Сортировать статьи по: дате | популярности | посещаемости | комментариям | алфавиту

ULVI BAJARANI

Автор: ilgar от 29-04-2012, 01:05, посмотрело: 67375

ULVI BAJARANI
Date and Place of Birth: 27th January, 1995, Baku, Azerbaijan
General background:
He is a chess player since he was 5.
1-st category from 7 years old
Fide master from 10 years old
International master from 14 years old
Grand master from 16 years old
Coachs: Ilgar Bajarani (IM) father,
Samir Badalov (1962-2011),Rauf Hadjily (IM)

Results:
Champion of Baku in the category under 10 years old–boys (2004 and 2005)
3 time Champion in the category U12 in Abu-Dhabi (UAE,August, 2005,2006 and 2007)
Prize-winner in the open-chess tournament in Abu-Dhabi (UAE,August, 2006)
Winner in the category of in the tournament in Dubai-U12 (July,2007)
Winner of the autumn championship of Republic Chess Centre in the category of U14, Baku (November,2004)
Winner in the category U10 years old in the int. chess tournament in Teheran (Iran,February,2005)
Winner in the category U14 in the int. chess tournament ”President cup” in Baku (May, 2006)
Winner in the category U16 in the int. chess tournament ”Caspian cup” in Rasht, Iran (December,2007)
Winner in the category U20 in the int. chess tournament ”Ramadan cup” in Abu-Dhabi,UAE (September,2008)
Winner in the category U14 in the int. open chess tournament ”Capella La Grande” in France (March,2009)
Winner in the category U14 and U20 in Azerbaijan Junior championship,Baku (April,2009)
Winner in the int. U14 open chess tournament ”Dubai-Open” in UAE (July,2009)
Winner in the int. U18 chess tournament ”Aeroflot -Open” in Moscow, Group A2(February, 2010)
Second place in tournament "PETROVSKAYA LADYA" (Petergof, Russia,July 2010)
Prize-winner in the "World youth stars" tournament in Kirishi (Russia,May 2011)
Prize-winner in Open of Avicenna CUP (Hamedan, Iran, July, 2011)
Winner U18 category in Baku-open 2011 (Baku, Azerbaijan,August, 2011)

Winner of Solidarity Day close tournament (Baku, Azerbaijan,December, 2011)
Winner in the 1-st league of Azerbaijan(Baku,November-December 2012)
Winner in the category 18 in Azerbaijan Junior championship,Baku (March,2013)
Winner of Abu-Dhabi ramadan blitz tournament (July,2013)
Winner of Alushta GM Autumn tournament Ukraina,september 2013)
Winner of İndependence Day open tournament (Baku, Azerbaijan,October, 2013)
Winner of Solidarity Day blitz tournament (Baku,December, 2013)
Winner of men championship of Azerbaijan (June ,2014)

ULVI BAJARANI
ULVI BAJARANI ULVI BAJARANI
He has 3 medals from Europe Youth and 1 medal from World Youth.

Silver medal in Europe Youth U10 boy group (2005)
Bronze medal in World youth U10 boy group (2005)
Bronze medal in Europe youth U12 boy group (2006)
Silver medal in Europe Youth U12 boy group (2007)
4th place in World youth U-14 boy group (Vietnam, 2008)

Категория: ---

 

Chess sets and Clocks

Автор: ilgar от 28-04-2012, 08:47, посмотрело: 2021

Satışda İran istehsalı olan şahmat və elektron saatlar var.

Muraciət üçün (055)-7830522 e-mail:azerichess@gmail.com
İlqar



Şahmat dərslikləri:

1.İvaşenko 1-3 cü sinif (yeni başlayanlar üçün)

2.İvaşenko 4-5 ci sinif (İV-İİİ dərəcə səviyyəsi)

3.İvaşenko 6-8 ci sinif (İİİ -İİ dərəcə səviyyəsi)

4.İvaşenko 9-11 ci sinif (İİ-İ dərəcə səviyyəsi)

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

Fuad Cəfərov memorialı

Автор: ilgar от 21-10-2014, 22:09, посмотрело: 97

0

Fuad Cəfərovun xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq reytinqli şahmat turnirnin əsasnaməsi.
Siyahı
Turnir 3-9 noyabr 2014-ci il tarixlərində Bakı şəhərində FIDE qaydaları üzrə keçirilir.Turnirdə azı 1800 vahid ELO əmsallı şahmatçılar iştirak edə bilər.Yarış Respublika şahmat mərkəzində (klubunda) keçiriləcək.
Turnir isveçrə sistemi üzrə 7 turdan ibarət olacaqdır. Nəzarət zamanı – hər şahmatçıya 90 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə əlavə olunmaqla təyin olunur.
Mükafatalar:

  1. 500 manat,
  2. 400 manat,
  3. 300 manat,
  4. 200 manat,
  5. 100 manat.

