Vict
15GÜLBAHAR EFDAL14051210KAHRAMANMARAŞ28½28,0006
23SAKMAK KUTAY14851189GAZİANTEP630½26,5005
313UYGUN AHMET SELİM1348 GAZİANTEP627½24,7505
411DEVECİ HÜSEYİN SAİD1376 ADIYAMAN62422,0006
54ASLAN DENİZ CİHAN14821335KARAMAN2923,5005
617GANBARLİ HUSEYN 1307AZERBAYCAN2921,7505
Read more

Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur

Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur
Rauf Məmmədov 12-ci Azərbaycan çempionudur

7-8 aprel tarixində Respublika Şahmat Mərkəzində şahmat məsələ və etüdlərinin həlli üzrə 39-cu Azərbaycan çempionatı keçirildi. Qələbə uğrunda ölkəmizin 9 şəhərindən (Bakı, Sumqayıt, Gəncə, İsmayıllı, Qəbələ, Şabran, Qobustan, Naftalan, Göygöl) 29 şahmatçı mübarizəyə qatıldı.
Çempionatımız dünya və Avropa çempionatlarında olduğu kimi hər birində 3 şahmat məsələsi olmaqla 6 bölmə üzrə (ikigedişli–20 dəq, üçgedişli–60 dəq, etüdlər–100 dəq, çoxgedişli–80 dəq, yardımmat–50 dəq, əks-mat–50 dəq), ümumi 18 məsələ təqdim olunmaqla keçirilir. Hər düzgün həll edilmiş tapşırığa görə 5 xal verilirdi. Ölkə çempionatımız şahmat həlletməsi üzrə Dünya kubokunun mərhələlərindən biri kimi qeydiyyatdan keçmişdi.
Şahmat üzrə millimizin üzvü beynəlxalq qrossmeyster, 3 dəfə Avropa çempionu Rauf Məmmədov 90 mümkün xaldan 61,75 (320 dəq) xal toplayaraq həlletmə tarixində 12-ci çempion adını qazandı. Gümüş medalı 60,75 (325 dəq) xalla çempiondan 1 xal geri qalan gənc şahmatçı Amil Abbasov (Gəncə), bürünc medalı isə 60 (316 dəq) xalla 15 qat ölkə çempionu, həlletmə üzrə beynəlxalq usta Araz Alməmmədov (Qəbələ) qazandı. Dünya kubokunun sahibi beynəlxalq qrossmeyster Zaur Məmmədov Türkiyədə keçiriləcək şahmat turnirində iştirakla əlaqədar olaraq yalnız çempionatın ilk günü iştirak etdi, ancaq bu da ona 42 xalla 4-cü olmağa bəs etdi.
Qadınlar arasında 1-ci Səbinə Rzalı (Sumqayıt), 2-ci Aydan Hüseynzadə (Qəbələ), 3-cü isə Nərminə Ruzicəng (Naftalan) oldu.
Bölmələrdə çempion adını aşağıdakı şahmatçılar qazandılar: ikigedişli, yardımmat – Araz Alməmmədov (Qəbələ), üçgedişli – Zaur Məmmədov (Bakı), etüdlər, çoxgedişli, əks-mat – Rauf Məmmədov (Bakı). Qaliblər pul mükafatları, fəxri fərmanlar və medallarla mükafatlandırıldı.
Həlletmə komandamız sentyabr ayında Makedoniyanın Oxrid şəhərində keçiriləcək 42-ci dünya çempionatında ölkəmizi təmsil edəcək. Xatırladaq ki, şahmat həllçilərimiz 2014-cü ildə İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində dünya çempionatında və 2016-cı ildə Yunanıstanın paytaxtı Afinada Avropa çempionatında gümüş medal qazanıb.

