Marienbad Open 2022 (Marianske Lazne, CZE, 15-22.01.2022)

Chess-Results


9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama (A1 GM qrupu)

Rk. Ad Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts. TB1 TB2
1 GM Mirzoev Azer 2432 AZE * ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 6,5 25,25 0,0
2 GM Plat Vojtech 2548 CZE ½ * ½ 0 ½ 1 1 1 1 1 6,5 24,50 0,0
3 GM Simacek Pavel 2440 CZE ½ ½ * ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ 6,0 24,50 0,0
4 IM Baenziger Fabian 2408 SUI ½ 1 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5,5 24,25 0,0
5 IM Noe Christopher 2530 GER 0 ½ ½ ½ * ½ 1 ½ 0 1 4,5 18,75 0,0
6 FM Gungl Theo 2368 GER ½ 0 0 ½ ½ * ½ ½ 1 1 4,5 16,25 0,0
7 FM Czerw Dawid 2396 POL ½ 0 ½ ½ 0 ½ * ½ ½ 1 4,0 16,00 0,0
8 FM Lim Zhuo Ren 2311 MAS 0 0 0 ½ ½ ½ ½ * 0 1 3,0 11,25 0,0
9 FM Stalmach Richard 2308 CZE 0 0 0 0 1 0 ½ 1 * 0 2,5 9,50 0,0
10 FM Nemec Jachym 2402 CZE 0 0 ½ ½ 0 0 0 0 1 * 2,0 8,25 0,0
Read more

1-ci ŞİRVAN ŞAHMAT HƏLLETMƏSİ YARIŞI

1-ci ŞİRVAN ŞAHMAT HƏLLETMƏSİ YARIŞI, 22.01.2022

Azərbaycan Şahmat Federasiyası Şahmat Bəstəçiliyi Komissiyasının və Şirvan şəhər UGİŞM-nin təşkilat və dəstəyi ilə 22 yanvar 2022-ci il tarixdə Şirvan şəhərində şahmat həlletməsi yarışı baş tutdu. Yarışın baş hakimi respublika dərəcəli hakim Elmar Abdullayev (Sumqayıt) idi.

Şahmat həlletməsi yarışı Şirvan şəhərində ilk dəfə keçirilirdi. Yarışda 10 oğlan və 10 qız olmaqla 20 şahmatçı iştirak etdi. Yarışın özəliklərindən biri də, əksər qız şahmatçıların oğlanlara nisbətdə daha yaxşı nəticə göstərməsidir. İki turdan ibarət olan yarışda iştirakçılara 60 dəqiqə ərzində 6 məsələni həll etmək təklif olunurdu.

Yarışda oğlanlar arasında 1-ci yeri 47 xalla Nihad Soltanov, 2-ci yeri 40 xalla Allahverdi Allahverdili, 3-cü yeri (ümumi hesabda 8-ci yer) isə 11 xalla Xalid İbadlı tutdu.  

Qızlar arasında 1-ci yeri (ümumi hesabda 3-cü yer) 21 xalla Məryəm Məhərrəmli, 2-ci yeri (ümumi hesabda 4-cü yer) 17 xalla Zəhra Xəlilzadə, 3-cü yeri (ümumi hesabda 5-ci yer) 16 xalla Elay Allahverdili tutdu.  

Yarışın keçirilməsində dəstəyinə görə Şirvan UGİŞM-nin direktoru Ramil Tağıyevə, məktəbin baş məşqçisi Radın Tağıyevə və məktəbin müəllim heyətinə, xüsusilə Əhmədağa Əsgərliyə təşəkkürlərimizi bildiririk.


CƏDVƏL / TABLE: table.pdf [58.21 Kb] (downloads: 9)
See the file online: table.pdf


MƏSƏLƏLƏR / PROBLEMS: problems.pdf [366.87 Kb] (downloads: 13)
See the file online: problems.pdf


CAVABLAR / SOLUTIONS: solutions.pdf [381.94 Kb] (downloads: 7)
See the file online: solutions.pdf

Read more

Naxçıvan Premium Turniri - 2 (14-25.01.2022)

Chess-Results


11 turdan sonra turnir cədvəlində sıralama

Rk.
Ad 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts TB1 TB2 TB3
1 FM Gasimov Parviz * 1 0 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 9 0 8 43.50
2 GM Sevdimaliyev Urfan 0 * ½ ½ 1 1 1 1 ½ 1 1 1 0 7 38.75
3 IM Hasanzade Toghrul 1 ½ * 1 0 ½ 1 1 0 1 1 1 8 0 7 39.50
4 IM Babayev Talib 0 ½ 0 * 1 1 0 1 1 1 1 1 0 7 31.25
5 FM Mammadov Sadig ½ 0 1 0 * ½ ½ 1 ½ 1 1 1 7 0 5 30.25
6   Garayev Sadig 0 0 ½ 0 ½ * 1 1 ½ 1 1 1 0 5 25.00
7   Seyid Huseyn 0 0 0 1 ½ 0 * 1 1 ½ 1 1 6 0 5 23.25
8 WFM Babayeva Nasrin ½ 0 0 0 0 0 0 * 1 1 1 ½ 4 1 3 13.50
9   Aliyev Aykhan 0 ½ 1 0 ½ ½ 0 0 * ½ 0 1 4 0 2 21.25
10   Humbatova Nazli 0 0 0 0 0 0 ½ 0 ½ * 1 ½ 0 1 7.50
11   Hasanli Rza 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 * 1 2 0 2 5.00
12   Gabulov Ilkin 0 0 0 0 0 0 0 ½ 0 ½ 0 * 1 0 0 3.25
Read more

