» Материалы за Июль 2013 года

 
 
 
Сортировать статьи по: дате | популярности | посещаемости | комментариям | алфавиту

Sumqayıtda etüd həlletməsi yarışı

Автор: ilham от 26-07-2013, 21:46, посмотрело: 1043

0

Aleksandr Sarıçevin xatirəsinə həsr olunmuş etüd həlletməsi yarışı

 

2 avqustda Sumqayıt şahmat məktəbində Aleksandr Sarıçevin (1909-1986) xatirəsinə həsr olunmuş (mükafat 200 manat) olan etüd həlletməsi yarışı keçirilidi. Yarışda 6 şəhərdən (Bakı, Sumqayıt, Qəbələ, İsmayıllı, Şabran, Samux) 28 şahmatçı iştirak etdi. 2 yarışın ümumi nəticəsinə görə (sürətli və klassik həlletmə), qalib adını 81 xalla (42 dəq) Miradil Zeynallı (Bakı) qazandı. 2-ci eyni xal toplayan, lakin daha çox vaxt (57 dəq) sərf edən Misrətdin İskəndərov (Sumqayıt), 3-cü isə 71 xalla Murad Nuri (Sumqayıt) oldu.
Qadınlar arasında 1-ci yeri 34 xalla Nigar Mustafazadə (Bakı), 2-ci yeri 25 xalla Şölə Məmmədova (Şabran), 3-cü yeri isə 24 xalla Səbinə Rzalı (Sumqayıt) tutdu.
Yarışda həmçinin şahmat bəstəçiliyi üzrə 1-ci Azərbaycan kubokunun bağlanışı keçirildi. Qaliblərə diplomlar, medallar və kuboklar təqdim olundu.

video

cədvəlsarichev-2013-cedvel.pdf [318,63 Kb] (cкачиваний: 50)



AZƏRBAYCAN ŞAHMAT FEDERASİYASI

BƏSTƏÇİLİK KOMİSSİYASI

Категория: Chess Composition

 
 

Uşaq olimpiadası-Balakən-2013

Автор: ilgar от 26-07-2013, 10:08, посмотрело: 1195

0

А qrupu 16 yaşa qədər

Final Ranking after 11 Rounds

Rk.   Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3  K rtg+/-
1   Bayramov Elkhan U16 2108 Baku Ioeugsm № 1 10.0 81.5 69.0 9 15 27.5
2   Zeynalli Miradil U16 2166 Baku Rioeugsm 8.5 80.5 65.0 8 15 -12.3
3   Amrayeva Aytan U16 1970 Baku Rioeugsm 8.5 80.0 65.0 6 15 15.4
4   Bayramov Elvin U16 2050 Guba 8.5 78.5 63.0 6 15 -2.1
5   Zeynalzade Vali Imran U16 1958 Baku Rioeugsm 8.0 81.5 66.5 7 15 17.3
6   Hasanzade Toghrul U16 1866 Nar - Ugsm 8.0 79.0 63.0 7 15 -4.5
7   Gasimov Parviz U14 1840 Nar - Ugsm 8.0 74.0 61.5 7 30 29.7
8 WCM Baghirova Khatin U16 1864 Baku Ioeugsm № 1 8.0 72.0 59.5 5 15 0.2
9   Rahimli Ilkin Alisaftar U16 1894 Baku Rioeugsm 8.0 72.0 59.0 7 15 -11.3
10   Bayramov Zaur U16 2066 Sumqayit 7.5 82.5 66.5 6 15 -15.9
11   Asadli Vugar U14 1898 Baku Rioeugsm 7.5 78.5 64.0 5 15 1.4
12   Nagdiyev Niyazi U14 1891 Baku Ioeugsm № 1 7.5 77.0 64.5 6 15 -4.3
13   Abishli Oguz U14 1923 Baku Rioeugsm 7.5 76.5 62.0 5 15 2.4
14   Bunyatov Rustam U14 1867 Baku Ugsm №2 7.5 75.0 62.0 6 15 0.2
15   Mammadov Gulam U14 1862 Baku Ioeugsm № 1 7.5 75.0 61.5 6 15 -7.2
16   Isgandarov Shahriyar U14 1800 Guba 7.5 70.0 57.5 7 15 -0.4
17   Mustafin Andrey U14 1771 Baku Ugsm №2 7.5 68.5 56.0 6 15 11.6
18   Orujov Hazrat Azar U14 1598 Guba 7.5 67.5 56.0 7 30 19.5