16 yaşadək,qadınlar arasında və veteranlar arasında ən yaxşı nəticəyə görə şahmatçılar qiymətli hədiyyələr qazanır.
Mükafatlar tutulmuş yerlərə görə verilir və bölünmür.
Hər şahmatçı yalnız bir mükafatı seçə bilər.
Sifarişlər oktyabrın 25-nə kimi azerichess@gmail.com elektron ünvanına göndərilməlidir. Gecikmiş şahmatçılar yalnız yer olduqda turnirə buraxıla bilər.

Təşkilat komitəsi

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

AL AIN CHESS CLASSICS

Автор: ilgar от 21-10-2014, 22:08, посмотрело: 22

0

AL AIN CHESS CLASSICS

 

The Al Ain Chess Club invites all FIDE rated players to participate in ALAIN classics chess 

championship that is been held for third year in row in the chess city of ALAIN between 18th and 27thof December 2014. 


regulational-ain-classic-2014-regulation_v12.pdf [974,27 Kb] (cкачиваний: 23)

Категория: Chess News In The World

 
 

U20 World Championship 2014 (Pune, India 5-20 October)

Автор: ulvich от 6-10-2014, 10:16, посмотрело: 46

0

Official Site
Player overview for AZE
AZE

SNo   Name RtgI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pts. Rk. K rtg+/- Group
14 GM Abasov Nijat 2528 AZE ½ 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 0 1 ½ 1 ½ 8.0 24 10 -19.40 Open
20 GM Bajarani Ulvi 2496 AZE 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 8.5 14 10 -2.60 Open
11 WIM Ibrahimova Sabina 2271 AZE 1 0 1 1 1 ½ 0 1 0 1 1 0 1 8.5 7 20 1.80 Girls

Категория: Chess News In The World

 

FIDE Grand-prix (1-15 October, Baku)

Автор: ulvich от 1-10-2014, 11:00, посмотрело: 63

0

Official Site


 

Rank SNo.   Name Rtg FED Pts Res. Vict  
1 10 GM Caruana Fabiano 2844 ITA ½ 4  
2 4 GM Gelfand Boris 2748 ISR ½ 3  
3 3 GM Karjakin Sergey 2767 RUS 6
4 11 GM Grischuk Alexander 2797 RUS 6 2 3  
5 8 GM Svidler Peter 2732 RUS 6 2 2  
6 2 GM Tomashevsky Evgeny 2701 RUS 6 2 1  
7 5 GM Nakamura Hikaru 2764 USA 6
8 7 GM Radjabov Teimour 2726 AZE    
9 6 GM Mamedyarov Shakhriyar 2764 AZE 5 ½ 1 27.5
10 12 GM Kasimdzhanov Rustam 2706 UZB 5 ½ 1 26.75
11 9 GM Andreikin Dmitry 2722 RUS    
12 1 GM Dominguez Perez Leinier 2751 CUB 3    

Категория: Chess News In Azerbaijan

 
 

Islamic Chess Championship

Автор: ilgar от 25-09-2014, 22:49, посмотрело: 47

The UAE Chess Federation & Sharjah Chess and Cultural Club, on behalf of the Organization of Islamic Cooperation and FIDE, invite your Federation to participate in the Sharjah Capital of Islamic Culture Individual Chess Championships open and Women’s scheduled from 14th November (Arrival) to 24th November (Departure) 2014 in Sharjah, UAE.
Official site