Prague Open 2022 (Prague, CZE, 7-14.01.2022)

Chess-Results


Final Ranking after 9 Rounds (Group A, 159 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 3 GM Mirzoev Azer AZE 2432 7,5 51,0 55,5 45,25
2 10 Kozak Antoni POL 2377 7,5 49,5 53,5 43,00
3 35 Vojta Jakub CZE 2216 7,0 49,5 53,0 38,00
4 1 GM Urkedal Frode Olav Olsen NOR 2553 7,0 49,0 53,0 37,00
5 14 CM Carlsson Ludvig SWE 2355 7,0 47,0 49,5 36,25
6 7 FM Czerw Dawid POL 2396 7,0 45,5 50,0 38,25
7 11 IM Plischki Sebastian GER 2375 7,0 45,0 46,5 35,50
Read more

4th of January – Chess Composition Day

4 yanvar "Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi" günü / 4th of January – Chess Composition Day 

4 yanvar "Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi" günü ilə bütün şahmat bəstəçilərini təbrik edirəm və yeni yaradıclıq uğurları arzu edirəm!

2007-ci ildə WFCC (Dünya Şahmat Bəstəçiliyi Federasiyası) Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi gününü təsis etdi. Beynəlxalq qrossmeyster Valentin Rudenkonun (1938-2016) təklifinə əsasən, bu gün biz şahmat bəstəçiliyi tarixində mühüm günü qeyd edirik. 1869-cu il yanvarın 4-də Çexiya (o dövrdə Bohemiya) jurnalı "Svetozor" şahmat bəstəçiliyi jurnalında Bohemiya məktəbinin banisi Antonin König-in (1836-1911) məqaləsini dərc edib. Bu məqalə şahmat bəstəçiliyinı incəsənətin müstəqil forması kimi nəzərdən keçirən ilk mənbələrdən biri kimi tanınır.

 

Read more

1st Open BICA Pawn International Chess Tournament (Sousse, TUN, 24-30.12.2021)

Official Site

Chess-Results


Final Ranking after 9 Rounds (126 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4 rtg+/-
1 9 GM Iskandarov Misratdin AZE 2548 7,5 0,0 47,5 52,0 2456 17,6
2 1 GM Kovalenko Igor LAT 2668 7,0 0,0 53,0 58,5 2500 5,6
3 14 GM Mosadeghpour Masoud IRI 2489 7,0 0,0 51,5 54,5 2486 22,2
4 11 GM Sumets Andrey UKR 2524 7,0 0,0 48,0 51,5 2422 12,4
5 18 IM Nigmatov Ortik UZB 2442 7,0 0,0 45,0 49,0 2230 2,8
20 29 WGM Fataliyeva Ulviyya AZE 2324 6,0 0,0 44,5 49,0 2224 13,4
41 34 WGM Kazimova Narmin AZE 2183 5,0 0,0 43,5 47,0 2316 21,8
Read more

World Rapid and Blitz Chess Championships 2021 (Warsaw, POL, 26-30.12.2021)

Official Site


Chess-Results Blitz (Open, 29-30.12.2021)

Chess-Results Blitz (Women, 29-30.12.2021)

Chess-Results Rapid (Open, 26-28.12.2021)

Chess-Results Rapid (Women, 26-28.12.2021)


Final Ranking after 21 Rounds (Open, 179 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 8 GM Vachier-Lagrave Maxime 2.0 FRA 2787 15,0 244,0 251,5 2660 0,0
2 6 GM Duda Jan-Krzysztof 1.0 POL 2792 15,0 242,0 249,5 2640 0,0
3 4 GM Firouzja Alireza FRA 2810 15,0 237,0 245,5 2609 0,0
4 14 GM Dubov Daniil CFR 2749 14,5 253,5 262,0 2670 0,0
5 15 GM Aronian Levon USA 2740 14,0 256,0 264,5 2682 0,0
6 12 GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2754 14,0 249,5 258,5 2640 0,0
7 3 GM Artemiev Vladislav CFR 2830 14,0 245,0 253,5 2646 0,0
21 26 GM Mamedov Rauf AZE 2686 13,0 225,0 233,5 2569 0,0
26 84 IM Muradli Mahammad AZE 2571 12,5 247,0 252,5 2645 0,0
49 147 GM Asadli Vugar AZE 2386 12,0 223,0 231,0 2641 0,0
85 65 GM Durarbayli Vasif AZE 2599 10,5 218,5 227,0 2520 0,0
108 120 GM Suleymanli Aydin AZE 2506 10,0 209,5 215,0 2578 0,0
115 164 FM Babazada Khazar AZE 2302 10,0 197,5 205,0 2553 0,0