İlham Əliyev (Sumqayıt)
Yarışın baş hakimi (beynəlxalq hakim, əməkdar məşqçi)

Tapşırıqlar / Problems: 39th-azch-problems.pdf [407,09 Kb] (downloads: 108)
See the file online: 39th-azch-problems.pdf

Cavablar / Solutions: 39th-azch-solutions.pdf [455,34 Kb] (downloads: 77)
See the file online: 39th-azch-solutions.pdf

Cədvəl / Table: table-2018.pdf [319,53 Kb] (downloads: 98)
See the file online: table-2018.pdf
Read more

European Individual Chess Championship 2018 (Batumi, GEO, 17-28.03.2018)

Official Site
Chess-Results
11 turdan sonra yekun sıralama (302 iştirakçı)

Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 Rp K rtg+/-
1 26 GM Saric Ivan CRO 2657 8,5 0,0 67,0 72,5 2796 10 19,6
2 2 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2738 8,0 0,0 72,0 77,0 2776 10 5,7
3 29 GM Sjugirov Sanan RUS 2652 8,0 0,0 69,5 74,0 2795 10 20,4
4 30 GM Jones Gawain C B ENG 2651 8,0 0,0 69,0 74,0 2787 10 19,4
5 7 GM Matlakov Maxim RUS 2707 8,0 0,0 67,0 72,0 2737 10 4,5
6 34 GM McShane Luke J ENG 2647 8,0 0,0 67,0 71,5 2768 10 17,2
7 21 GM Korobov Anton UKR 2664 8,0 0,0 66,5 71,0 2766 10 14,4
8 40 GM Safarli Eltaj AZE 2639 8,0 0,0 63,5 69,0 2742 10 14,4
20 64 GM Abasov Nijat AZE 2608 7,5 0,0 66,5 71,0 2700 10 14,2
26 6 GM Mamedov Rauf AZE 2709 7,5 0,0 64,5 69,5 2689 10 -1,5
27 36 GM Guseinov Gadir AZE 2646 7,5 0,0 64,0 69,0 2697 10 8,2
90 163 IM Asadli Vugar AZE 2449 6,5 0,0 56,5 60,5 2529 10 12,2
144 196 IM Muradli Mahammad AZE 2398 5,5 0,0 59,5 63,0 2433 20 18,8
145 199 IM Rzayev Bahruz AZE 2390 5,5 0,0 59,0 63,5 2493 10 15,1
155 180 IM Gadimbayli Abdulla AZE 2416 5,5 0,0 57,5 61,0 2436 10 3,0
184 154 IM Sadikhov Ulvi AZE 2477 5,0 0,0 61,0 65,0 2438 10 -3,8
198 255 FM Suleymanli Aydin AZE 2210 5,0 0,0 54,5 58,5 2384 20 44,6
202 268   Eynullayev Atilla AZE 2147 5,0 0,0 53,0 56,5 2329 40 93,2
214 243   Manafov Vugar AZE 2263 4,5 0,0 58,0 61,0 2275 40 11,6
216 238 FM Ahmadzada Ahmad AZE 2283 4,5 0,0 57,0 60,5 2357 20 19,4
222 201 IM Bashirli Nail AZE 2384 4,5 0,0 55,0 58,5 2335 10 -4,4
238 283   Ismayilov Muhammad AZE 2021 4,5 0,0 46,0 47,5 2199 40 82,0
245 284   Atakishiyev Elmar AZE 1999 4,0 0,0 53,0 56,5 2290 40 112,8
251 245 FM Garayev Kanan AZE 2252 4,0 0,0 50,5 54,5 2255 20 -1,0
255 253   Babazada Khazar AZE 2230 4,0 0,0 49,0 52,5 2216 40 -8,0
260 263 FM Eynullayev Altay AZE 2163 4,0 0,0 46,0 48,0 2124 20 -9,6
264 281   Soyunlu Narmin AZE 2035 4,0 0,0 41,0 43,0 2088 20 8,8
272 287   Ahadzade Kanan AZE 1965 3,5 0,0 47,0 49,0 2081 40 18,0
273 248 WGM Abdulla Khayala AZE 2248 3,5 0,0 47,0 48,5 2154 20 -16,6
280 273 CM Samadov Read AZE 2099 3,5 0,0 43,5 46,0 1976 40 -79,6
286 261   Abdullayev Elshad AZE 2168 3,0 0,0 54,5 58,5 2377 20 35,6
287 186 IM Abdulov Orkhan AZE 2412 3,0 0,0 52,5 56,0 2310 10 -11,2
290 296 CM Suleymanli Suleyman AZE 1763 3,0 0,0 43,0 45,5 2024 40 72,8
293 295 CM Orujov Farid AZE 1770 3,0 0,0 36,5 38,0 1824 40 -9,6
298 301   Valiyev Shahin AZE 1634 2,5 0,0 39,0 40,5 1862 40 11,2
Read more

ULVI BAJARANI

ULVI BAJARANI

Date and Place of Birth: 27th January, 1995, Baku, Azerbaijan
General background:
He is a chess player since 5.