Prizes
The Total prize fund is 17,100 US$. All cash prizes shall be shared equally among tied players.
MEN:1st-4,000$ 2nd-2,500$ 3rd-1,500$ 4th-1,000$ 5th-800$ 6th-600$ 7th-500$ 8th-400$
WOMEN:1st -2500$ 2nd: -1500$ 3rd -800$ 4th -600$ 5th -500$ 6th-400$ 7th -300$ 8th -200$

Regulation icc-invitation.docx [461,43 Kb] (cкачиваний: 27)

Категория: Chess News In The World

 

Baku Open 2014

Автор: ulvich от 22-09-2014, 09:04, посмотрело: 555

0

Group A
9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo   Ad Gr FED RtgI Pts. TB1 TB2 rtg+/-
1 2 GM Inarkiev Ernesto A RUS 2672 7.0 2528 6 9.0
2 12 GM Lupulescu Constantin A ROU 2630 7.0 2512 5 11.8
3 8 GM Berkes Ferenc A HUN 2649 6.5 2502 4 3.0
4 19 GM Onischuk Vladimir A UKR 2593 6.5 2475 5 7.5
5 23 GM Baryshpolets Andrey A UKR 2540 6.0 2566 5 18.9
6 3 GM Areshchenko Alexander A UKR 2664 6.0 2545 4 -0.7
7 10 GM Efimenko Zahar A UKR 2641 6.0 2485 4 -2.7
8 11 GM Krasenkow Michal A POL 2636 6.0 2465 4 -3.7
9 15 GM Smirnov Pavel A RUS 2611 6.0 2461 4 -1.7
10 1 GM Zhigalko Sergei A BLR 2677 6.0 2452 5 -9.3
11 4 GM Kuzubov Yuriy A UKR 2663 6.0 2425 4 -10.6
12 7 GM Kovalenko Igor A LAT 2650 6.0 2331 4 -15.5
13 27 IM Donchenko Alexander A GER 2501 5.5 2597 3 22.1
14 6 GM Artemiev Vladislav A RUS 2650 5.5 2512 5 -6.0
15 16 GM Iordachescu Viorel A MDA 2603 5.5 2497 3 -1.7
16 18 GM Salem A.R. Saleh A UAE 2594 5.5 2466 5 -0.6
17 13 GM Mamedov Nidjat A AZE 2624 5.5 2435 4 -12.9
18 9 GM Volokitin Andrei A UKR 2642 5.5 2387 4 -15.5
19 14 GM Shimanov Aleksandr A RUS 2624 5.5 2372 3 -17.5
20 30 GM Darini Pouria A IRI 2442 5.0 2544 4 17.2
21 28 IM Mammadov Zaur A AZE 2482 5.0 2498 4 7.7
22 48   Maghsoodloo Parham A IRI 2321 5.0 2482 4 46.6
23 24 GM Rasulov Vugar A AZE 2514 5.0 2451 4 -1.6
24 17 GM Wen Yang A CHN 2598 5.0 2451 3 -11.2
25 5 GM Safarli Eltaj A AZE 2655 5.0 2421 2 -19.9
26 39 IM Guliev Logman A AZE 2377 5.0 2407 4 7.8
27 22 GM Malakhatko Vadim A BEL 2542 5.0 2391 2 -9.4
28 35 IM Iskandarov Misratdin A AZE 2398 5.0 2370 5 2.0
29 47 FM Kowsarinia Amir A IRI 2331 5.0 2345 5 12.0
30 34 IM Aghayev Nijat A AZE 2401 5.0 2287 3 -8.2
31 29 IM Yilmazyerli Mert A TUR 2454 4.5 2517 3 7.9
32 46   Asgarizadeh Ahmad A IRI 2335 4.5 2499 2 34.8
33 41   Golubov Saveliy A RUS 2347 4.5 2454 3 21.6
34 42 IM Abdulov Orkhan A AZE 2344 4.5 2453 4 5.6


