Istanbul open


10th Istanbul Open A Istanbul TUR

Mon 12th Sep 2011 - Sun 18th Sep 2011
Final Round 9 Standings:
1 2 SHANAVA KONSTANTINE GM GEO 2562 7½ 51
2 4 NEVEROV VALERIY GM UKR 2508 7½ 50
3 10 ABDULOV ORKHAN AZE 2387 7 48
4 1 SUMETS ANDREY GM UKR 2579 7 46
5 7 ANNABERDIEV MEILIS IM TKM 2436 6½ 50
6 6 BAGATUROV GIORGI GM GEO 2468 6½ 50
7 5 HARUTJUNYAN GEVORG GM ARM 2471 6½ 49
8 3 ROMANISHIN OLEG M GM UKR 2537 6½ 48
9 19 NASRI AMIN IRI 2283 6½ 45½
10 13 CITAK SELIM FM TUR 2351 6½ 45½
11 15 MOHAMMAD SAMIR FM SYR 2349 6½
12 8 ERDOGDU MERT IM TUR 2431 6 47
13 21 ERTAN CAN TUR 2243 6 46
14 9 ODEEV HANDSZAR GM TKM 2392 6 45½

http://istfest2011.tsf.org.tr/

Read more

World Cup 2011

World Cup 2011 LogoSvidler won the World Cup 2011 and qualifed to the Candidates Tournament (with Grischuk & Ivanchuk)

Final
Grischuk, Alexander (RUS) 1½-2½ Svidler, Peter (RUS)

3rd Place Match
Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-1½ Ponomariov, Ruslan (UKR)


1/2 Final

Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-3½ Grischuk, Alexander (RUS)
Ponomariov, Ruslan (UKR) ½-1½ Svidler, Peter (RUS)

1/4 Final
Ivanchuk, Vassily (UKR) 2½-1½ Radjabov, Teimour (AZE)
Ponomariov, Ruslan (UKR) 1½-½ Gashimov, Vugar (AZE)

Round 4
Gashimov, Vugar (AZE) 4-2 Nielsen, Peter Heine (DEN)
Radjabov, Teimour (AZE) 1½-½ Jakovenko, Dmitry (RUS)

Round 3
Bacrot, Etienne (FRA) ½-1½ Radjabov, Teimour (AZE)
Tomashevsky, Evgeny (RUS) ½-1½ Gashimov, Vugar (AZE)
Zherebukh, Yaroslav (UKR) 2½-1½ Mamedyarov, Shakhriyar (AZE)

Round 2
Radjabov, Teimour (AZE) 1½-½ Negi, Parimarjan (IND)
Gashimov, Vugar (AZE) 1½-½ Azarov, Sergei (BLR)
Mamedyarov, Shakhriyar (AZE) 2½-1½ Fridman, Daniel (GER)

Round 1
3 Ibrahim, Hatim (EGY) 0-2 Mamedyarov, Shakhriyar (AZE)
5 Hansen, Eric (CAN) 0-2 Gashimov, Vugar (AZE)
7 De La Paz Perdomo, Frank (CUB) 0-2 Radjabov, Teimour (AZE)
23 Guliyev, Namig (AZE) 0-2 Jobava, Baadur (GEO)
47 Gupta, Abhijeet (IND) 1½-½ Mamedov, Rauf (AZE)

Offical Site

Read more

Khomein open 2011

FINAL Standing after round 9
1 GM Rasulov Vugar AZE 2523 7.5 51.5
2 IM Sharbaf Mohsen IRI 2389 TEH 7.5 49.5
3 FM Mammadov Ayaz Arzu Oglu AZE 2398 7.0 52.5
4 Valizadeh Ali IRI 2187 Maz 7.0 48.5
5 Faghirnavaz Ali IRI 2303 GIL 7.0 47.0
6 Asgari Morteza IRI 2293 ZAN 7.0 42.5
7 Lamei Hadi IRI 2080 Maz 7.0 42.0
8 Naderi M J IRI 2097 FAR 6.5 50.0
9 IM Ghorbani Mohsen IRI 2301 TEH 6.5 50.0
10 Barzigar Behrang IRI 2173 GIL 6.5 47.5
41 Rzayev Bahruz AZE 2368 5.0 44.0
137 players

http://chess-results.com/tnr56348.aspx?art=1&lan=11

a href=

Read more

Barclays International Chess Festival 2011 - Open A

Final Standings
1 7.0 3 GM Solodovnichenko Yuri 2622 2694
2 6.5 13 GM Durarbeyli Vasif 2526 2619
3 6.5 2 GM Khenkin Igor 2624 2667
4 6.5 6 GM David Alberto 2588 2674
5 6.5 1 GM Jones Gawain C B 2624 2606
6 6.0 9 GM Kravtsiv Martyn 2583 2607
7 6.0 8 GM Fier Alexandr 2583 2587
8 6.0 21 IM Tania Sachdev 2419 2518
9 6.0 4 GM Bosiocic Marin 2593 2533
10 6.0 14 GM Gonda Laszlo 2520 2516
11 6.0 7 GM Jankovic Alojzije 2584 2562
12 6.0 12 GM Dgebuadze Alexandre 2544 2455

Offical Site

Read more

VII Кубок Губернатора Югры – этап Кубка России по шахматам (30.08-08.09.2011, г. Ханты-Мансийск)

Итоговая таблица
1 Понкратов Павел 15-07-1988 GM 2593 Екатеринбург 7.5 49 37 1
2 Матлаков Максим 05-03-1991 GM 2632 Санкт-Петербург 7 56.5 37.5 2
3 Курносов Игорь 30-05-1985 GM 2633 Челябинск 7 56 38 3
4 Хисматуллин Денис 28-12-1984 GM 2656 Республика Башкортостан 7 56 37 4
5 Гусейнов Гадир 21-05-1986 GM 2625 Азербайджан, Баку 7 55.5 38.5 5
6 Бочаров Дмитрий 22-06-1985 GM 2585 Новосибирск 7 53.5 37 6
7 Александров Алексей 11-05-1973 GM 2609 Беларусь, Минск 7 53 36.5 7
8 Коцур Павел 01-03-1974 GM 2558 Казахстан, Павлодар 7 52.5 37 8
9 Кокарев Дмитрий 18-02-1982 GM 2596 Пенза 7 52 35.5 9
10 Иордакеску Виорел 20-04-1977 GM 2646 Молдова 7 52 35 10
11 Джумабаев Ринат 23-07-1989 GM 2589 Казахстан, Павлодар 7 52 35 11
30 Мамедов Рауф 26-04-1988 GM 2679 Азербайджан 5.5 54 33.5 30


Результаты 9-го тура
1 GM Понкратов Павел RUS 7 ½-½ 6.5 GM Матлаков Максим RUS
2 GM Курносов Игорь RUS 6.5 ½-½ 6.5 GM Александров Алексей BLR
3 GM Коцур Павел KAZ 6.5 ½-½ 6.5 GM Гусейнов Гадир AZE
4 GM Хисматуллин Денис RUS 6 1-0 6 GM Малетин Павел RUS
5 GM Воробьев Евгений RUS 6 0-1 6 GM Иордакеску Виорел MDA
6 GM Кокарев Дмитрий RUS 6 1-0 6 GM Придорожный Алексей RUS
7 GM Безгодов Алексей RUS 6 0-1 6 GM Джумабаев Ринат KAZ
8 IM Шарафиев Азат RUS 6 0-1 6 GM Бочаров Дмитрий RUS
10 GM Искусных Сергей RUS 5.5 1-0 5.5 GM Мамедов Рауф AZE

Offical Site

Read more

3-th Zendehrood Open Chess Tournament (Esfahan,IRI)


Tournament Date:2-9 September 2011.

Final Standings
1 FM Idani Pouya IRI 2417 KHU. 7.5 52.5
2 GM Rasulov Vugar Ural Oglu AZE 2523 7.5 49.5 45.0
3 FM Mammadov Ayaz Arzu Oglu AZE 2398 7.5 49.5 44.5
4 FM Ahmadinia E IRI 2430 KHU. 7.5 47.5
5 IM Chighladze Iveri GEO 2377 7.0 51.0
6 Behmardi K Rustam IRI 2270 YAZ. 7.0 50.5
7 Ryahi Naser IRI 2212 ESF. 7.0 50.0
8 Rzayev Bahruz Iqbal Oglu AZE 2368 7.0 44.0
9 IM Darban Morteza IRI 2349 TEH. 6.5 48.5
10 Javanbakht Nima IRI 2311 ESF. 6.5 47.0
18 IM Bajarani Ilgar AZE 2331 6.5 41.0
30 Sevdimaliyev Urfan Adil Oglu AZE 2150 6.0 40.5 37.0
38 Baghirov Ramis Mammadkhan Oglu AZE 1973 5.5 47.0 42.5 39.5