Final Ranking after 17 Rounds (Women, 105 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 29 IM Assaubayeva Bibisara KAZ 2285 14,0 170,0 177,5 2328 0,0
2 5 GM Kosteniuk Alexandra CFR 2475 12,5 157,5 164,5 2274 0,0
3 6 GM Gunina Valentina CFR 2452 12,0 173,0 181,5 2332 0,0
4 24 IM Shuvalova Polina CFR 2306 12,0 167,5 174,0 2271 0,0
5 3 GM Koneru Humpy IND 2483 11,5 168,5 176,0 2326 0,0
6 43 IM Buksa Nataliya UKR 2199 11,5 167,5 173,5 2329 0,0
7 11 GM Dzagnidze Nana GEO 2394 11,5 156,5 164,0 2193 0,0
15 38 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2250 10,5 155,5 162,0 2263 0,0
33 35 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2263 9,5 140,5 147,5 2135 0,0
39 64 WGM Balajayeva Khanim AZE 2119 9,0 163,5 171,0 2346 0,0
44 18 IM Mammadova Gulnar AZE 2330 9,0 140,0 146,5 2140 0,0
56 81 WIM Beydullayeva Govhar AZE 1972 8,5 130,0 136,0 2104 0,0


Final Ranking after 13 rounds (Open, 176 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 59 GM Abdusattorov Nodirbek 1.5 UZB 2593 9,5 103,0 109,0 2674 0,0
2 4 GM Nepomniachtchi Ian 0.5 CFR 2798 9,5 100,5 107,5 2699 0,0
3 1 GM Carlsen Magnus NOR 2842 9,5 97,0 103,0 2691 0,0
4 6 GM Caruana Fabiano USA 2770 9,5 95,0 100,0 2649 0,0
5 3 GM Duda Jan-Krzysztof POL 2801 9,0 98,0 103,0 2679 0,0
6 14 GM Aronian Levon USA 2728 9,0 96,0 100,0 2544 0,0
7 2 GM Nakamura Hikaru USA 2836 9,0 95,5 102,0 2650 0,0
8 15 GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2727 9,0 92,0 98,0 2588 0,0
9 174 GM Gukesh D IND 2050 9,0 91,0 95,0 2619 0,0
10 10 GM Rapport Richard HUN 2750 9,0 88,0 94,0 2592 0,0
11 9 GM Karjakin Sergey CFR 2757 9,0 78,5 82,5 2519 0,0
83 172 FM Babazada Khazar AZE 2170 6,5 82,0 87,5 2587 0,0
84 163 IM Muradli Mahammad AZE 2285 6,5 82,0 87,0 2616 0,0
101 22 GM Mamedov Rauf AZE 2690 6,5 71,5 75,0 2464 0,0
104 170 GM Suleymanli Aydin AZE 2202 6,0 83,0 88,0 2586 0,0
118 93 GM Durarbayli Vasif AZE 2532 6,0 74,0 75,5 2502 0,0
171 157 GM Asadli Vugar AZE 2309 2,5 71,5 75,0 2513 0,0


Final Ranking after 11 rounds (103 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 3 GM Kosteniuk Alexandra CFR 2515 9,0 69,0 73,5 2377 0,0
2 19 IM Assaubayeva Bibisara KAZ 2369 8,5 65,0 69,5 2263 0,0
3 5 GM Gunina Valentina CFR 2499 8,0 72,5 78,0 2374 0,0
4 1 GM Lagno Kateryna CFR 2545 8,0 68,5 73,5 2299 0,0
5 78 WIM Serikbay Assel KAZ 2023 7,5 72,0 77,0 2399 0,0
6 7 GM Koneru Humpy IND 2483 7,5 68,0 71,0 2281 0,0
7 9 GM Dzagnidze Nana GEO 2471 7,5 67,5 72,0 2307 0,0
8 20 IM Paehtz Elisabeth GER 2367 7,5 63,0 67,5 2232 0,0
9 11 GM Stefanova Antoaneta BUL 2443 7,5 62,5 65,5 2291 0,0
10 30 WGM Michna Marta GER 2291 7,5 61,5 65,5 2146 0,0
11 10 GM Abdumalik Zhansaya KAZ 2449 7,5 60,5 64,0 2236 0,0
12 15 IM Mammadova Gulnar AZE 2388 7,5 60,0 65,0 2246 0,0
13 6 GM Muzychuk Anna UKR 2497 7,5 58,5 63,0 2198 0,0
26 68 WGM Balajayeva Khanim AZE 2093 6,5 62,0 65,5 2305 0,0
37 88 WIM Beydullayeva Govhar AZE 1924 6,0 60,5 65,0 2247 0,0
44 38 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2239 5,5 63,5 68,0 2192 0,0
50 56 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2171 5,5 58,5 62,0 2209 0,0
Read more

7th Vugar Gashimov Memorial 2021 (Baku, 17-24.12.2021)

Official Site


Final Standings

Name FED Pts
1 Fabiano Caruana (2770) USA 24 (1.0)
2 Richard Rapport (2750) HUN 24 (0.0)
3 Shakhriyar Mamedyarov (2727) AZE 22.5
4 Sergey Karjakin (2757) RUS 21
5 Rauf Mamedov (2690) AZE 15.5
6 David Navara (2706) CZE 14
7 Vugar Asadli (2309) AZE 10
8 Viswanathan Anand (2748) IND 9


Rapid tournament

Name FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 David Navara (2706) CZE