Group B
9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo   Ad FED RtgI Klub/Şəhər Pts. TB1 TB2  rtg+/-
1 4 FM Gholami Aryan IRI 2224   8.0 2050 7 34.4
2 7   Allajov Ramil AZE 2143 Sumqayit 7.5 2044 7 40.2
3 3   Orujov Shujaat AZE 2227 Masalli 7.5 1982 7 18.4
4 6   Javadov Ramil AZE 2168 Ismayilli 7.0 1928 6 6.0
5 86   Beydullayeva Govhar AZE 1671 Baku 7.0 1879 7 189.6
6 15   Bayramov Elvin AZE 2064 Guba 7.0 1857 6 11.2
7 45   Abishli Oghuz AZE 1877 Baku 6.5 2016 5 146.4
8 5   Ahmadov Fariz AZE 2200 Aghdam 6.5 1979 6 -5.2
9 51 WCM Balajayeva Khanim AZE 1856 Qakh 6.5 1971 5 144.4
10 8   Zeynalli Rashad AZE 2128 Baku 6.5 1952 5 1.4
11 27 CM Asadli Vugar AZE 1976 Baku 6.5 1862 5 52.0
12 26   Zeynalzade Vali AZE 1977 Baku 6.5 1856 5 30.4
13 1   Asgari Morteza IRI 2245   6.5 1848 6 -19.6
14 10   Hasanova Turkan AZE 2085 Shamkir 6.5 1812 6 -12.2
15 19   Bayramov Zaur AZE 2020 Sumqayit 6.5 1802 6 6.4
16 58   Isgandarov Shahriyar AZE 1795 Guba 6.5 1780 6 93.2
17 24   Rzayev Chingiz AZE 1986 Guba 6.5 1703 5 34.4
18 14   Baladjaev Gara AZE 2068 Sumqayit 6.5 1641 5 -8.8

C turniri(U12)
9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo Ad FED Rtg Klub/Şəhər Pts. TB1 TB2 TB3
1 2 Ahmadzada Ahmad AZE 1777   8.0 8 55.5 43.5
2 1 Muradli Mahammad AZE 1860   8.0 8 52.5 39.5
3 13 Feyziyev Mirmusa AZE 1582   7.0 7 54.0 41.5
4 22 Sukurov Nurlan AZE 1537 Agdam 7.0 7 48.0 36.5
5 19 Balayev Zaur AZE 1545   6.5 5 48.5 38.0
6 8 Aliyev Aykhan AZE 1641 Quba 6.5 5 43.5 34.5
7 6 Beydullayeva Govhar AZE 1671   6.5 5 42.5 34.5

Əsasnaməbaku_open_2014.docx [1,78 Mb] (cкачиваний: 274)
Положениеbaku_open_2014_-_rus.doc [88 Kb] (cкачиваний: 103)
Regulationbaku_open_2014_-_eng.doc [72 Kb] (cкачиваний: 39)

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

Müstəqilliik gününə həsr olunmuş rapid turniri

Автор: ilgar от 19-09-2014, 01:11, посмотрело: 118

0

Müstəqillik gününə həsr olunmuş rapid turniri

Chess-results

Turnir 20 sentyabr 2014-cü il tarixində Bakı şəhərində Respublika Şahmat mərkəzində(klubunda) FIDE qaydaları üzrə keçirilirdi.
Turnirin ilk 3 qalibi Mustəqillik gününə həsr olunmuş Azərbaycan Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının oktyabrda keçirdiyi final turnirinə vəsiqə qazanırlar.

1 1 IM Mammadov Ayaz AZE 2407 6.5 30.5 22.5 28.00
2 18 WCM Balajayeva Khanim AZE 1844 6.0 25.0 18.5 21.50
3 2 IM Aghasiyev Kamal AZE 2374 5.0 35.5 25.5 23.75
4 6 FM Gadimbayli Abdulla AZE 2094 5.0 31.0 21.5 20.00
5 15   Bashirli Nail AZE 1886 5.0 30.0 21.5 18.50
6 3   Eminov Orkhan TUR 2260 5.0 28.5 20.5 20.75
7 9   Zeynalzade Vali AZE 1997 5.0 28.0 19.5 16.50
8 13   Mamedov Mustafa AZE 1912 5.0 27.0 18.5 16.50
9 12   Zeynalli Rashad AZE 1974 5.0 26.5 20.0 16.50
10 10   Bunyatov Rustam AZE 1992 4.5 30.0 22.0 17.75

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

European Club Cup 2014 (Bilbao SPAIN 14-20 September)

Автор: ulvich от 15-09-2014, 02:57, посмотрело: 72

0


Official Site

Final ranking Team (after 7 rounds)

