Zürcher Weihnachtsopen Meisterturnier (26-30.12.2015, Zurich, SUI)

Official Site
Chess-Results
7 turdan sonra yekun sıralama (105 oyunçu)

Rk. SNo
Ad FED Rtg Klub/Şəhər Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 GM Naiditsch Arkadij AZE 2698 Dortmund 6,0 33,5 211,5 24,5
2 6 GM Kunin Vitaly GER 2572 Deutschland 5,5 32,5 211,0 23,5
3 3 GM Bauer Christian FRA 2624 Montpellier 5,5 32,5 202,0 24,0
4 10 GM Gonda Laszlo HUN 2544 Ungarn 5,5 29,5 193,5 21,0
5 13 GM Gundavaa Bayarsaikhan MGL 2506 Ulaanbator 5,5 29,0 196,5 20,5
6 2 GM Georgiev Kiril BUL 2627 Sofia 5,5 29,0 192,5 21,5
Read more

ƏNVƏR YUSUPOV-95 XATİRƏ YARIŞI, 2015

ƏNVƏR YUSUPOV-95 XATIRƏ YARIŞI, 2015
Azərbaycan Şahmat Bəstəçiliyi Komissiyasının ölkəmizin tanınmış şahmat bəstəçisi Ənvər Oruc oğlu Yusupovun (15.12.1920 – 26.12.1996) xatirəsinə həsr edilmiş ikigedişlli məsələlərin tərtibi üzrə keçirdiyi yarışa 4 ölkədən (Azərbaycan, Türkiyə, Ukrayna, Rusiya) 14 şahmat bəstəçisinin 20 ikigedişli məsələsi daxil oldu. Yarışın direktoru Elmar Abdullayev (Şirvan, Azərbaycan), hakimi qismində isə beynəlxalq hakim, Dünya çempionu Vasil Dyaçuk (Ukrayna) çıxış etdi.
Yarışın nəticəsi - TƏLTİF / AWARD:
e.yusupov-95-mt-2015-award.pdf [998,85 Kb] (downloads: 78)
See the file online: e.yusupov-95-mt-2015-award.pdf
Read more

UŞAQ VƏ YENİYETMƏLƏR ARASINDA ŞAHMAT ÜZRƏ ŞƏXSİ VƏ KOMANDA BİRİNCİLİYİ (15-23.12.2015)

15 - 23 dekabr 2015-ci il tarixdə Respublika Şahmat Mərkəzində 2005 - 2008-ci il təvəllüdlü (10 yaşadək) və 2000 - 2004-cü il təvəllüdlü (15 yaşadək) uşaq və yeniyetmələr arasında şahmat üzrə şəxsi və komanda birinciliyi keçirilmişdir.
10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda RİOEUGŞM, HRŞDK, RŞK, 1 №-li İOEUGŞDİM, 2 №-li UGŞİM, 3 №-li UGŞİM və 19 №-li UGİM-i təmsil edən 46 nəfər (onlardan 6 nəfəri qızlardır) iştirak etmişdir.
15 yaşadək uşaq və yeniyetmələr arasında yarışda RİOEUGŞM, "Neftçi" İK İB, RŞK, 1 №-li İOEUGŞDİM, 2 №-li UGŞİM, 3 №-li UGŞİM, 19 №-li UGİM, "Sərhədçi" İOM-ni təmsil edən 33 nəfər (onlardan 5 nəfəri qızlardır) iştirak etmişdir. Beynəlxalq dərəcəli hakim Nurəli Məmmədzadənin idarə etdiyi II dərəcəli şahmatçılar arasında İsveçrə sistemi üzrə keçirilən hər iki yarış 9 turdan ibarət olmuşdur.
Son turdan əvvəl Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin baş məsləhətçisi, paytaxtın şahmat idman növü üzrə koordinator-kuratoru Əbdülov Salman tədbir iştirakçıları adından bu günlərdə "Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Məşqçisi” fəxri adını almış Ülkər Umudovanı təbrik etmiş, bu il Yunanıstanın Xalkidiki şəhərində keçirilmiş 12 yaşadək oğlanlar arasında Dünya birinciliyinin qalibi olmuş Bakı idmançısı Muradlı Məhəmmədi pul mükafatı ilə mükafatlandırmış, noyabr ayında I dərəcə normasını yerinə yetirmiş Xəlilov Emin, Baxtiyev Əhməd, Məhyəddinov Ağamurad və Aslanov Paşaya dərəcə kitabçaları təqdim edilmişdir. 9 turdan sonra 15 yaşadək uşaq və yeniyetmələr arasında yarışda şəxsi hesabda I yeri 7,0 xalla (əmsal 37,5) Mustafayev Nihat (RİOEUGŞM), II yeri 7,0 xalla (əmsal 32,0) Əsədova Gülbacı (1 №-li İOEUGŞDİM), III yeri 6,5 xalla (əmsal 38,0) İsrafilov Telman (3 №-li UGŞİM) tutmuşdur.
9 turdan sonra 10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda şəxsi hesabda I yeri 7,5 xalla (əmsal 34,0) Həsənzadə Məhəmməd (RİOEUGŞM), II yeri 7 xalla (əmsal 37,5) Xanzadəyev Sabir (2 №-li İOEUGŞİM) və III yeri 7,0 xalla (əmsal 37,0) Rəsulzadə Murad (RİOEUGŞM) tutmuşdur. 10 yaşadək uşaqlar arasında yarışda komanda hesabında I yeri 20,0 xalla RİOEUGŞM (Həsənzadə Məhəmməd – 7,5 (34,0), Rəsulzadə Murad - 7,0 (37,0), Məmmədov Elnur - 5,5 (30,5)) komandası, II yeri 19,5 xalla 2 №-li İOEUGŞİM (Xanzadəyev Sabir – 7,0 (37,5), Əsədli Toğrul – 6,5 (29,0), Hüseynov Adil – 6,0 (29,5)) komandası və III yeri 17,0 xalla 1 №-li İOEUGŞDİM (Ağayeva Lalə - 6,0 (29,0), Məmmədov Polad - 5,5 (32,5), Tarverdiyev Rəsul – 5,5 (31,5)) komandası tutmuşdur.
9 turdan ibarət İsveçrə sistemi üzrə keçirilən yarışlarda Mustafayev Nihat (RİOEUGŞM) – 7,0 xal, Əsədova Gülbacı (1 №-li İOEUGŞDİM) – 7,0 xal, Həsənzadə Məhəmməd (RİOEUGŞM) – 7,5 xal, Xanzadəyev Sabir (2 №-li İOEUGŞİM) – 7,0 xal və Rəsulzadə Murad (RİOEUGŞM) – 7,0 xal toplayaraq I dərəcə normasını yerinə yetirmişlər.
Oyunlardan sonra təntənəli bağlanış mərasimi keçirilmişdir. Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin baş məsləhətçisi, paytaxtın şahmat idman növü üzrə koordinator-kuratoru Əbdülov Salman çıxış edərək şahmatın inkişafında xüsusilə uşaqlar arasında keçirilən yarışların böyük rol oynadığını bildirmişdir.
Sonda yaş qrupları üzrə I, II və III yerləri tutmuş idmançılar, həmçinin qalib komandaların üzvləri Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi tərəfindən müvafiq dərəcəli diplomlarla, medallarla, kubokla və xatirə hədiyyələri ilə təltif olunmuşlar.
Qalibləri təbrik edirik!
Chess-Results 2000-2004
Chess-Results 2005-2008

