Kişilər və qadınlar arasında Azərbaycan çempionatının yüksək dəstəsi

Əsasnamə (Kişilər / Qadınlar)

Chess-Results (Kişilər (Men) / Qadınlar (Women)

9 turdan sonra yekun sıralama (Kişilər, 33 iştirakçı)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 1 GM Safarli Eltaj AZE 2663 8,0 2425 7 48,5
2 4 GM Abasov Nijat AZE 2559 6,5 2491 4 50,5
3 20 FM Bashirli Nail AZE 2332 6,5 2410 6 48,0
4 3 GM Durarbayli Vasif AZE 2600 6,0 2452 4 49,0
5 11 IM Rzayev Bahruz AZE 2411 5,5 2435 4 50,0
6 23 FM Muradli Mahammad AZE 2310 5,5 2396 5 40,5
7 24 FM Hasanzade Toghrul AZE 2306 5,5 2279 4 34,5

9 turdan sonra yekun sıralama (Qadınlar, 22 iştirakçı)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 4 WGM Kazimova Narmin AZE 2317 8,0 46,5 0,0 7,0
2 3 WFM Hojjatova Aydan AZE 2323 6,0 46,0 0,0 4,0
3 2 WGM Mammadova Gulnar AZE 2327 6,0 38,5 0,0 6,0
4 6 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 5,5 48,0 0,0 4,0
5 7 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2245 5,5 47,0 0,0 3,0
6 1 WGM Mammadzada Gunay AZE 2345 5,5 45,5 0,0 4,0
7 5 WGM Umudova Nargiz AZE 2296 5,5 44,5 0,0 5,0
Read more

"Bahar-2016" Rapid Turniri (13.03.2016)

Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama (78 iştirakçı)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 1 GM Mamedov Rauf AZE 2655 8,0 2192 44,5 0,0
2 8 Bayramov Elvin AZE 2254 7,5 2116 40,0 0,0
3 3 GM Rasulov Vugar AZE 2519 7,0 2185 42,5 0,0
4 4 GM Mammadov Zaur AZE 2420 7,0 2152 38,5 0,0
5 2 GM Mirzoev Azer AZE 2539 7,0 1944 38,5 0,0
6 6 Idrisov Tabriz AZE 2273 6,5 2072 40,0 0,0
7 22 CM Suleymanli Aydin AZE 1912 6,5 2000 36,5 0,0
8 28 CM Ahmadzada Ahmad AZE 1821 6,5 1933 34,5 0,0
Read more

Bakı №2-li məktəbdə tempo yarış (24.1.2016)

Chess-results
7 turdan sonra yekun sıralama (32 oyunçu)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts. TB1  TB2 
1 1 GM Bajarani Ulvi AZE 2517 7,0 29,0 7,0
2 11 CM Karayev Kanan AZE 1868 5,5 30,5 5,0
3 10 FM Bashirli Nail AZE 1892 5,0 34,0 3,0
4 4 IM Aghayev Nijat AZE 2381 5,0 26,5 5,0
5 3 IM Abdulov Orkhan AZE 2387 5,0 26,0 4,0
6 16 CM Suleymanli Aydin AZE 1734 4,5 31,0 4,0
7 12 CM Ahmadzada Ahmad AZE 1781 4,5 27,5 2,0
8 5 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 4,5 23,5 4,0
9 7
Asgarov Mushfig AZE 2241 4,5 23,0 4,0
10 6 IM Heydarli Kanan AZE 2262 4,0 30,0 4,0
11 2 IM Mammadov Ayaz AZE 2403 4,0 28,5 4,0
Read more

UŞAQ VƏ YENİYETMƏLƏR ARASINDA ŞAHMAT ÜZRƏ ŞƏXSİ VƏ KOMANDA BİRİNCİLİYİ (15-23.12.2015)