RkIDTeamFedGames+=-PtsMatPntSB1_MGGamPnt
1 1 SOCAR Azerbaijan AZE 7 7 0 0 14 14 265.5 31
2 5 G-Team Novy Bor CZE 7 6 0 1 12 12 233 32
3 3 Malakhite RUS 7 5 1 1 11 11 197.5 25.5
4 7 Odlar Yourdu AZE 7 4 2 1 10 10 206.5 28
5 9 SG Solingen GER 7 4 2 1 10 10 181 27
6 6 SHSM Nashe Nasledie RUS 7 5 0 2 10 10 178 27.5
7 15 Minsk BLR 7 5 0 2 10 10 176.5 26
8 11 Ladya RUS 7 4 2 1 10 10 164 24
9 4 SPB RUS 7 4 1 2 9 9 203 25.5
10 2 Obiettivo Risarcimento ITA 7 4 1 2 9 9 191 26.5

Категория: Chess News In The World

 

1ST ECO CUP Chess Tournament 3-12 September 2014 (Tehran,IRI)

Автор: ulvich от 11-09-2014, 13:43, посмотрело: 58

0

Rəsmi Sayt
Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo   Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2  TB3
1 10 GM Ghaem Maghami Ehsan IRI 2591 7.0 0.0 5 28.00
2 5 GM Dzhumaev Marat UZB 2528 6.5 0.5 5 24.75
3 9 GM Mirzoev Azer AZE 2553 6.5 0.5 4 25.00
4 8 IM Khusenkhojaev Muhammad TJK 2402 6.0 0.0 4 21.50
5 4 GM Khusnutdinov Rustam KAZ 2482 4.5 0.0 1 18.50
6 7 FM Tologontegin Semetey KGZ 2382 4.0 0.0 2 14.25
7 3 IM Lodhi Mahmood PAK 2330 3.5 0.0 2 9.75
8 6   Bayramgeldiyev Yusup TKM 2216 3.0 0.5 2 8.75
9 2 FM Emiroglu Cankut TUR 2359 3.0 0.5 0 13.75
10 1   Amini Habiboullah AFG 0 1.0 0.0 0 3.75

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

“Yay Tətili” beynəlxalq reytinqli şahmat turniri (1-7 Sentyabr)

Автор: ilgar от 7-09-2014, 08:03, посмотрело: 266

0

Chess-results
Turnir 1-7 sentyabr 2014-ci il tarixlərində Bakı şəhərində Şahmat məktəbində FIDE qaydaları üzrə keçirildi.Turnirdə üzvlük haqqı ödəmiş ELO əmsallı və ya 1-ci dərəcədən yüksək şahmatçılar iştirak etdilər.
Turnir isveçrə sistemi üzrə 7 turdan ibarət oldu.
Nəzarət zamanı–hər şahmatçıya 90 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə əlavə olunmaqla təyin olundu.
Mükafatalar:
1-300 manat, 2-200 manat, 3-150 manat, 4-100 manat,
Mükafatlar tutulmuş yerlərə görə verilirdi və bölünmürdü.
7 turdan sonra yekun sıralama (16 iştirakçı iştirak etmişdir)

1   Ahmadov Fariz AZE 2200 6.5 29.5 21.0 27.25
2   Zeynalzade Vali AZE 1977 5.0 30.0 21.0 19.00
3   Zeynalli Rashad AZE 2128 5.0 30.0 20.5 18.50
4   Talishzada Orkhan AZE 2095 4.5 30.0 20.5 16.75
5   Abishli Oghuz AZE 1877 4.5 28.0 20.0 14.75

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

Aleksandr Aslanovun memorialı (6 sentyabr 2014)

Автор: ulvich от 6-09-2014, 04:55, посмотрело: 64

0

Chess-Results
7 turdan sonra yekun sıralama (25 iştirakçı iştirak etmişdir)

1 GM Bajarani Ulvi AZE 2444 6.0 28.0 20.5
2 IM Aghasiyev Kamal AZE 2337 5.0 31.0 22.0
3 FM Zeynalov Farid AZE 2365 5.0 31.0 21.5
4 IM Bajarani Ilgar AZE 2300 5.0 30.0 23.5
5   Mammadov Mustafa AZE 1603 5.0 25.0 17.5
6   Mammadov Gulam AZE 1868 5.0 20.0 13.5