B qrupu 12 yaşa qədər

Final Ranking after 11 Rounds

Rk.   Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3  K rtg+/-
1   Ibrahimli Murad Sultanali U12 1660 Sumqayit 9.5 79.5 67.0 8 30 36.6
2   Jafarli Babak Feruz U12 2000 Ganja 9.5 78.5 64.5 9    
3   Mammadov Sadig U10 0 Nar - Ugsm 9.0 81.5 67.0 8    
4   Muradli Mahammad U10 1756 Baku Ioeugsm № 1 9.0 79.0 65.5 8 15 -2.3
5   Garayev Kanan U12 1709 Baku Ugsm №2 9.0 78.5 67.0 8 15 6.3
6 CM Aslanov Farid U12 1746 Sumqayit 8.5 83.5 69.0 7 15 0.4
7   Beydullayeva Govhar U10 1510 Baku Ahita 8.5 76.5 63.5 8 30 37.8
8   Mustafazada Nigar U12 1715 Baku Rioeugsm 8.5 74.5 61.5 8 15 -10.2
9   Mustafayev Farid Farman U10 1542 Baku Ioeugsm № 1 8.5 73.5 61.0 8 30 -8.4
10   Kazimov Emin U12 2000 Baku Ioeugsm № 1 8.5 72.5 59.0 8    
11   Aliyev Aykhan U10 2000 Guba 8.5 69.5 60.5 8  

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

Nana Aleksandria Cup-2013

Автор: ulvich от 22-07-2013, 19:55, посмотрело: 951

Категория: Chess News In The World

 

18th Sharjah International Chess Championship 2013

Автор: ilgar от 21-07-2013, 22:19, посмотрело: 1138

0

18th Sharjah International Chess Championship 2013

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.   Name FED Rtg Pts. TB2
1 GM Elmar Magerramov AZE 2511 8.0 7
2   Jobannie C Tabada PHI 2238 7.5 7
3   Hilwani Talal SYR 2337 7.5 6
4 IM Sharif Mehrshad FRA 2430 7.5 6
10 IM Bajarani Ilgar AZE 2273 7.0 6
35 IM Bajarani Ulvi AZE 2474 6.0 5
80 WFM Badjarani Koubra AZE 2204 5.0 5

 

Категория: Chess News In The World

 

FIDE Grand Prix Beijing 2013 (4-16 July)

Автор: ulvich от 16-07-2013, 15:40, посмотрело: 946

0








Final Ranking
Rank   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts Res. vict SB Koya
1 GM S. Mamedyarov 2761 AZE * 0 1 ½ 1 ½ 0 1 ½ 1 1 ½ 7 0 5 37.00 4
2 GM A. Grischuk 2780 RUS 1 * ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 0 3 35.25
3 GM V. Topalov 2767 BUL 0 ½ * ½ 1 ½ 1 0 1 ½ ½ ½ 6 ½ 3 31.75
4 GM P. Leko 2737 HUN ½ ½ ½ * 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 ½ 1 32.75 4
5 GM S. Karjakin 2776 RUS 0 ½ 0 0 * ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 3 28.75 3
6 GM Y. Wang 2705 CHN ½ 0 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 1 0 1 2 28.75 3
7 GM A. Morozevich 2736 RUS 1 ½ 0 ½ 0 ½ * ½ 1 ½ 0 1 1 3 29.75 3
8 GM A. Giri 2734 NED 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ * 1 0 ½ 1 1 3 28.75 3
9 GM B. Gelfand 2773 ISR ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 0 * ½ 1 ½ 5 2 27.75 3
10 GM H. Wang 2752 CHN 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ * ½ 1 5 1 2 26.00 3
11 GM V. Ivanchuk 2733 UKR 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 0 ½ * 0 5 ½ 2 28.25
12 GM G. Kamsky 2763 USA ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 0 1 * 0 1 19.75 2


Official Site

Категория: Chess News In The World

 

Ramadan Blitz Chess Tournament 2013 Abu Dhabi

Автор: ilgar от 16-07-2013, 13:49, посмотрело: 843

0

Ramadan Blitz Chess Tournament 2013 Abu Dhabi (15 July 2013)