15 - 23 dekabr 2015-ci il tarixdə Respublika Şahmat Mərkəzində 2005 - 2008-ci il təvəllüdlü (10 yaşadək) və 2000 - 2004-cü il təvəllüdlü (15 yaşadək) uşaq və yeniyetmələr arasında şahmat üzrə şəxsi və komanda birinciliyi keçirilmişdir.
10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda RİOEUGŞM, HRŞDK, RŞK, 1 №-li İOEUGŞDİM, 2 №-li UGŞİM, 3 №-li UGŞİM və 19 №-li UGİM-i təmsil edən 46 nəfər (onlardan 6 nəfəri qızlardır) iştirak etmişdir.
15 yaşadək uşaq və yeniyetmələr arasında yarışda RİOEUGŞM, "Neftçi" İK İB, RŞK, 1 №-li İOEUGŞDİM, 2 №-li UGŞİM, 3 №-li UGŞİM, 19 №-li UGİM, "Sərhədçi" İOM-ni təmsil edən 33 nəfər (onlardan 5 nəfəri qızlardır) iştirak etmişdir. Beynəlxalq dərəcəli hakim Nurəli Məmmədzadənin idarə etdiyi II dərəcəli şahmatçılar arasında İsveçrə sistemi üzrə keçirilən hər iki yarış 9 turdan ibarət olmuşdur.
Son turdan əvvəl Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin baş məsləhətçisi, paytaxtın şahmat idman növü üzrə koordinator-kuratoru Əbdülov Salman tədbir iştirakçıları adından bu günlərdə "Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Məşqçisi” fəxri adını almış Ülkər Umudovanı təbrik etmiş, bu il Yunanıstanın Xalkidiki şəhərində keçirilmiş 12 yaşadək oğlanlar arasında Dünya birinciliyinin qalibi olmuş Bakı idmançısı Muradlı Məhəmmədi pul mükafatı ilə mükafatlandırmış, noyabr ayında I dərəcə normasını yerinə yetirmiş Xəlilov Emin, Baxtiyev Əhməd, Məhyəddinov Ağamurad və Aslanov Paşaya dərəcə kitabçaları təqdim edilmişdir. 9 turdan sonra 15 yaşadək uşaq və yeniyetmələr arasında yarışda şəxsi hesabda I yeri 7,0 xalla (əmsal 37,5) Mustafayev Nihat (RİOEUGŞM), II yeri 7,0 xalla (əmsal 32,0) Əsədova Gülbacı (1 №-li İOEUGŞDİM), III yeri 6,5 xalla (əmsal 38,0) İsrafilov Telman (3 №-li UGŞİM) tutmuşdur.
9 turdan sonra 10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda şəxsi hesabda I yeri 7,5 xalla (əmsal 34,0) Həsənzadə Məhəmməd (RİOEUGŞM), II yeri 7 xalla (əmsal 37,5) Xanzadəyev Sabir (2 №-li İOEUGŞİM) və III yeri 7,0 xalla (əmsal 37,0) Rəsulzadə Murad (RİOEUGŞM) tutmuşdur. 10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda komanda hesabında I yeri 20,0 xalla RİOEUGŞM (Həsənzadə Məhəmməd – 7,5 (34,0), Rəsulzadə Murad - 7,0 (37,0), Məmmədov Elnur - 5,5 (30,5)) komandası, II yeri 19,5 xalla 2 №-li İOEUGŞİM (Xanzadəyev Sabir – 7,0 (37,5), Əsədli Toğrul – 6,5 (29,0), Hüseynov Adil – 6,0 (29,5)) komandası və III yeri 17,0 xalla 1 №-li İOEUGŞDİM (Ağayeva Lalə - 6,0 (29,0), Məmmədov Polad - 5,5 (32,5), Tarverdiyev Rəsul – 5,5 (31,5)) komandası tutmuşdur.
9 turdan ibarət İsveçrə sistemi üzrə keçirilən yarışlarda Mustafayev Nihat (RİOEUGŞM) – 7,0 xal, Əsədova Gülbacı (1 №-li İOEUGŞDİM) – 7,0 xal, Həsənzadə Məhəmməd (RİOEUGŞM) – 7,5 xal, Xanzadəyev Sabir (2 №-li İOEUGŞİM) – 7,0 xal və Rəsulzadə Murad (RİOEUGŞM) – 7,0 xal toplayaraq I dərəcə normasını yerinə yetirmişlər.
Oyunlardan sonra təntənəli bağlanış mərasimi keçirilmişdir. Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin baş məsləhətçisi, paytaxtın şahmat idman növü üzrə koordinator-kuratoru Əbdülov Salman çıxış edərək şahmatın inkişafında xüsusilə uşaqlar arasında keçirilən yarışların böyük rol oynadığını bildirmişdir.
Sonda yaş qrupları üzrə I, II və III yerləri tutmuş idmançılar, həmçinin qalib komandaların üzvləri Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi tərəfindən müvafiq dərəcəli diplomlarla, medallarla, kubokla və xatirə hədiyyələri ilə təltif olunmuşlar.
Qalibləri təbrik edirik!
Chess-Results 2000-2004
Chess-Results 2005-2008