© Salman Əbdülov
Read more

2015 Australasian Masters GM Norm Event (Melbourne, AUS, 12-20.12.2015)

Official Site
Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama
Rank SNo.
Name Rtg FED Pts SB
1 10 IM Izzat Kanan 2456 AZE 29.25
2 3 IM Illingworth Max 2499 AUS 7 26.00
3 7 GM Neiksans Arturs 2603 LAT 26.25
4 5 IM Morris James 2407 AUS 17.75
5 1 IM Smirnov Anton 2463 AUS 5 14.50
6 2 IM Cheng Bobby 2419 AUS 4 15.50
7 6 GM Papin Vasily 2497 RUS 14.25
8 4 FM Li Luke 2332 NZL 2 8.00
9 8 GM Johansen Darryl 2427 AUS 2 5.75
10 9 IM Dale Ari 2331 AUS 2 4.75
Read more

European Blitz Championship (18.12.2015, Minsk, BLR)

Official Site
Final Standings after round 11 (2 games per round) (556 players)

Place S.No. Title Name Fed. FIDE Sex Birthday Total Rn-1 CBch Bch. Wins
1 3 GM MAMEDOV, Rauf AZE B 2769 M 1988 18.0 2588 157.00 167.50 9
2 21 GM SAVCHENKO, Boris RUS B 2658 M 1986 18.0 2543 151.00 161.00 8
3 17 GM RIAZANTSEV, Alexander RUS B 2666 M 1985 17.0 2583 153.50 165.00 7
4 14 GM BOCHAROV, Dmitry RUS B 2678 M 1982 17.0 2479 145.00 156.00 8
5 18 GM ANDRIASIAN, Zaven ARM B 2663 M 1989 16.5 2586 150.00 160.50 7
6 7 GM MELKUMYAN, Hrant ARM B 2715 M 1989 16.5 2538 148.00 158.00 7
7 5 GM PETROSIAN, Tigran L. ARM B 2724 M 1984 16.5 2531 144.50 154.00 8
8 19 GM GRACHEV, Boris RUS B 2662 M 1986 16.5 2516 147.00 156.50 8
9 25 IM BORTNYK, Mykola UKR B 2627 M 1994 16.5 2496 149.00 159.00 8
10 10 GM ALEKSEEV, Evgeny RUS B 2698 M 1985 16.5 2465 142.50 152.50 8
Read more

Международный турнир «Павлодар-опен 2015» 6-16.12.2015 Г.Павлодар (Казахстан)

Official Site
Final Standings After Round 10 (78 Players)
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
1. 9  Yudin, Sergei 7.5  62.5  46.50  43.5  2529 2643 +1.58
2. 13  Bezgodov, Alexei 7.5  59.5  44.00  40.5  2489 2595 +1.49
3. 11  Ovetchkin, Roman  7.5  57.0  41.75  40.5  2511 2573 +0.97
4. 2  Savchenko, Boris   7.0  64.5  44.00  41.5  2612 2571 -0.21
5. 4  Zubov, Alexander   7.0  61.0  42.50  40.5  2601 2566 -0.20
6. 7  Ismagambetov, Anuar  7.0  60.0  40.25  41.0  2548 2519 -0.05
7. 14  Gasanov, Eldar  7.0  58.5  38.25  38.5  2485 2477 +0.27
8. 5  Frolyanov, Dmitry  7.0  57.5  39.00  38.5  2568 2497 -0.46
9. 8  Obolenskikh, Dmitry 6.5  65.0  40.00  43.5  2540 2567 +0.53
10. 10  Khusnutdinov, Rustam 6.5  62.0  38.25  39.5  2517 2485 -0.20
11. 3  Volkov, Sergey  6.5  60.5  38.25  37.5  2612 2505 -1.15
12. 12  Rasulov, Vugar  6.5  59.5  37.25  38.5  2493 2472 +0.01
Read more

Fuad Djafarov memorial-team tournament

Baku, 5-14 december 2015-Sheveningen system, double round.
 
Fuad Djafarov team tournament Final ranking
2. Challengers (29 Pts./14 MP)
Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts Gam.
1 FM Asadli Vugar 2323 AZE ½ 1 ½ ½ 0 0 1 1 ½ ½ 10
2 FM Gadimbayli Abdulla 2320 AZE 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 10
3   Shahaliyev Ismayil 2316 AZE ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 0 ½ ½ 6 10
4 WFM Hojjatova Aydan 2288 AZE 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 0 1 6 10
5   Zarinfam Arsalan 2247 IRI 0 1 0 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 6 10
1. Experts (21 Pts./6 MP)
Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts Gam.
1 GM Bajarani Ulvi 2551 AZE ½ ½ 0 1 ½ 1 1 1 1 ½ 7 10
2 GM Benidze Davit 2497 GEO 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 0 0 ½ 10
3 GM Kekelidze Mikheil 2426 GEO ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 10
4 FM Rzaev Elshad 2319 RUS 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 0 ½ 2 10
5   Zeynalli Rashad 2286 AZE 1 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 3 10

 

Read more

Rapid və Blitz reyting turnirləri

9 turdan sonra yekun sıralama (ildırımsürətli şahmat) (62 oyunçu, 12.12.2015)
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 GM Bajarani Ulvi AZE 2487 7,5 50,5 0,0 2148
2 7
Bayramov Elvin AZE 2208 7,5 47,5 0,0 2222
3 3 GM Abasov Nijat AZE 2461 7,0 50,5 0,0 2243
4 4 GM Kekelidze Mikheil GEO 2432 7,0 50,0 0,0 2117
5 24 FM Bashirli Nail AZE 1858 6,5 44,0 0,0 2171
6 14
Mehtiyev Elnur AZE 2007 6,5 44,0 0,0 1988
7 15 FM Asadli Vugar AZE 2005 6,5 43,0 0,0 2023
8 17
Hajiyev Kanan AZE 1965 6,5 41,0 0,0 2085
9 2 GM Benidze Davit GEO 2471 6,0 42,5 0,0 2015
10 10 WIM Khalafova Narmin AZE 2166 6,0 37,0 0,0 1677
11 5 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 6,0 36,0 0,0 1699
 
7 turdan sonra yekun sıralama (sürətli şahmat) (72 oyunçu, 5.12.2015)
Rk. SNo Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 17 FM Bashirli Nail AZE 1892 6,0 28,5 0,0 2156
2 5 WGM Abdulla Khayala AZE 2233 6,0 28,0 0,0 1819
3 11 Zeynalli Rashad AZE 2006 6,0 26,0 0,0 1758
4 25 CM Suleymanli Aydin AZE 1734 5,5 30,5 0,0 2327
5 4 WIM Fataliyeva Ulviyya AZE 2295 5,5 27,0 0,0 1854
6 3 Shahaliyev Ismayil AZE 2316 5,5 27,0 0,0 1820
7 6 Bayramov Zaur AZE 2137 5,5 23,5 0,0 1913
Read more

Fuad Сəfərovun xatirəsinə həsr olunmuş açıq turnir (6-12.12.2015)

Chess-results
7 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama
Rk. SNo
Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 6
Bayramov Zaur AZE 2114 6,0 31,0 2043 23,0
2 3
Bayramov Elvin AZE 2208 5,5 33,5 2013 25,0
3 13
Isgandarov Shahriyar AZE 1932 5,5 30,5 2066 22,0
4 1
Mustafin Andrey AZE 2231 5,5 30,5 2061 22,0
5 9 CM Aslanov Farid AZE 2025 5,5 29,0 2006 21,5
6 5
Aliyev Elnur AZE 2151 5,5 28,5 1871 20,0
7 10
Manafov Vugar AZE 2021 5,5 28,0 1905 20,0
Read more