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 IM Bajarani Ulvi AZE 2429 8.0 0.0 55.5 44.0
2 GM Rakhmanov Aleksandr RUS 2599 7.5 0.0 52.5 42.5
3 GM Kozakov Mikhail UKR 2494 7.5 0.0 50.0 41.0
4 FM Khouri Ibrahim Mohamed UAE 2252 7.0 0.0 52.5 41.0
5 IM Bajarani Ilgar AZE 2313 7.0 0.0 47.0 37.5
6 GM Malakhatko Vadim BEL 2550 6.5 0.5 54.5 42.0
7 CM Faisal Abdulla UAE 2255 6.5 0.5 49.5 38.0
8 FM De Ramos Julius PHI 2362 6.0 0.0 54.0 42.0
9   Garbea Bogdan ROU 2280 6.0 0.0 51.5 40.5
10   Al-Marzouqi Abdulla M UAE 1972 6.0 0.0 49.0 37.5
11   Helawi Majed SYR 1943 6.0 0.0 48.0 37.0
12   Tareq M aLtaher SUD 2036 6.0 0.0 47.5 37.0
13   Mansour Abbas UAE 1945 6.0 0.0 47.5 36.5
14   Al-Sharif Hany M. SYR 2103 6.0 0.0 44.5 34.5
15   Villadelgado Joemarie PHI 2063 6.0 0.0 42.5 33.0
16   Varvadoukas Theodoros GRE 2180 6.0 0.0 42.5 32.5
17   Suhail Sokari SYR 0 5.5 0.0 54.0 42.0
18   Wadidi Samir EGY 0 5.5 0.0 46.5 36.5
19   Zuhair Hamouda PLE 0 5.5 0.0 45.0 34.5
20   Ahmed Holi Ali, Moawia SUD 2034 5.0 0.0 51.5 40.0
21 FM Khouri Ahmed Abbas UAE 2063 5.0 0.0 49.5 39.0

Категория: Chess News In The World

 

27 World Summer Universiade (Kazan,RUS)

Автор: ulvich от 15-07-2013, 19:44, посмотрело: 891

0

AZE Results

Player overview for AZE
AZE

SNo   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk. Rp Group
18 GM Durarbayli Vasif 2549 AZE 1 1 0 1 ½ 0 1 1 ½ 6.0 13 2589 Men Section
25 GM Abasov Nijat 2498 AZE 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 1 1 5.5 26 2424 Men Section
33 IM Mammadov Zaur 2437 AZE 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 0 1 5.5 25 2505 Men Section
35 IM Rzayev Bahruz 2429 AZE 1 ½ ½ 0 1 0 1 0 1 5.0 28 2460 Men Section
21 WGM Mammadyarova Turkan 2267 AZE 1 0 1 1 ½ 0 1 ½ ½ 5.5 16 2314 Women Section
27 WIM Umudova Nargiz 2253 AZE 1 0 0 1 1 ½ 1 ½ 1 6.0 12 2141 Women Section
29 WIM Kazimova Narmin 2208 AZE 1 0 1 1 0 ½ 1 1 0 5.5 18 2198 Women Section
37 WFM Khalafova Narmin 2107 AZE 0 1 1 1 0 0 1 0 ½ 4.5 31 2258 Women Section

Категория: Chess News In The World

 

Championnat de Paris Open Fide (6-14 July)

Автор: ulvich от 15-07-2013, 11:08, посмотрело: 913

0

Final Standings After 9 Rounds
1 m DEMUTH Adrien 2463 FRA 7 39 2654 2654
2 g SANCHEZ Joseph 2524 PHI 6½ 41½ 2607 2607
3 g SHCHEKACHEV Andrei 2517 FRA 6½ 39½ 2604 2604
4 g LE ROUX Jean-Pierre 2595 FRA 6½ 38½ 2606 2606
5 g LAGARDE Maxime 2526 FRA 6½ 34½ 2520 2520
6 m ROSER Kevin 2395 FRA 6 41½ 2542 2542
7 g GULIYEV Namig 2569 AZE 5½ 39½ 2503 2503
45 Players

Official Site

Категория: Chess News In The World

 

Abu-Dhabi Chess Festival

Автор: ilgar от 7-07-2013, 15:42, посмотрело: 1360

0

Abu Dhabi city the capital of the UAE. This event includes many FIDE registered tournaments.datesJune 30 till July 8 2013

Official site

Chess-Results Master Open

Final Ranking after 9 Rounds-48 players

Rk.   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 GM Kurnosov Igor RUS 2657 6.5 0.0 20416 48.5
2 GM Efimenko Zahar UKR 2651 6.5 0.0 20265 46.5
3 GM Oleksienko Mikhailo UKR 2568 6.5 0.0 20198 48.0
4 GM Grigoryan Avetik ARM 2605 6.5 0.0 19356 42.0
5 GM Volkov Sergey RUS 2613 6.0 0.0 20102 49.0
6 GM Istratescu Andrei FRA 2655 6.0 0.0 19973 49.0
7 IM Bajarani Ulvi AZE 2417 6.0 0.0 19940 45.5
8 IM Ramnath Bhuvanesh.R IND 2352 5.5 0.0 20736 50.5
9 GM Rakhmanov Aleksandr RUS 2602 5.5 0.0 20530 50.5
10 IM Ankit R. Rajpara IND 2428 5.5 0.0 20220 46.0
11 GM Gopal G.N. IND 2522 5.5 0.0 19813 43.0
12   Iskandarov Misratdin AZE 2371 5.5 0.0 19695 42.0
17 GM Guseinov Gadir AZE 2631 5.0 0.0 19767 44.5