1

1+0+0

3

1+1/2

1

0+1+0

3

1+1

0

1/2+0

0

0+1/2

0

1+1/2

8
2 Sergey Karjakin (2757) RUS

2

0+1+1

3

1/2+1

2

1/2+1/2+1/2

3

1+1/2

3

1/2+1

0

0+0

3

1+1

16
3 Viswanathan Anand (2748) IND

0

0+1/2

0

1/2+0

0

0+1/2

0

0+1/2

1

1+0+0

0

0+1/2

2

1/2+1/2+1

3
4 Fabiano Caruana (2770) USA

2

1+0+1

1

1/2+1/2+1/2

3

1+1/2

3

1+1/2

3

1+1

2

1+0+1

0

0+1/2

14
5 Vugar Asadli (2309) AZE

0

0+0

0

0+1/2

3

1+1/2

0

0+1/2

0

1/2+0

0

1/2+0

1

0+1+0

4
6 Rauf Mamedov (2690) AZE

3

1/2+1

0

1/2+0

2

0+1+1

0

0+0

3

1/2+1

0

0+0

1

1/2+1/2+0

9
7 Richard Rapport (2750) HUN


3

1+1/2

3

1+1

3

1+1/2

1

0+1+0

3

1/2+1

3

1+1

0

0+1/2

16
8 Shakhriyar Mamedyarov (2727) AZE

3

1+1/2

0

0+0

1

1/2+1/2+0

3

1+1/2

2

1+0+1

2

1/2+1/2+1

3

1+1/2

14


Blitz tournament

Name FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts - B Pts - Total
1 David Navara (2706) CZE

0 0

1/2 0

1 0

0 1/2

1 1/2

1 0

1/2 1 6 8 + 6
2 Sergey Karjakin (2757) RUS 1 1

1/2 /12

1/2 1/2 0 1/2 0 0 0 1/2 0 0 5 16 + 5
3 Viswanathan Anand (2748) IND 1/2 1 1/2 1/2

0 0

1/2 1/2 1/2 1/2 0 1/2 1/2 1/2 6 3 + 6
4 Fabiano Caruana (2770) USA 0 1 1/2 1/2 1 1 1/2 1 1 1/2 1/2 1/2 1 1 10 14 + 10
5 Vugar Asadli (2309) AZE 1 1/2 1 1/2 1/2 1/2 1/2 0 1 0 0 1/2 0 0 6 4 + 6
6 Rauf Mamedov (2690) AZE 0 1/2 1 1 1/2 1/2

0 1/2

0 1 0 1 0 1/2 6.5 9 + 6.5
7 Richard Rapport (2750) HUN 0 1 1 1/2 1 1/2 1/2 1/2 1 1/2 1 0

0 1/2

8 16 + 8
8 Shakhriyar Mamedyarov (2727) AZE 1/2 0 1 1 1/2 1/2 0 0 1 1 1 1/2

1 1/2

8.5 14 + 8.5



Read more

FIDE ONLINE CADETS & YOUTH RAPID SUPER FINAL (18-24.12.2021)

Official Site
Chess-Results AZE Players

Overview for team AZE

SNo Name FED Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts. Rk.
1 FM Babazada Khazar AZE 2429 ½ ½ 0 1 ½ 1 1 ½ 0 1 6,0 2 Open 16
2 FM Samadov Read AZE 2375 ½ 0 1 0 0 ½ 1 ½ 1 1 5,5 4 Open 16
3 CM Ilyasli Ughur AZE 2310 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 0 0 1,0 6 Open 18
3 WCM Ismayil Malak AZE 2058 1 1 0 ½ 1 0 0 0 1 1 5,5 3 Girls 18
5 WIM Beydullayeva Govhar AZE 2290 0 1 1 ½ 1 1 1 1 1 ½ 8,0 1 Girls 18


Read more

VIII Sunway Sitges International Chess Festival (Sitges, Barcelona, ESP, 13-23.12.2021)

Official Site
Chess-Results


Final Ranking after 10 Rounds (Group A, 280 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 9 GM Kollars Dmitrij GER 2622 8,0 62,0 63,5 48,25
2 6 GM Abdusattorov Nodirbek UZB 2633 8,0 61,5 66,0 51,75
3 2 GM Cheparinov Ivan BUL 2664 8,0 61,0 64,0 49,00
4 12 GM Puranik Abhimanyu IND 2604 8,0 59,0 64,0 50,25
5 11 GM Sethuraman S.P. IND 2613 7,5 64,5 69,5 50,00
6 25 GM Van Foreest Lucas NED 2530 7,5 63,0 69,0 50,00
7 14 GM Safarli Eltaj AZE 2579 7,5 59,5 64,5 46,25
8 1 GM Korobov Anton UKR 2699 7,5 59,0 64,0 47,50
9 3 GM Nihal Sarin IND 2662 7,5 58,0 63,0 46,75
10 8 GM Erigaisi Arjun IND 2629 7,5 56,5 61,0 43,25
11 34 IM Dann Matthias GER 2482 7,5 54,5 59,0 41,00
12 42 IM Kacharava Nikolozi GEO 2469 7,5 54,5 57,5 43,00
13 26 GM Kulaots Kaido EST 2519 7,5 52,5 57,5 42,75
14 173 IM Tarigan Gilbert Elroy INA 2149 7,5 52,5 56,0 40,50
19 23 GM Suleymanli Aydin AZE 2537 7,0 57,0 62,0 43,00
26 30 IM Muradli Mahammad AZE 2503 6,5 58,5 62,0 36,50
70 103 WGM Fataliyeva Ulviyya AZE 2324 6,0 50,5 54,5 29,75
138 162 Jafarli Babak AZE 2175 5,0 45,5 49,0 20,50
140 157 Abbasov Amil AZE 2184 5,0 45,0 46,0 18,00
225 279 Gafarov Niyazi AZE 1438 3,5 43,0 45,0 11,75
234 263 Garayev Ilyas AZE 1800 3,5 36,5 39,0 11,75


Final Ranking after 9 Rounds (Blitz 14/12, 63 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 1 GM Dardha Daniel BEL 2489 8,5 50,5 55,5 52,00
2 10 FM Manu David Suthandram R IND 2173 7,5 47,5 50,5 38,50
3 8 CM Rajarishi Karthi IND 2196 7,0 50,0 53,0 39,25
4 2 GM Iniyan P IND 2450 7,0 47,0 51,0 36,50
5 39 CM Prraneeth Vuppala IND 1759 6,5 45,0 46,5 28,75
6 9 Jafarli Babak AZE 2188 6,5 44,0 47,5 32,25
Read more

ELMAR ABDULLAYEV – 35 JT, 2021

ELMAR ABDULLAYEV – 35 YUBİLEY YARIŞI, 2021

Elmar Abdullayev – 35 JT, 2021

(#N – Çoxgedişli / Moremovers)

SON TƏLTİF / FINAL AWARD

AŞF Şahmat Bəstəçiliyi Komissiyası ölkəmizin tanınmış şahmat bəstəçisi Elmar Abdullayevin (Sumqayıt) 35 illiyinə həsr olunmuş çoxgedişli şahmat məsələlərinin tərtibi üzrə beynəlxalq yarışın nəticələrini elan edir.

Yarışa 12 ölkədən 29 müəllif 44 çoxgedişli məsələ göndərmişdi / 44 problems from 29 authors 12 countries: Azerbaijan (Vidadi Zamanov, Ramil Safaraliyev), Bulgaria (Borislav Atanasov), Israel (Leonid Lubashevsky, Leonid Makaronez), Germany (Udo Degener), Belarus (Viktor Volchek, Nikolay Varitskiy), Ukraine (Nikolay Chernyavsky), USA (Rauf Aliovsadzade, Paul Muljadi), Italy (Alberto Armeni), Slovakia (Stefan Sovík, Stanislav Vokal, Karol Mlynka, Zoltan Labai), Russia (Eugene Fomichev, Igor Yarmonov, Valery Barsukov, Alexander Sygurov, Alexander Kuzovkov, Nikita Kravtsov, Valery Ivanov, Valeriy Kirillov, Anatoly Stepochkin, Alexander Pankratyev, Sergey Kulelyaev), Czech Republic (Miroslav Svitek), Serbia (Petrasin Petrasinovic).

İradları bu tarixə kimi (20.12.2021) aşağıdakı elektron ünvana göndərmək olar.

The award is open for - 20.12.2021. All claims to: abdullaev-elmar@bk.ru

İLKİN TƏLTİF / PROVISIONAL AWARD: elmar-abdullayev-35-jt-2021.pdf [968.55 Kb] (downloads: 101)
See the file online: elmar-abdullayev-35-jt-2021.pdf

SON TƏLTİF / FINAL AWARD: elmar-abdullayev-35-jt-2021-final-award.pdf [1.12 Mb] (downloads: 70)
See the file online: elmar-abdullayev-35-jt-2021-final-award.pdf


Read more

Şəhid Səxavət Abbasovun xatirəsinə həsr olunmuş şahmat turniri (15.12.2021)

Chess-Results
9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama

Rk. Ad Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts. TB1 TB2 TB3
1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2754 AZE * ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 8,5 0,0 8 32,50
2 GM Mamedov Rauf 2686 AZE ½ * 1 1 ½ 1 1 1 1 1 8,0 0,0 7 30,50
3 FM Babazada Khazar 2429 AZE 0 0 * 1 1 ½ ½ 1 1 1 6,0 0,0 5 18,75
4 FM Samadov Read 2084 AZE 0 0 0 * 1 1 0 1 1 1 5,0 0,0 5 14,50
5 IM Garayev Kanan 2203 AZE 0 ½ 0 0 * ½ 1 ½ 1 1 4,5 0,5 3 13,50
6 FM Talibov Shiroghlan 2073 AZE 0 0 ½ 0 ½ * ½ 1 1 1 4,5 0,5 3 12,25
7 CM Aslanov Umid 1796 AZE 0 0 ½ 1 0 ½ * ½ ½ 0 3,0 0,0 1 12,50
8 CM Azadaliyev Jahandar 1795 AZE 0 0 0 0 ½ 0 ½ * ½ 1 2,5 0,0 1 5,75
9 CM Orujov Farid 1748 AZE 0 0 0 0 0 0 ½ ½ * 1 2,0 0,0 1 3,75
10 WIM Beydullayeva Govhar 1972 AZE 0 0 0 0 0 0 1 0 0 * 1,0 0,0 1 3,00
Read more

2nd El Llobregat Open (Castelldefels, Barcelona, ESP, 30.11-8.12.2021)

Official Site

Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (157 players)

Rk. SNo Name FED RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3  rtg+/-
1 1 GM Abdusattorov Nodirbek UZB 2646 UZBEKISTAN 7,0 49,0 53,5 40,75 8,1
2 4 GM Karthikeyan Murali IND 2630 AICF 7,0 46,0 49,0 37,25 6,9
3 36 IM Garriga Cazorla Pere ESP 2477 CAT Mollet 7,0 42,0 45,0 33,25 17,4
4 5 GM Erigaisi Arjun IND 2627 AICF 6,5 47,5 52,0 36,50 2,6
5 43 IM Aditya Mittal IND 2459 AICF 6,5 47,5 48,5 32,25 24,1
6 14 GM Meshkovs Nikita LAT 2557 LETONIA 6,5 46,5 50,5 34,75 13,1
7 12 GM Yuffa Daniil ESP 2567 VAL Paterna 6,5 46,5 50,0 34,75 6,5
8 27 IM Muradli Mahammad AZE 2501 AZERBAIJAN 6,5 45,5 50,0 34,50 19,9
9 3 GM Santos Latasa Jaime ESP 2633 EXT Magic 6,5 45,0 49,5 35,00 -1,5
10 8 GM Puranik Abhimanyu IND 2604 AICF 6,5 43,0 46,0 32,00 -2,7
11 20 GM Van Foreest Lucas NED 2532 Shah 21 6,5 41,5 43,5 29,50 9,3
13 11 GM Safarli Eltaj AZE 2579 AZERBAIJAN 6,0 47,5 52,0 33,25 6,3
34 18 GM Suleymanli Aydin AZE 2541 Vugar Gashimov chess club 5,5 42,5 46,5 27,00 -7,2
Read more

FIDE Youth Grand Prix Series - GP2 (19-23.11.2021)

Official Site
Chess-Results AZE Players

Overview for team AZE

SNo Name FED Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk.
8 Ahmad Khagan AZE 1918 0 0 0 0 0 0 ½ 1 1 2,5 8 Open 10
8 Hasanli Ziya AZE 1493 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1,0 9 Open 12
8 Samadov Read AZE 2375 1 ½ ½ ½ 0 ½ 0 1 1 5,0 5 Open 16
10 Babazada Khazar AZE 2427 1 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 0 6,5 3 Open 16
6 Ilyasli Ughur AZE 2310 0 0 1 1 0 0 0 1 1 4,0 5 Open 18
4 Valiyeva Asnad AZE 1200 0 1 1 1 0 ½ 1 ½ 1 6,0 4 Girls 10
5 Abdinova Narmin AZE 1786 1 ½ ½ ½ 1 0 1 0 0 4,5 4 Girls 14
7 Allahverdiyeva Ayan AZE 2114 1 1 0 ½ 0 ½ 1 0 0 4,0 7 Girls 16
4 Ismayil Malak AZE 2115 1 1 0 1 1 0 0 1 0 5,0 3 Girls 18


Read more

Mersin Metropolitan Municipality 5th International Chess Tournament (Mersin, TUR, 16.11.-21.11.2021)

Official Site
Chess-Results

Final Ranking after 9 Rounds (Category A, 82 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 3 GM KUYBOKAROV TEMUR AUS 2549 7,5 46,0 42,75 406,0
2 12 FM AKHVLEDIANI IRAKLI GEO 2421 7,0 35,5 34,25 416,0
3 10 FM DAGHLI ARASH IRI 2431 6,5 40,5 32,00 414,5
4 6 GM LORPARIZANGENEH SHAHIN IRI 2492 6,5 39,5 31,25 421,5
5 2 GM ISKANDAROV MISRATDIN AZE 2554 6,5 39,0 32,00 422,5
6 18 IM DANESHVAR BARDIYA IRI 2380 6,0 42,0 30,50 397,5
7 5 GM MOSADEGHPOUR MASOUD IRI 2510 6,0 41,5 30,25 411,0
8 15 IM ATABAYEV YUSUP TKM 2415 6,0 41,0 29,25 416,0
9 9 GM MALAKHATKO VADİM BEL 2450 6,0 40,5 30,25 416,0
10 7 IM KRISHNA C R G IND 2479 6,0 38,5 28,25 398,5
11 75 JAFARLI BABAK AZE 2020 6,0 38,0 28,25 387,0
17 34 IM BABAYEV TALIB AZE 2270 5,5 37,5 24,00 372,5
19 22 FM IŞIK ALPARSLAN TUR 2336 5,5 34,0 22,00 387,0
20 26 FM BAYRAMOV ELVIN AZE 2302 5,5 30,5 22,75 383,5
24 8 GM RASULOV VUGAR AZE 2469 5,0 40,0 23,25 389,5
27 70 CM SULEYMANLI SULEYMAN AZE 2038 5,0 37,5 22,00 376,0
28 20 FM GASIMOV PARVIZ AZE 2367 5,0 36,5 21,50 390,0
37 30 IM HASANZADE TOGHRUL AZE 2285 4,5 38,0 20,25 376,0
39 45 ABBASOV AMIL AZE 2172 4,5 36,5 19,00 341,0
52 74 ISGANDAROV SHAHRIYAR AZE 2022 4,0 34,5 17,50 378,5
58 65 GURBANOV ISMAYIL AZE 2059 4,0 31,5 13,50 330,0
64 41 WGM KAZIMOVA NARMIN AZE 2217 3,5 30,5 9,00 346,0
66 61 AHADZADE KANAN AZE 2088 3,5 28,0 8,75 333,5
73 78 BABAYEVA NASRIN AZE 2017 3,0 27,5 9,25 314,5


Final Ranking after 9 Rounds (Category B, 354 Players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 39 DEMIRTAS ALPER TUR 1784 8,0 47,5 48,25 448,5
2 27 ELASHVILI GIORGI GEO 1845 8,0 45,5 46,00 452,0
3 31 ANACAK HASAN GUNES TUR 1821 7,5 46,5 44,00 435,5
4 29 WFM BAGHIROVA KHATUN AZE 1836 7,5 45,0 42,50 437,0
5 63 KALIAKHMET ELNAZ KAZ 1686 7,5 44,5 42,00 431,5
6 32 ACAR KAAN TUR 1814 7,5 41,5 39,50 425,5
13 41 GARAYEV ILYAS AZE 1760 7,0 44,5 37,75 443,5
16 18 SEYID HUSEYN AZE 1899 7,0 41,5 36,50 423,5
21 11 ALIYEV AYKHAN AZE 1929 6,5 46,0 36,25 433,0
43 141 WCM ISMAYILOVA KHANIM AZE 1494 6,0 42,0 31,50 416,5
54 90 ALLAHVERDIYEV ZAHID AZE 1612 6,0 37,5 26,00 384,0
61 249 SHIKHAHMADI NIHAT AZE 1272 6,0 34,0 24,50 367,5
68 126 HUSEYNOVA LALA AZE 1520 5,5 42,5 28,75 411,5
73 186 BAGHIROV IBRAHIM AZE 1399 5,5 41,0 27,00 403,0
78 171 ALIYEV NATIK AZE 1428 5,5 40,5 27,00 389,0
86 175 HASHIMOV JAVANSHIR AZE 1421 5,5 39,0 25,50 375,5
88 102 MAMMADOV SULEYMAN AZE 1591 5,5 39,0 23,50 402,0
91 59 HUMBATOVA NAZLI AZE 1695 5,5 36,5 24,00 385,5
96 165 WCM BUDAGOVA LEYLA AZE 1437 5,5 33,5 20,00 379,0
108 42 BABAZADE ZHALA AZE 1752 5,0 39,5 23,00 394,5
110 292 GURBANOV HUSEYN AZE 1099 5,0 39,0 24,50 399,0
123 211 WCM BASHIRLI SAADAT AZE 1351 5,0 37,0 21,75 393,0
128 204 GANBARLI HUSEYN AZE 1362 5,0 36,5 20,00 359,5
132 159 ORUJLU FARID AZE 1457 5,0 35,5 20,50 381,0
133 267 SOLTANOV NIHAD AZE 1189 5,0 35,5 19,00 377,5
134 297 MAMMADZADE KENAN AZE 1087 5,0 35,0 20,75 371,0
139 224 BASHIRLI VAHID AZE 1329 5,0 34,0 20,00 375,5
142 128 HASANLI RZA AZE 1518 5,0 33,0 17,50 381,0
152 296 AZIZOV ULVI AZE 1088 5,0 32,0 18,00 372,5
161 174 RASHİDOVA NARGİZ AZE 1424 4,5 39,5 21,25 386,5
176 161 ABBASOV SADIG AZE 1453 4,5 34,0 16,00 364,5
185 192 HATAMOV BAHADDIN AZE 1388 4,5 31,0 16,00 365,5
190 250 NAJAFOVA KHATIN AZE 1265 4,5 28,0 12,25 350,0
196 308 JAMALOVA YAGUT AZE 1016 4,0 36,5 18,00 365,5
198 190 SHARIFOV RAMAZAN AZE 1396 4,0 36,5 16,25 359,0
206 340 MALIKZADE HABIL AZE 0 4,0 34,0 16,25 358,5
209 196 SAFARALIYEV HUSAMADDIN AZE 1382 4,0 34,0 14,50 341,0
212 278 GULIYEVA LEYLA AZE 1144 4,0 33,0 15,75 370,0
224 289 DADASHOV ILKIN AZE 1114 4,0 31,5 14,00 352,0
233 235 ASADOV HUSEYN AZE 1311 4,0 30,0 9,50 329,5
235 232 AGHAYEVA GULSANAM AZE 1316 4,0 29,0 12,00 333,0
254 301 ISMAYILOVA SALBINAZ AZE 1046 3,5 34,0 14,25 350,5
262 261 HASHIMOV ILGAR AZE 1226 3,5 30,0 10,00 333,0
267 346 TAHMAZOVA FIDAN AZE 0 3,5 26,5 10,50 333,5
272 299 GULIYEV YUNUS AZE 1073 3,0 37,0 14,75 364,5
274 200 KARIMOV HASAN AZE 1366 3,0 37,0 12,00 337,5
284 324 ASGAROV MAHAMMADALI AZE 0 3,0 30,5 10,50 329,5
286 268 ALIZADA AYTAN AZE 1188 3,0 29,5 9,75 340,0
292 328 CAFARLI HASAN AZE 0 3,0 28,0 7,50 311,0
314 327 BAKHSHILI EMINA AZE 0 2,5 28,5 9,00 311,0
324 314 ABDULLAYEV RASUL AZE 0 2,0 26,5 3,50 292,5
330 339 KHALILZADE ZAHRA AZE 0 2,0 23,0 3,50 276,0
331 319 AHADZADE TURAL AZE 0 2,0 23,0 3,25 288,0
Read more

23rd European Team Chess Championship 2021 (Catez, SLO, 12-21.11.2021)

Rəsmi sayt
Chess-Results (Açıq qrup)
Chess-Results (Qadınlar)

9 turdan sonra yekun sıralama (Qadınlar, 31 komanda)

Rk. SNo Komanda Oyunlar + = - TB1 TB2 TB3
1 1 Russia 9 9 0 0 18 272,5 29,0
2 3 Georgia 9 7 1 1 15 215,0 22,5
3 5 Azerbaijan 9 5 2 2 12 196,0 22,0
4 2 Ukraine 9 5 2 2 12 187,0 20,0


Komanda iştirakçılarının nəticəsi (Qadınlar)
AZE

3. Azerbaijan (RtgAvg:2383, Kapitan: Sideifzade, Fikret / TB1: 12 / TB2: 196)
Bo. Ad Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Oyunlar RtgAvg Rp K rtg+/-
1 IM Mammadzada Gunay 2459 AZE 13403729 1 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 6,0 9 2422 2547 10 10,5
2 IM Mammadova Gulnar 2395 AZE 13403508 1 1 0 1 0 ½ ½ 0 4,0 8 2309 2309 10 -8,4
3 WGM Balajayeva Khanim 2369 AZE 13406396 1 1 ½ 1 ½ ½ 0 4,5 7 2291 2393 20 7,2
4 WGM Fataliyeva Ulviyya 2309 AZE 13403052 1 ½ 1 0 1 3,5 5 2263 2412 20 14,6
5 WIM Beydullayeva Govhar 2278 AZE 13413015 1 ½ 1 0 0 1 ½ 4,0 7 2288 2338 20 12,2


9 turdan sonra yekun sıralama (Açıq, 39 komanda)

Rk. SNo Komanda Oyunlar + = - TB1 TB2 TB3
1 7 Ukraine 9 5 4 0 14 212,5 21,5
2 3 France 9 7 0 2 14 207,5 21,5
3 4 Poland 9 5 3 1 13 192,5 22,5
4 8 Spain 9 4 5 0 13 190,0 20,0
5 2 Azerbaijan 9 4 4 1 12 224,0 21,5
6 1 Russia 9 5 2 2 12 206,5 20,5
7 11 Armenia 9 4 4 1 12 206,0 21,0
8 13 Serbia 9 6 0 3 12 160,5 20,0


Komanda iştirakçılarının nəticəsi (Kişilər)

AZE

5. Azerbaijan (RtgAvg:2717, Kapitan: Safarli, Eltaj / TB1: 12 / TB2: 224)
Bo. Ad Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Oyunlar RtgAvg Rp K rtg+/-
1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2765 AZE 13401319 1 1 1 ½ ½ ½ ½ 0 5,0 8 2686 2781 10 1,5
2 GM Radjabov Teimour 2763 AZE 13400924 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4,0 8 2677 2677 10 -9,5
3 GM Mamedov Rauf 2673 AZE 13401653 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 4,5 7 2637 2739 10 6,5
4 GM Guseinov Gadir 2665 AZE 13401378 1 ½ 0 ½ ½ ½ 3,0 6 2622 2622 10 -3,6
5 GM Abasov Nijat 2634 AZE 13402960 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 5,0 7 2602 2760 10 11,9
Read more

International Tournament for the prizes of the President of Uzbekistan (Tashkent, UZB)

Chess-Results (Open, 12-18.11.2021)
Chess-Results (Blitz, 11.11.2021)
Final Ranking after 9 Rounds (Blitz, 100 players)

Rk. SNo Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 21 IM Muradli Mahammad AZE 2474 8,5 0,0 2900 8
2 10 GM Niemann Hans Moke USA 2592 7,5 0,0 2753 7
3 4 GM Sjugirov Sanan RUS 2653 7,0 0,0 2633 6
4 12 GM Moiseenko Alexander UKR 2549 6,5 0,0 2627 5
5 7 GM Vokhidov Shamsiddin UZB 2616 6,5 0,0 2603 6
6 3 GM Abdusattorov Nodirbek UZB 2690 6,5 0,0 2601 6
7 2 GM Kasimdzhanov Rustam UZB 2693 6,5 0,0 2586 6
8 14 GM Kazhgaleyev Murtas KAZ 2542 6,5 0,0 2580 5
9 9 GM Alekseev Evgeny RUS 2608 6,5 0,0 2521 5
10 1 GM Ghaem Maghami Ehsan IRI 2751 6,5 0,0 2383 5
11 8 GM Chigaev Maksim RUS 2610 6,5 0,0 2305 6
Read more

FIDE Youth Grand Prix Series - GP1 (1-7.11.2021)

Official Site
Chess-Results AZE Players

Overview for team AZE

SNo Name FED Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk.
8 Ahmad Khagan AZE 1918 1 ½ 1 0 1 1 1 ½ 1 8,0 2 Open 10
10 Hasanli Ziya AZE 1493 1 0 1 0 0 0 0 0 0 2,0 10 Open 12
5 FM Babazada Khazar AZE 2427   ½ 1 1 1 1 ½ 1 0 7,0 3 Open 16
9 FM Samadov Read AZE 2375 ½ ½ 1 0 1 0 1 1 1 7,0 2 Open 16
7 CM Ilyasli Ughur AZE 2310 1 ½ 1 0 1 1 0 1 1 6,5 3 Open 18
3 Valiyeva Asnad AZE 1200 ½ ½ ½ 0 1 1 1 1 ½ 6,0 5 Girls 10
3 Abdinova Narmin AZE 1786 1 ½ 0 0 0 0 ½ 0 1 3,0 8 Girls 14
5 WFM Allahverdiyeva Ayan AZE 2114     1 0 0 1 0 1 0 3,0 9 Girls 16
12 WCM Ismayil Malak AZE 2115 1   1 1 0 1 0 1   5,0 5 Girls 18
Read more