V. Dvorkovich Cup 2014 juniors

Table cross
Official site and live games

Turnir cədvəlində mövqe

Rk. Komanda 1 2 3 4 5 6 7 8  TB1   TB2 
1 China  *  2 2 1 10 18.0
2 Ukraine 2  *  2 3 10 16.0
3 Russia 2 2  *  3 2 3 3 9 16.5
4 India 3 1  *  8 15.5
5 Azerbaijan ½ 2  *  ½ 2 8 12.5
6 Armenia ½ 1  *  2 5 13.5
7 V.Dvorkovich Chess Parlour 2  *  3 12.0
8 Serbia ½ 1 1 ½ 2 ½  *  3 8.0
Read more

İkigedişlidə Azərbaycan mövzuları tematik müsabiqəsi (#2) / Twomovers thematic tourney on themes in Azerbaijan

İkigedişlidə Azərbaycan mövzuları tematik müsabiqəsi (#2)
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının Şahmat Bəstəçiliyi komissiyası “İkigedişlidə (#2) Azərbaycan mövzuları” tematik müsabiqəsini elan edir. Müsabiqədə təqdim edilən beş mövzu ölkəmizin şahmat bəstəçiləri tərəfindən kəşf edilib və şahmat bəstəçiliyi nəzəriyyəsinə daxil edilib. Bu vahid müsabiqədir, beləliklə iştirakçılar aşağıda göstərilmiş hər beş mövzudan məsələ göndərə bilərlər. Azərbaycan mövzularının digər ideyalarla calağ edilməsi təşviq edilir.
Mükafat fondu: 200 ABŞ dolları.
Yarışın direktoru: İlham Əliyev (Azərbaycan,Sumqayıt).
Hakim: Bəxtiyar Rüstəmov (Azərbaycan).
Məsələlərin son göndəriş günü: 10.05.2014.
Nəticələrin elanı: 15.07.2014.
Orijinal məsələlər yarışın direktorunun ünvanına göndərmək lazımdır: bestechi@mail.ru

Twomovers thematic tourney on themes in Azerbaijan
The Azerbaijan Chess Composition Commission announces a #2 (twomovers) tourney on themes introduced in Azerbaijan. This is a united tourney, so participants can chose any theme (s). It is greatly encouraged to combine these themes with other ideas.
Judge: Bakhtiyar Rustamov (Azerbaijan).
Prize fund: 200$.
Deadline: May,10 2014.
Scheduled awards by Jule,15 2014.
Send entries to director Ilham Aliev (Azerbaijan,Sumqayit) at: bestechi@mail.ru

Nəticələr / Awards aze-themes-2014-award.pdf [663,36 Kb] (downloads: 36)
See the file online: aze-themes-2014-award.pdf

Read more

European School Chess Championships 2014

Oyunçunun ümumi görünüşü AZEAZE

3   Heydarli Nurtaj 0 AZE 1 0 1 0 1 1 1 1 1     7.0 3 Girls under 07
16   Salimova Aysel 0 AZE 1 1 1 1 0 1 1 1 1     8.0 1 Girls under 07
2   Mammadova Narmin 2019 AZE 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1     6.5 3 Girls under 15
9   Amrayeva Aytan 2065 AZE 1 ½ 1 1 ½ 0 1 1 0 ½ 1 7.5 2 Girls under 17
13   Jabbarli Ayhan 0 AZE 1 1 1 0 1 0 1 1 1     7.0 2 Open under 07
2 CM Suleymanli Aydin 1735 AZE 1 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1     7.0 3 Open under 09
11   Muradli Mahammad 1759 AZE ½ 1 1 1 1 1 1 ½ 0     7.0 1 Open under 11
7   Asadli Vugar 1950 AZE 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ 0 1     6.5 3 Open under 13
5   Bunyatov Rustam 2003 AZE 1 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½     6.5 3 Open under 15
8   Gasimov Parviz 1928 AZE 1 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1     7.0 2 Open under 15
Read more

26 iyun rapid turniri

Azərbaycan Silahlı qüvvələri gününə həsr olunmuş Şahmat Rapid yarışı

Turnir iyunun 26-da saat 14-30 da Respublika Şahmat Mərkəzində (klubunda) keçirilirdi.
7 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo   Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 3 IM Iskandarov Misratdin AZE 2411 6.0 33.5 24.5 27.75
2 2 IM Gadjily Raouf AZE 2422 6.0 32.0 23.0 27.50
3 1 GM Bajarani Ulvi AZE 2463 6.0 31.0 23.0 25.75
4 6   Ahmadov Fariz AZE 2180 5.5 33.5 23.5 24.50
5 7   Aliakbarov Anar AZE 2157 5.0 31.0 22.5 19.00
6 21   Mammadov Alamdar AZE 1760 5.0 29.5 20.5 17.50
7 12   Mehtiyev Elnur AZE 1962 5.0 28.0 20.0 16.50
8 14   Ibrahimov Babak AZE 1887 5.0 26.5 19.0 18.75
9 13   Gasimov Elmar AZE 1957 5.0 26.5 18.5 16.50
10 17   Abbasov Mehman AZE 1844 5.0 25.0 18.0 16.00