Chess-Results Open


Chess-Results U15

Final Ranking after 7 Rounds -150 players

 

Rk.   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1   Shahaliyev Ismayil AZE 2056 6.5 0.0 29.5 21.5
2 CM Derakhshani Borna IRI 1856 6.0 0.0 37.5 27.0
3   Hamdan Marshool UAE 1724 6.0 0.0 34.5 25.0
4   Ahmed Fareed UAE 1709 6.0 0.0 32.0 23.0
5   Mohamed Marshool UAE 1577 6.0 0.0 31.0 22.0
6   Talal M. AlHammadi UAE 1574 6.0 0.0 30.5 22.0
7   Andre Raffla EGY 0 6.0 0.0 29.5 20.5
8   Al Maamari Wafia Darwish UAE 1441 6.0 0.0 28.0 20.0
9 WCM Kalbani Wadema UAE 1395 6.0 0.0 25.0 19.0
10   Al- Meghbali Ahmed UAE 1447 5.5 0.0 32.0 23.0
11   Feyzullayeva Shabnam AZE 0 5.5 0.0 30.5 22.5

Категория: Chess News In The World

 

Balakən Respublika Şahmat Olimpiadasında həlletmə çempionatı

Автор: ilham от 7-07-2013, 11:52, посмотрело: 1104

0

 

 

Respublika Şahmat Olimpiadasında həlletmə çempionatı

Balakən,  17 iyul 2013


Ənənəvi olaraq, 16 yaşadək yeniyetmələrin Respublika Şahmat Olimpiadasının proqramına şahmat məsələ və etüdlərinin həlli üzrə çempionat daxil edilmişdir. Həlletmə çempionatı dörd bölmədə keçirilir (ikigedişli, üçgedişli, çoxgedişli və etüdlər).

Həlletmə yarışı 17 iyul saat 17.30-da keçiriləcək. Yarışın müddəti 90 dəqiqədir.

 

Çempionatın mükafat fondu 160 manat.

Qaliblər həmçinin fəxri fərman və medallarla təltif olunacaqlar.


  Yarışda 8 tapşırığı 90 dəqiqə ərzində həll etmək tələb olunur. Hər tapşırığa yazılan düzgün cavab 5 xalla qiymətləndiriləcək. Qaliblər 12 və 16 yaş qruplarında (oğlanlar və qızlar) müəyyənləşdiriləcək.

  Yarışda  bir və ya iki şahmatçı eyni xal toplayarsa, üstünlük vaxtı az olan şahmatçıya verilir. Xallar və vaxt eyni olarsa, pul mükafatı bölünür.

  Yarışda 2-ci və daha yüksək dərəcəli şahmatçılar iştirak edə bilərlər. Yarışın ümumi hesabda qalibləri həlletmə üzrə 35-ci Azərbaycan çempionatında (aprel 2014) iştirak etmək hüququ qazanacaqlar.

  Qeydiyyatdan keçmək üçün baş hakim İlham Əliyevə (Sumqayıt) müraciət etmək olar: Tel: (050) 515 40 99. Email: bestechi@mail.ru  Yarışda üzvlük haqqı yoxdur!


Qeydiyyatdan keçməyənlər yarışa buraxılmayacaq!


Tapşırıqların həlləri bu tərzdə yazılmalıdır:


İkigedişli (#2): Ancaq ağların ilk gedişi.

Üçgedişli (#3) və çoxgedişli (#N): ilk gedişi, mümkün olan təhlükəni və bütün variantları (təhlükə ilə eyni olan mat variantlarını yazmaq lazım deyil), ağların sonuncudan əvvəlki gedişi daxil olmaqla verin. Qaraların son və ağların mat edən gedişini yazmaq vacib deyil.

Etüdlər (+=): aşkar, aydın qələbəyə qədər bütün gedişləri yazın.

Məsələ və etüdlərin həlli vərəqə yerləşmirsə, ox işarəsi qoyub həlli vərəqin arxasından yazmaq olar.


AZƏRBAYCAN ŞAHMAT FEDERASİYASI

BƏSTƏÇİLİK KOMİSSİYASI

Категория: Chess Composition

 
 
: