2-ci Dünya kubokunda bürünc medal

 2-ci Dünya kubokunda bürünc medal


 19-27 avqust İtaliyanın Jesi şəhərində keçirilən 54-cü Ümumdünya Şahmat Bəstəçiliyi konqresində şahmat bəstələrinin tərtibi üzrə FİDE-nin 2-ci Dünya kubokunun təltif mərasimi keçirildi. Ötən il olduğu kimi, bu il də dünya kubokunun direktoru və təşkilatçısı kimi məşhur şahmat bəstəçisi Petko Petkov (Bolqarıstan) çıxış etdi.

 Xatırladım ki, səkkiz bölmə üzrə keçirilən yarışda üç şahmatçımız uğur qazanıb. 23 ölkədən 38 etüdün iştirak etdiyi etüd bölməsində İlham Əliyevin (Sumqayıt) etüdü 2-ci Xüsusi mükafat, 18 ölkədən 30 məsələnin iştirak etdiyi çoxgedişli bölmədə isə Vidadi Zamanovun (Göyçay) məsələsi miniatürə görə mükafat qazanıb.
Ən böyük uğuru isə İmişli şahmatçısı Kənan Vəlixanov qazanıb. Onun üçgedişli məsələsi 13 ölkədən 28 məsələnin iştirak etdiyi Dünya kubokunda 3-cü yer tutub.
Qeyd edim ki, Kənan 1998-ci ildən Ukraynada yaşasa da, Azərbaycan vətəndaşıdır və bütün yarışlarda ölkəmizi təmsil edir. K.Vəlixanovu təbrik edirik və ona yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq!

Read more

VII Кубок Губернатора Югры – этап Кубка России по шахматам (30.08-08.09.2011, г. Ханты-Мансийск)

Итоговая таблица
1 Понкратов Павел 15-07-1988 GM 2593 Екатеринбург 7.5 49 37 1
2 Матлаков Максим 05-03-1991 GM 2632 Санкт-Петербург 7 56.5 37.5 2
3 Курносов Игорь 30-05-1985 GM 2633 Челябинск 7 56 38 3
4 Хисматуллин Денис 28-12-1984 GM 2656 Республика Башкортостан 7 56 37 4
5 Гусейнов Гадир 21-05-1986 GM 2625 Азербайджан, Баку 7 55.5 38.5 5
6 Бочаров Дмитрий 22-06-1985 GM 2585 Новосибирск 7 53.5 37 6
7 Александров Алексей 11-05-1973 GM 2609 Беларусь, Минск 7 53 36.5 7
8 Коцур Павел 01-03-1974 GM 2558 Казахстан, Павлодар 7 52.5 37 8
9 Кокарев Дмитрий 18-02-1982 GM 2596 Пенза 7 52 35.5 9
10 Иордакеску Виорел 20-04-1977 GM 2646 Молдова 7 52 35 10
11 Джумабаев Ринат 23-07-1989 GM 2589 Казахстан, Павлодар 7 52 35 11
30 Мамедов Рауф 26-04-1988 GM 2679 Азербайджан 5.5 54 33.5 30


Результаты 9-го тура
1 GM Понкратов Павел RUS 7 ½-½ 6.5 GM Матлаков Максим RUS
2 GM Курносов Игорь RUS 6.5 ½-½ 6.5 GM Александров Алексей BLR
3 GM Коцур Павел KAZ 6.5 ½-½ 6.5 GM Гусейнов Гадир AZE
4 GM Хисматуллин Денис RUS 6 1-0 6 GM Малетин Павел RUS
5 GM Воробьев Евгений RUS 6 0-1 6 GM Иордакеску Виорел MDA
6 GM Кокарев Дмитрий RUS 6 1-0 6 GM Придорожный Алексей RUS
7 GM Безгодов Алексей RUS 6 0-1 6 GM Джумабаев Ринат KAZ
8 IM Шарафиев Азат RUS 6 0-1 6 GM Бочаров Дмитрий RUS
10 GM Искусных Сергей RUS 5.5 1-0 5.5 GM Мамедов Рауф AZE

Offical Site

Read more

3-th Zendehrood Open Chess Tournament (Esfahan,IRI)


Tournament Date:2-9 September 2011.

Final Standings
1 FM Idani Pouya IRI 2417 KHU. 7.5 52.5
2 GM Rasulov Vugar Ural Oglu AZE 2523 7.5 49.5 45.0
3 FM Mammadov Ayaz Arzu Oglu AZE 2398 7.5 49.5 44.5
4 FM Ahmadinia E IRI 2430 KHU. 7.5 47.5
5 IM Chighladze Iveri GEO 2377 7.0 51.0
6 Behmardi K Rustam IRI 2270 YAZ. 7.0 50.5
7 Ryahi Naser IRI 2212 ESF. 7.0 50.0
8 Rzayev Bahruz Iqbal Oglu AZE 2368 7.0 44.0
9 IM Darban Morteza IRI 2349 TEH. 6.5 48.5
10 Javanbakht Nima IRI 2311 ESF. 6.5 47.0
18 IM Bajarani Ilgar AZE 2331 6.5 41.0
30 Sevdimaliyev Urfan Adil Oglu AZE 2150 6.0 40.5 37.0
38 Baghirov Ramis Mammadkhan Oglu AZE 1973 5.5 47.0 42.5 39.5


http://www.chess-results.com/tnr54962.aspx?lan=1

Read more