Read more

HACI MƏMMƏDOV- 60 YUBİLEY YARIŞI

HACI MƏMMƏDOV- 60 YUBİLEY YARIŞI

Azərbaycan Şahmat Federasiyasının Bəstəçilik komissiyası ölkəmizin tanınmış şahmat bəstəçisi, 4 dəfə ölkə çempionu, idman ustası Hacı Məmmədovun (Qobustan) 60 iliyinə həsr edilmiş ikigedişli məsələlərin (#2) tərtibi üzrə yubiley yarışı elan edir.
Hakim: Hacı Məmmədov (Qobustan, Azərbaycan). Məsələlər hakimə müəlliflər göstərilmədən göndəriləcək.

Yarışın direktoru: Elmar Abdullayev (Şirvan, Azərbaycan).
Mükafat: Kitablar.
Məsələlərin son göndəriş günü: 10. 07.2014.
İlkin təltifin dərci: 27. 07. 2014.
Məsələləri hər müəllifdən 3-dən artıq olmayaraq, aşağıdakı elektron ünvana göndərmək lazımdır.
E-mail: abdullaev-elmar@bk.ru

Read more

FIDE World Rapid & Blitz Championships 2014

Official Site
Chess-Results Blitz
Final Ranking after 21 Rounds

1 4 GM Carlsen Magnus NOR 2837 17.0 2738 257.5 0.0
2 9 GM Nepomniachtchi Ian RUS 2816 16.0 2740 256.0 0.0
3 1 GM Nakamura Hikaru USA 2879 16.0 2734 256.5 0.0
4 8 GM Le Quang Liem VIE 2817 14.0 2718 254.5 0.0
5 7 GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2822 13.5 2722 252.5 0.0
6 3 GM Aronian Levon ARM 2863 13.5 2707 250.0 0.0
7 6 GM Anand Viswanathan IND 2827 13.5 2694 251.5 0.0
8 12 GM Mamedov Rauf AZE 2766 13.5 2666 233.5 0.0
9 32 GM Sargissian Gabriel ARM 2689 13.0 2716 245.0 0.0
10 17 GM Morozevich Alexander RUS 2741 13.0 2673 233.0 0.0
11 14 GM Svidler Peter RUS 2757 13.0 2651 228.5 0.0
21 26 GM Radjabov Teimour AZE 2706 12.5 2659 231.5 0.0
37 44 GM Safarli Eltaj AZE 2661 11.5 2667 232.5 0.0
57 45 GM Guseinov Gadir AZE 2657 10.5 2661 225.0 0.0
71 70 GM Durarbayli Vasif AZE 2613 10.0 2599 201.5 0.0

Chess-Results Rapid
Final Ranking after 15 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 4 GM Carlsen Magnus NOR 2827 11.0 2730 131.0 0.0 2899
2 2 GM Caruana Fabiano ITA 2840 10.5 2741 131.0 0.0 2884
3 9 GM Anand Viswanathan IND 2770 10.5 2723 127.5 0.0 2866
4 7 GM Aronian Levon ARM 2785 10.5 2717 128.0 0.0 2852
5 15 GM Morozevich Alexander RUS 2732 10.5 2696 117.5 0.0 2831
6 31 GM Tomashevsky Evgeny RUS 2693 10.0 2728 128.5 0.0 2840
7 8 GM Karjakin Sergey RUS 2781 10.0 2727 133.0 0.0 2845
8 3 GM Grischuk Alexander RUS 2828 10.0 2708 128.0 0.0 2825
9 13 GM Radjabov Teimour AZE 2750 10.0 2705 123.0 0.0 2816
10 6 GM Svidler Peter RUS 2787 10.0 2685 123.0 0.0 2804
11 32 GM Bacrot Etienne FRA 2692 10.0 2680 113.5 0.0 2790
12 45 GM Yu Yangyi CHN 2668 9.5 2717 128.5 0.0 2790
13 25 GM Mamedov Rauf AZE 2705 9.5 2619 106.0 0.0 2706
14 33 GM Jobava Baadur GEO 2688 9.0 2725 122.0 0.0 2782
15 49 GM Nguyen Ngoc Truong Son VIE 2660 9.0 2719 124.0 0.0 2764
16 57 GM Iturrizaga Bonelli Eduardo VEN 2652 9.0 2717 116.0 0.0 2766
17 28 GM Movsesian Sergei ARM 2696 9.0 2711 124.0 0.0 2762
18 44 GM Guseinov Gadir AZE 2671 9.0 2709 119.0 0.0 2760
45 5 GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2799 7.5 2660 111.5 0.0 2640
68 48 GM Safarli Eltaj AZE 2662 7.0 2657 111.0 0.0 2613
90 84 GM Durarbayli Vasif AZE 2550 6.0 2663 107.5 0.0 2579
Read more