http://www.chess-results.com/tnr54962.aspx?lan=1

Read more

XIII Open Internacional De Sants

Final Standings After 10 Rounds
1 GM Sadler Matthew D ENG 2625 8.5
2 GM Iturrizaga Eduardo VEN 2603 8.0 55.0
3 GM Alvarez Pedraza Aramis 2512 CUB 2551 8.0 52.0
4 GM Narciso Dublan Marc 2566 ESP 2544 8.0 50.0
5 FM Delgado Ramos Hector CUB 2488 8.0 49.0
6 GM Kunte Abhijit IND 2528 7.5 56.5
7 GM Kovalyov Anton ARG 2612 7.5 54.5
8 GM Smeets Jan NED 2628 7.5 54.0
9 GM Handke Florian GER 2518 7.5 53.5
10 FM Rios Cristhian Camilo COL 2424 7.5 52.5 65.0 44.0
11 GM Mirzoev Azer AZE 2415 7.5 52.5 65.0 43.5

http://chess-results.com/tnr54832.aspx

Read more

SDAT - Ramco 50th World Junior & 29th World Girls U-20 Chess Championships

Final Standings
Boys

1 GM Swiercz Dariusz POL 2553 10.5 2441
2 GM Hovhannisyan Robert ARM 2556 10.5 2437
3 IM Grover Sahaj IND 2496 9.5
4 GM Robson Ray USA 2560 9.0 2466
5 GM Salgado Lopez Ivan ESP 2626 9.0 2465
6 GM Durarbeyli Vasif AZE 2515 9.0 2442
7 GM Sethuraman S P IND 2529 9.0 2427
8 IM Goganov Aleksey RUS 2489 9.0 2421
9 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2558 8.5 2502
10 FM Kovalev Vladislav BLR 2439 8.5 2454
11 GM Sjugirov Sanan RUS 2629 8.5 2423
12 GM Adhiban B IND 2542 8.5 2421
13 GM Matlakov Maxim RUS 2632 8.5 2416
14 GM Grandelius Nils SWE 2542 8.5 2407
29 GM Rasulov Vugar Ural Oglu AZE 2522 7.5 2432

Girls

1 WGM Cori T Deysi PER 2376 11.0
2 WGM Girya Olga RUS 2371 10.5
3 WGM Paikidze Nazi GEO 2416 9.5
4 WGM Padmini Rout IND 2348 9.0 2227
5 WIM Ozturk Kubra TUR 2258 9.0 2207
6 WIM Bulmaga Irina ROU 2293 8.5 2260
7 WIM Kulkarni Bhakti IND 2317 8.5 2116
8 WIM Mammadova Gulnar Marfat Qizi AZE 2294 8.0 2199
9 WIM Nakhbayeva Guliskhan KAZ 2222 8.0 2173
10 WFM Lkhamsuren Uuganbayar MGL 2163 8.0 2104
11 WIM Hoang Thi Nhu Y VIE 2204 8.0 2093
12 WIM Eric Jovana SRB 2282 8.0 2030
17 WFM Fataliyeva Ulviyya Hasil Qizi AZE 2107 7.5 2152
39 WIM Kazimova Narmin Nizami Qizi AZE 2292 6.0 2130

Round 13 Results

Boys
1 16 GM Durarbeyli Vasif AZE 2515 8½ ½-½ 10 GM Hovhannisyan Robert ARM 2556 8
11 22 IM Lalith Babu M R IND 2495 7½ 1-0 7½ GM Rasulov Vugar Ural Oglu AZE 2522 13


Girls
6 8 WIM Mammadova Gulnar Marfat Qizi AZE 2294 7½ ½-½ 7½ WIM Hoang Thi Nhu Y VIE 2204 17
7 29 WFM Fataliyeva Ulviyya Hasil Qizi AZE 2107 7½ 0-1 7 WIM Nakhbayeva Guliskhan KAZ 2222 15
22 60 Madhurima Shekhar IND 1854 5½ ½-½ 5½ WIM Kazimova Narmin Nizami Qizi AZE 2292 10


Men Chess-Results

Women Chess-Results

Offical Site

Read more