© Salman Əbdülov
Read more

Fuad Djafarov memorial-team tournament

Baku, 5-14 december 2015-Sheveningen system, double round.
 
Fuad Djafarov team tournament Final ranking
2. Challengers (29 Pts./14 MP)
Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts Gam.
1 FM Asadli Vugar 2323 AZE ½ 1 ½ ½ 0 0 1 1 ½ ½ 10
2 FM Gadimbayli Abdulla 2320 AZE 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 10
3   Shahaliyev Ismayil 2316 AZE ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 0 ½ ½ 6 10
4 WFM Hojjatova Aydan 2288 AZE 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 0 1 6 10
5   Zarinfam Arsalan 2247 IRI 0 1 0 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 6 10
1. Experts (21 Pts./6 MP)
Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts Gam.
1 GM Bajarani Ulvi 2551 AZE ½ ½ 0 1 ½ 1 1 1 1 ½ 7 10
2 GM Benidze Davit 2497 GEO 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 0 0 ½ 10
3 GM Kekelidze Mikheil 2426 GEO ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 10
4 FM Rzaev Elshad 2319 RUS 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 0 ½ 2 10
5   Zeynalli Rashad 2286 AZE 1 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 3 10

 

Read more

Rapid və Blitz reyting turnirləri

9 turdan sonra yekun sıralama (ildırımsürətli şahmat) (62 oyunçu, 12.12.2015)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 GM Bajarani Ulvi AZE 2487 7,5 50,5 0,0 2148
2 7
Bayramov Elvin AZE 2208 7,5 47,5 0,0 2222
3 3 GM Abasov Nijat AZE 2461 7,0 50,5 0,0 2243
4 4 GM Kekelidze Mikheil GEO 2432 7,0 50,0 0,0 2117
5 24 FM Bashirli Nail AZE 1858 6,5 44,0 0,0 2171
6 14
Mehtiyev Elnur AZE 2007 6,5 44,0 0,0 1988
7 15 FM Asadli Vugar AZE 2005 6,5 43,0 0,0 2023
8 17
Hajiyev Kanan AZE 1965 6,5 41,0 0,0 2085
9 2 GM Benidze Davit GEO 2471 6,0 42,5 0,0 2015
10 10 WIM Khalafova Narmin AZE 2166 6,0 37,0 0,0 1677
11 5 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 6,0 36,0 0,0 1699
 
7 turdan sonra yekun sıralama (sürətli şahmat) (72 oyunçu, 5.12.2015)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 17 FM Bashirli Nail AZE 1892 6,0 28,5 0,0 2156
2 5 WGM Abdulla Khayala AZE 2233 6,0 28,0 0,0 1819
3 11 Zeynalli Rashad AZE 2006 6,0 26,0 0,0 1758
4 25 CM Suleymanli Aydin AZE 1734 5,5 30,5 0,0 2327
5 4 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 5,5 27,0 0,0 1854
6 3 Shahaliyev Ismayil AZE 2316 5,5 27,0 0,0 1820
7 6 Bayramov Zaur AZE 2137 5,5 23,5 0,0 1913
Read more