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

Azərbaycan çempionatının 1/2 finalı (21-29 avqust, Astara)

Автор: ulvich от 30-08-2014, 10:42, посмотрело: 91

0

9 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama (Kişilər)

Rk. Ad FED Rtg Klub/Şəhər Pts. TB1 TB2 TB3
1 Aliyev Elnur AZE 2157 Lənkəran 7.0 6 0.0 49.0
2 Bayramov Zaur AZE 2020 Sumqayit 7.0 5 0.0 48.0
3 Rzayev Chingiz AZE 1986 Guba 6.5 5 0.5 49.0
4 Huseynzade Jeyhun AZE 1761 Sumqayit 6.5 5 0.5 48.0
5 Asadov Jabrayil AZE 1724 Qubadli 6.0 5 0.0 42.0

7 turdan sonra turnir cədvəlində yekun sıralama (Qadınlar)

Rk. Ad Rtg FED Pts.  TB1 TB2 TB3 
1 Hasanova Turkan 2085 AZE 6.0 20.75 0.0 5
2 Guliyeva Sabina 1991 AZE 6.0 16.50 0.0 6

Категория: Chess News In Azerbaijan

 

57-ci Dünya Şahmat Bəstəçiliyi konqresi (57th World Congress of Chess Composition)

Автор: ulvich от 28-08-2014, 10:53, посмотрело: 131

0

Azərbaycan Dünya ikincisidir!