Has 1-st category since 7.
A FIDE Master since 10.
An International Master since 14.
An International Grandmaster since 16.

Coachs:Ilgar Bajarani (IM) father

Results:
A Prize-winner in the 10th Beirut International Open Chess Championship (Lebanon, April-May, 2019)
The winner of Fischer Random Chess group in "Peterburgskaya Leto" tournament (Russia, August, 2018)
A Prize-winner in the Stockholm Chess Challenge (Sweden, March, 2017)
The winner of Solidarity Day - Vugar Gashimov Chess Academy Classic tournament (Baku, December, 2016)
The winner of Zire Open Flag day rapid tournament (Baku, November, 2016)
The winner of Chess day IM norm tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Chess day rapid tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Army day blitz tournament (Baku, June, 2016)
The winner of Army day rapid tournament (Baku, June, 2016)
The winner of Fuad Djafarov Memorial (blitz) (Baku, December, 2015)
The winner of Brasschat open (Belgium, August, 2015)
A prize-winner in the Arad open tournament (Romania, August, 2015)
A prize-winner in the Arad Blitz tournament (Romania, August, 2015)
The winner of U20 category in Najdorf Memorial Open A 2015 (Warsaw, Poland, July, 2015)
The winner of Memorial of Fuad Djafarov (play-off) (Baku, November, 2014)
The winner of men championship of Azerbaijan (June, 2014)
The winner of Solidarity Day blitz tournament (Baku, December, 2013)
The winner of Independence Day open tournament (Baku, Azerbaijan, October, 2013)
The winner of Alushta GM Autumn tournament (Ukraine, September 2013)
The winner of Abu-Dhabi Ramadan blitz tournament (July, 2013)
The winner of U18 category in Azerbaijan Junior championship, (Baku, March, 2013)
The winner of the 1-st league of Azerbaijan(Baku, November-December 2012)
The winner of Solidarity Day close tournament (Baku, Azerbaijan, December, 2011)
The winner of U18 category in Baku-open 2011 (Baku, Azerbaijan, August, 2011)
A Prize-winner in Open of Avicenna cup (Hamedan, Iran, July, 2011)
A Prize-winner in the "World Youth Stars" tournament in Kirishi (Russia, May 2011)
Second place in the tournament "PETROVSKAYA LADYA" (Petergof, Russia, July 2010)
The winner of category U20 in the international chess tournament "Aeroflot-Open" in Moscow, Group A2 (February, 2010)
The winner of U14 chess tournament "Dubai-Open" in the UAE (July, 2009)
The winner of categories U14 and U20 in Azerbaijan Junior championship, (Baku, April, 2009)
The winner of category U14 in the international chess tournament "Capella La Grande" open in France (March,2009)
The winner of category U20 in the international chess tournament "Ramadan cup" in Abu-Dhabi, the UAE (September,2008)
The winner of U12 category in the Dubai children tournament (July, 2007)
The winner of U16 category in the international chess tournament ”Caspian cup” in Rasht, Iran (December,2007)
A prize-winner of Abu-Dhabi open-chess tournament (UAE, August, 2006)
The winner of U14 category in the international chess tournament "President cup" in Baku (May, 2006)
The winner of U10 category in the international chess tournament in Tehran (Iran, February,2005)
The triple champion in the category U12 tournament in Abu-Dhabi (the UAE, August, 2005, 2006 and 2007)
The winner of Baku championship in the category Under 10 years old boys (2004 and 2005)
The winner of autumn championship of Republic Chess Centre U14, Baku (November,2004)



He has 3 medals from Europe Youth and 1 medal from World Youth.
The silver medal in the U10 category of Europe youth championship (2005)
The bronze medal in the U10 category of World youth championship (2005)
The bronze medal in the U12 category of Europe youth championship (2006)
The silver medal in the U12 category of Europe youth championship (2007)
4th place in the U14 category of World youth championship (Vietnam, 2008)
Read more