Veteranlar arasında Azərbaycan çempionatı

Veteranlar arasında Azərbaycan çempionatı
Bakı şəhərində 12-20 iyunda keçirildi

Chess-results

9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo Ad FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 4 Aliyev Tazaddin AZE 1838 7.0 34.5 0.0 48.5
2 1 Roustamli Ibragim AZE 2098 6.5 33.5 0.0 49.0
3 31 Rzayev Nizami AZE 0 6.5 31.5 0.0 43.0
4 11 Babayev Ibrahim AZE 1763 6.5 29.5 0.0 44.0
5 13 Farajzade Oruj AZE 1733 6.0 29.5 0.0 51.5
6 28 Mukhtarov Nazim AZE 0 6.0 28.0 0.0 44.0
7 12 Nagiyev Rauf AZE 1754 6.0 27.0 0.0 40.0
Read more

ŞAHMAT DÜŞƏRGƏSİ – 2014

“ŞAHMAT DÜŞƏRGƏSİ – 2014”

Əziz şahmatçılar, valideynlər və şahmat məktəblərinin şagirdləri!
Sizləri böyük məmnuniyyətlə, İsmayıllı şəhərində keçiriləcək
16 yaş Respublika Şahmat Olimpiadası öncəsi təlim məşq toplanışına dəvət edirik!

KEÇİRİLMƏ YERİ: İSMAYILLI ŞƏHƏRİ, şahmat məktəbi.

TARİX: 04 – 11 İYUL 2014 (7 gecə, 8 gün).

TƏŞKİLATÇI: www.shaigchess.com saytı (məşqçilər heyətinə aşağıda baxın)

PAKETİN QİYMƏTİ: 120 (Yüz iyirmi) manat. (Yemək və yataq xərci daxil deyil).
Ödənişlər əvvəlcədən Bakı şəhərində həyata keçirilir.

DÜŞƏRGƏNİN İŞTİRAKÇILARI: 8 – 16 YAŞ ŞAHMATÇILAR.
Valideynlər və ya məşqçiləri ilə birlikdə (1-ci dərəcəyə qədər, reytinqi – 2000-ə qədər).

İŞTİRAKÇILARIN SAYI: MAKSİMUM 30 ŞAHMATÇI (istənilən şəhərlərdən).

TƏLİM MƏŞQ TOPLANIŞININ PROQRAMI:

MƏŞĞƏLƏLƏR (SƏHƏR + AXŞAM), TURNİRLƏR (RAPİD (15 DƏQ), BLİTS (3dəq+2 saniyə),

OYUNLARIN TƏHLİLİ (məşqçi + 2 şahmatçı),
SEANS (valideynlər və şəxsi məşqçilər də seansda iştirak edə bilərlər).

TESTLƏR: sonluq, strategiya, diqqət və məntiq (proyektorla), həlletmə yarışları.

MƏŞQÇİLƏR:
1. İlham Əliyev (Sumqayıt) – əməkdar məşqçi,
2. Şaiq Quliyev (Gəncə) – birinci ixtisas kateqoriyalı məşqçi,
3. Misrəddin İsgəndərov (Sumqayıt) – beynəlxalq usta.

MƏŞĞƏLƏLƏRİN KEÇİRİLMƏ SAATLARI: 10:00-12:00, 17:00-19:00.

MÜKAFATLANDIRMA: BÜTÜN İŞTİRAKÇILARA SERTİFİKATLAR TƏQDİM EDİLƏCƏKDİR. “Şahmat düşərgəsi” şahmat yarışlarının qaliblərinə (1-3-cü yer) medal və diplom təqdim ediləcək.

Bağlanış mərasimi – Bağlanışda bütün istiqamətlər üzrə 1-3 yerləri tutan diplomlar və medallarla təltif olunacaqlar. Daha ətraflı məlumat shaigchess.com saytında yerləşdiriləcək.

SİFARİŞLƏR QƏBUL OLUNUR:
Şaiq Quliyev. Email: azerichess@rambler.ru Tel: 055 327 07 17 və 050 616 44 26.

Sifarışdə göstərilməlidir:
1) doğum tarixi və təvəllüd;
2) şəhər;
3) məktəb və ya məşğul olduğunuz yer;
4) məşqçiniz;
5) dərəcə və reytinq.
6) E-mail və telefon.

Son qeydiyyat tarixi 31 iyun, saat 20.00.

Read more