23-30 avqustda İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində 57-ci Dünya Şahmat Bəstəçiliyi konqresi və şahmat məsələlərinin həlli üzrə 38-ci Dünya çempionatı keçirildi.
Ölkəmizi bu yarışda şahmat həlletməsi üzrə yığma komandanın üzvləri Araz Alməmmədov (Qəbələ), Ramil Cavadov (İsmayıllı), Zaur Məmmədov (Bakı), Nərmin Məmmədova (Bakı), Kənan Vəlixanov (İmişli) və ölkəmizin bu təşkilatda nümayəndəsi və komandanın baş-məşqçisi İlham Əliyev (Sumqayıt) təmsil edirdi. Ölkəmiz bu konqresdə tarix yazdı və şahmat bəstəçiliyi tarixinə imza qoydu desək, heç də yanılmarıq.
Dünya çempionatında komanda hesabında 23 komanda mübarizə aparırdı.Çempionat 6 turdan ibarət olur ki, hər turda 3 tapşırıq, ümumi olaraq isə 18 tapşırıq təqdim olunur. Hər tapşırıqda düzgün cavaba görə 5 xal, ümumi 90 xal verilir.
Dünya çempionatında komanda hesabında 23 komanda mübarizə aparırdı.Çempionatda qalib adını 162 xalla dəfələrlə dünya və Avropa çempionları Polşa yığması qazandı. Gümüş medalı isə 150,5 xalla dünya şahmat həlletməsi tarixində ilk dəfə olaraq, Azərbaycan yığması (Araz Alməmmədov – 67 xal, Zaur Məmmədov – 65 xal, Ramil Cavadov 60 xal) əldə etdi. Bürünc medalı 148,5 xalla İsrail komandası qazandı. Bu nəticə ilə ölkəmizin komandası dəfələrlə dünya və Avropa çempionları Serbiya, Ukrayna, Rusiya, Almaniya, Böyük Britaniya kimi komandaları geridə qoydu.
Gənclər arasında dünya çempionatının nəticələri də müəyyən edildi: 1-ci Kasper Piorun (Polşa), 2-ci Zaur Məmmədov (Bakı), 3-cü isə Tomas Peiti (Slovakiya).
Nərmin Məmmədova (Bakı) isə 90 mümkündən 54 xalla, bütün həlletmə yarışları tarixində qadınlar arasında ən yüksək nəticəni göstərdiyi üçün xüsusi diplomla mükafatlandırıldı. Çox heyif ki, qadınlar arasında dünya çempionatının rəsmiəşdirilməsi üçün lazım olan 6 ölkə sayı mümkün olmadı.
Konqresdə ilk dəfə olaraq, “Azersun” şirkətinin dəstəyi ilə Kənan Vəlixanovun təklif etdiyi və şahmat bəstəçiliyi nəzəriyyəsində yer alan “Qarabag mövzusu” ilə “1-ci Azərbaycan Yardımmat yarışı” (1st Azerbaijan Helpmate tourney for WCCC) təşkil olundu. Qeyd edim ki, “Qarabağ” mövzusu tərtib üçün çox çətin mövzu olmasına və tərtibə qısa müddət verilməsinə baxmayaraq, yarışımız çox böyük marağa səbəb oldu və 8 ölkədən 11 müəllif 14 məsələ ilə iştirak etdi.
Konqresdə həmçinin şahmat bəstəçiliyi üzrə 3-cü Dünya kubokunun və 10-cu Beynəlxalq Həlletmə yarışının (10st International Solving Contest) bağlanışı keçirildi.
İkigedişli məsələlərin tərtibi üzrə 3-cü Dünya kubokunun qalibi Kənan Vəlixanova (İmişli) kubok və diplom təqdim olundu. Kənan Vəlixanova həmçinin “Soçi Olimpiadası” yarışında 5-ci yerə görə medal təqdim olundu. Kənan konqresdə təşkil olunan bir sıra tərtib yarışlarında da uğur qazandı. Tanınmış şahmat bəstəçisi Abdelaziz Onkoudun (Mərakeş) təşkil etdiyi ikinci “Azemmour” (ərəbcə zeytun deməkdir) yarışında onun iki məsələsi uğur qazandı (6-cı mükafat və 1-ci tərifnamə).
“10-cu Beynəlxalq Həlletmə” yarışında isə Sumqayıt şahmatçıları fərqləndilər. Misrətdin İskəndərov (Sumqayıt) gənclər arasında 2-ci oldu, Ceyhun Hüseynzadə (Sumqayıt) isə 2-ci kateqoriyada yarışın qalibi adını qazandılar.
Konqresdə, son yarışların nəticələrinə görə Araz Alməmmədov və Ramil Cavadova həlletmə üzrə FİDE həlletmə beynəlxalq ustası, Misrətdin İskəndərova isə FİDE həlletmə ustası sertifikatı təqdim olundu.
Çox sevindirici haldır ki, ölkəmizin İsveçrədəki konsulu Vüqar Əliyev dünya çempionatının bağlanışında iştirak etdi. Onun uğurumuzu təbrik etməyə gəlməsi komandanın sevincini daha da artırdı. Fürsətdən istifadə edib, ölkəmizin İsveçrədəki səfirliyinə və onun əməkdaşlarına xüsusi minnətdarlığımızı bildirmək istərdik.
Beynəlxalq Şahmat Bəstəçiliyi Federasiyasının (WFCC) iclasında səs çoxluğu ilə federasiyanın prezidenti yenidən Harry Fougiaxis (Yunanıstan) seçildi. Səsvermə ilə 1-ci vitse-prezident Hannu Harkola (Finlandiya), 2-ci vitse-prezident Georgi Yevseyev (Rusiya), 3-cü vitse-prezident isə Thomas Maeder (İsveçrə) seçildi.
Növbəti konqresin və Dünya çempionatının gələn ilin avqustunda Polşanın Ostroda, Avropa çempionatının isə Rumıniyanın Yassı şəhərində keçiriləcəyi qərara alındı.

(Şəkli böyütmək üçün üzərinə basın)
Komanda cədvəlinə burdan baxmaq olar:
http://www.kunstschach.ch/wccc2014/docs/WCSC%202014%20team%20prelim.pdf

Категория: Chess Composition

 

21st Abu Dhabi International Chess Festival (20-29 August 2014)

Автор: ilgar от 18-08-2014, 04:25, посмотрело: 411

0

Chess-Results
9 turdan sonra yekun sıralama

Rk. SNo   Ad FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3
1 21 WFM Assaubayeva Bibissara KAZ 1926 8.0 0.0 49.5 39.0
2 10 CM Derakhshani Borna IRI 1965 7.5 0.0 51.0 40.5
3 13   Gasimov Parviz AZE 1947 7.0 0.0 55.5 44.5
4 3   Divinagracia Alvin PHI 1978 7.0 0.0 55.0 43.0
5 26   Valerio Axel John PHI 1907 7.0 0.0 50.5 40.5
6 20   Vojdani Siavosh IRI 1927 7.0 0.0 50.0 39.0
7 17   Ahmed Fayez UAE 1931 7.0 0.0 49.0 38.5
8 41   Ahmadzada Ahmad AZE 1782 7.0 0.0 47.5 38.5
9 12   Faizutdinova Diana RUS 1951 6.5 0.0 52.5 43.0
10 37   Fardbehbahani Behnam IRI 1824 6.5 0.0 52.5 42.0
11 14   Santhosh Purushothaman IND 1941 6.5 0.0 51.5 39.5
12 18   Rafee Mohd Hayel SYR 1931 6.5 0.0 51.0 40.0
13 33   Sanjay Chhabra IND 1848 6.5 0.0 49.0 38.5
14 49   Bousmaha Faycal FRA 1745 6.5 0.0 47.0 38.0
15 31 WIM Al-Zarouni Kholoud Essa UAE 1862 6.5 0.0 45.5 35.0
16 28   Garayev Kanan AZE 1899 6.5 0.0 44.0 33.0
17 58 CM Suleymanli Aydin AZE 1710 6.5 0.0 43.0 34.0

Категория: Chess News In The World

 

13th DUBAI Juniors CHESS CHAMPIONSHIP 2014 (11-19 August)

Автор: ilgar от 18-08-2014, 04:24, посмотрело: 249

0

Chess-Results
Final Standings after Round 9

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 4 WFM Assaubayeva Bibissara KAZ 1926 8.0 0.0 55.0 43.0
2 1 CM Nitish Belurkar IND 2022 7.5 0.5 57.0 45.0
3 6   Ahmadzada Ahmad AZE 1782 7.5 0.5 53.0 41.5
4 2   Gasimov Parviz AZE 1964 7.0 0.0 57.5 44.5
5 5   Garayev Kanan AZE 1899 7.0 0.0 55.0 43.5
6 43   Nimdia Ridit IND 1381 7.0 0.0 52.0 41.0
7 15 CM Bousmaha Wassel ALG 1547 7.0 0.0 48.5 38.0
8 10   Talal Al-Hammadi UAE 1590 7.0 0.0 47.0 36.0
9 8   Sasikumar Anusweud IND 1739 6.5 0.0 52.0 41.5
10 18   Amini Hossein Ali BRN 1525 6.5 0.0 49.0 38.0
23 22   Huseynova Aydan AZE 1515 6.0 0.0 45.5 35.5

Photogallery

Категория: Chess News In The World

 

ÇANAKKALE TROYA FESTİVALİ (11-16 Aug, TUR)

Автор: ilgar от 16-08-2014, 08:55, посмотрело: 244

0

A group Chess-Results

Rk. SNo   Name FED RtgI Pts. TB1 TB2 TB3 TB4
1 1 GM RASULOV VUGAR AZE 2509 8.0 49.0 43.5 46.50 7
2 7 GM ODEEV HANDSZAR TKM 2390 7.5 48.0 43.5 42.00 6
3 6 IM AGHASIYEV KAMAL AZE 2393 7.0 48.0 43.5 38.00 6
4 4 IM ISKANDAROV MISRATDIN AZE 2397 7.0 47.5 42.5 38.50 5
5 9 IM CHIGHLADZE IVERI GEO 2348 7.0 40.5 37.0 33.25 6
6 19   ARAT UFUK SEZEN TUR 2189 6.5 49.5 44.5 36.00 6
7 8 FM EMİROĞLU CANKUT TUR 2356 6.5 45.5 41.0 34.00 5
8 17   CHKHAIDZE NIKOLOZ GEO 2215 6.5 45.0 40.5 32.00 6
9 13   EMİNOV ORKHAN TUR 2281 6.5 41.5 37.5 33.00 6
10 12 FM GHOLAMI ARYAN IRI 2306 6.5 41.5 37.0 33.00 5
11 5 IM SOYLU SUAT TUR 2394 6.5 41.0 38.0 28.75 6
12 11 IM SEMIEV SUHRAB TKM 2327 6.5 40.5 37.0 29.50 5

B group Chess-Results

Regulation

Категория: Chess News In The World

 
Назад Вперед
 
: