ULVI BAJARANI

ULVI BAJARANI

Date and Place of Birth: 27th January, 1995, Baku, Azerbaijan
General background:
He is a chess player since 5.

Achieved 1-st category at 7.
Became a FIDE Master at 10.
Became an International Master at 15 (Awarded in 14, fulfilled FIDE rating requirements in 15).
An International Grandmaster since 18 (Awarded in 16, fulfilled FIDE rating requirements in 18).

Coachs:Ilgar Bajarani (IM) father

Results:
A Prize-winner in the 2020 Charlotte Open (Charlotte, North Carolina, the USA, January, 2020)
The co-winner of the Final Four tournament in the UTRGV II team (Dallas, the USA, October, 2019)
The winner of “Baku's Summer” blitz tournament (Baku, Azerbaijan, July, 2019)
A Prize-winner in the 10th Beirut International Open Chess Championship (Beirut, Lebanon, April-May, 2019)
The winner of Fischer Random Chess group in “Peterburgskaya Leto” tournament (Russia, August, 2018)
A Prize-winner in the Stockholm Chess Challenge (Sweden, March, 2017)
The winner of Solidarity Day – Vugar Gashimov Chess Academy Classic tournament (Baku, Azerbaijan, December, 2016)
The winner of Zire Open Flag day rapid tournament (Baku, Azerbaijan, November, 2016)
The winner of Chess day IM norm tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Chess day rapid tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Army day blitz tournament (Baku, Azerbaijan, June, 2016)
The winner of Army day rapid tournament (Baku, Azerbaijan, June, 2016)
The winner of Fuad Djafarov Memorial in the blitz category (Baku, Azerbaijan, December, 2015)
The winner of “Brasschaat open” (Brasschaat, Belgium, August, 2015)
A prize-winner in the Arad open tournament (Arad, Romania, August, 2015)
A prize-winner in the Arad blitz tournament (Arad, Romania, August, 2015)
The winner of U20 category in Najdorf Memorial Open A 2015 (Warsaw, Poland, July, 2015)
The winner of Memorial of Fuad Djafarov in the play-off category (Baku, Azerbaijan, November, 2014)
The winner of men championship of Azerbaijan (Baku, June, 2014)
The winner of Solidarity Day blitz tournament (Baku, Azerbaijan, December, 2013)
The winner of Independence Day open tournament (Baku, Azerbaijan, October, 2013)
The winner of Alushta GM Autumn tournament (Ukraine, September 2013)
The winner of Abu-Dhabi Ramadan blitz tournament (Abu-Dhabi, the UAE, July, 2013)
The winner of U18 category in Azerbaijan Junior championship, (Baku, Azerbaijan, March, 2013)
The winner of the 1st league of Azerbaijan (Baku, November-December, 2012)
The winner of Solidarity Day close tournament (Baku, Azerbaijan, December, 2011)
The winner of U18 category in Baku-open 2011 (Baku, Azerbaijan, August, 2011)
A Prize-winner in the Avicenna Cup Open Tournament (Hamadan, Iran, July, 2011)
A Prize-winner in the “World Youth Stars” tournament (Kirishi, Russia, May 2011)
Second place in the tournament “Petrovskaya Ladya” (Petergof, Russia, July 2010)
The winner of category U20 in the A2 Group of international chess tournament “Aeroflot-Open” (Moscow, Russia, February, 2010)
The winner of U14 chess tournament “Dubai-Open” (Dubai, the UAE, July, 2009)
The winner of U20 category in Azerbaijan Youth Championship (Baku, Azerbaijan, April, 2009)
The winner of U14 category in Azerbaijan Youth Championship (Baku, Azerbaijan, March, 2009)
The winner of category U14 in the international chess tournament “Cappelle la Grande” (Cappelle la Grande, France, March, 2009)
The winner of category U20 in the international chess tournament “Ramadan cup” (Abu-Dhabi, the UAE, September, 2008)
The winner of U12 category in the Dubai children tournament (Dubai, the UAE, July, 2007)
The winner of U16 category in the international chess tournament “Caspian cup” (Rasht, Iran, December, 2007)
A prize-winner of Abu-Dhabi open-chess tournament (the UAE, August, 2006)
The winner of U14 category in the international chess tournament "President cup" in Baku (May, 2006)
The winner of U10 category in the international chess tournament in Tehran (Iran, February, 2005)
The triple champion in the category U12 tournament in Abu-Dhabi (Abu-Dhabi, the UAE, August, years 2005, 2006, and 2007)
The winner of Baku championship in the U10 Boys category (2004 and 2005)
The winner of Autumn tournament of Republic Chess Centre U14 (Baku, Azerbaijan, November, 2004)




He has 3 medals from Europe Youth and 1 medal from World Youth.
The silver medal in the U10 category of Europe youth championship (Herceg-Novi, Serbia and Montenegro, 2005);
The bronze medal in the U10 category of World youth championship (Belfort, France, 2005);
The bronze medal in the U12 category of Europe youth championship (Herceg-Novi, Montenegro, 2006);
The silver medal in the U12 category of Europe youth championship (Rijeka, Croatia, 2007);
4th place in the U14 category of World Youth Championship (Vung Tau, Vietnam, 2008);
---
Read more

AEROFLOT OPEN-2011+Blitz Qualify

AEROFLOT OPEN-2011+Blitz Qualify


FINAL STANDINGS

Final Standings
A
1 GM Le, Quang Liem 6.5 VIE 2664 2809 -1 +1.73 2649.4
2 GM Vitiugov, Nikita 6.5 RUS 2709 2803 +1.11 -1 2638.6
3 GM Tomashevsky, Evgeny 6.5 RUS 2695 2797 +1.22 1 2630.6
4 GM Khismatullin, Denis 6.0 RUS 2649 2779 +1.57 -1 2660.3
5 GM Yu, Yangyi j 6.0 CHN 2607 2762 +1.87 -1 2644.1
6 GM Kamsky, Gata 6.0 USA 2730 2756 +0.28 -1 2631.1
7 GM Rodshtein, Maxim 6.0 ISR 2625 2734 +1.32 1 2614.7
8 GM Kasimdzhanov, Rustam 6.0 UZB 2681 2727 +0.56 1 2607
9 GM Mamedov, Rauf 6.0 AZE 2660 2720 +0.74 1 2597.4
10 GM Cheparinov, Ivan 6.0 BUL 2665 2716 +0.62 1 2587

Final Standings B Azeri Players
20 GM Durarbeyli, Vasif 5.5 AZE 2504 2490 -0.15 -1 2411.7
59 IM Bajarani, Ulvi 4.5 AZE 2393 2388 -0.06 1 2391.6
65 WFM Mammadova, Gulnar Marfat qizi 4.0 AZE 2284 2363 +0.97 -1 2405.9

Mamedyarov Won Blitz Tournament!
1 GM Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2772 14.5 74.50 95.50 7
2 GM Ponomariov, Ruslan UKR 2744 14.0 77.00 98.50 7
3 GM Andreikin, Dmitry RUS 2689 13.5 77.50 100.00 6
4 GM Tomashevsky, Evgeny RUS 2695 13.5 74.50 94.50 6
5 GM So, Wesley PHI 2673 13.0 77.50 95.50 6
6 GM Vitiugov, Nikita RUS 2709 13.0 70.00 89.50 6
9 GM Mamedov, Rauf AZE 2660 12.5 75.00 98.00 5
27 GM Durarbeyli, Vasif AZE 2504 11.5 71.00 87.50 5
35 GM Mamedov, Nidjat AZE 2580 11.0 76.50 98.50 3
111 IM Bajarani, Ulvi AZE 2393 8.5 58.50 73.50 3
138 WFM Mammadova, Gulnar Marfat qizi AZE 2284 7.5 59.50 77.50 3

Read more

Moscow open 2011



A. Robin tournament for young grandmasters (men)

Round 11

GM Safarli, Eltaj AZE 2629 1/2-1/2 GM Kuzubov, Yuriy UKR 2624
GM Chadaev, Nikolai RUS 2568 1-0 GM Inarkiev, Ernesto RUS 2672
GM Hess, Robert L USA 2572 1/2-1/2 GM Grachev, Boris RUS 2660
GM Sjugirov, Sanan RUS 2626 1-0 GM Rakhmanov, Aleksandr RUS 2590
GM Cheparinov, Ivan BUL 2665 1/2-1/2GM Zhigalko, Sergei BLR 2671
GM Alekseev, Evgeny RUS 2701 1/2-1/2IM Krylov, Mikhail RUS 2499

Safarli,Eltaj - Zhigalko,Sergei [B30]
Moscow Open 2011 - Young GM (7), 02.02.2011

1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 Nf6 4.Nc3 Qc7 5.0-0 Nd4 6.d3 a6 7.Ba4 b5 8.Bb3 Nxb3 9.axb3 b4 10.Ne2 Bb7 11.Re1 e6 12.Bf4 Qd8 13.Ng3 Be7 14.Nd2 d5 15.e5 Nd7 16.Nh5 g6 17.Ng7+ Kf8 18.Bh6 Kg8 19.Qg4 Qc8 20.Nh5 Bf8 21.Bxf8 Kxf8 22.Nf6 Kg7 23.Qf4 Qd8 24.Nxd7 Qxd7 25.Qf6+ Kg8 26.Ra5 Qc7 27.Rea1 h6 28.h4 Rh7 29.Nf3 Rg7 30.Nh2 g5 31.Qxh6 Rg6 32.Qh5 Qxe5 33.Nf3 Qxb2 34.Re1 Qxc2 35.Ne5 Rg7 36.Ng4 Qc3 37.Re5 Rg6 38.Rxg5 Rxg5 39.Qxg5+ Kf8 40.Ne5 Qe1+ 41.Kh2 Qxf2 42.Ra2 Qf5 43.Qg3 Qh7 44.Nd7+ Ke7 45.Nxc5 Bc8 46.Qc7+ Kf8 47.Qd8+ Kg7 48.Rf2 e5 49.Qf6+ Kf8 50.Rf3 Bg4 51.Rg3 Qh5 52.Nd7+ 1-0

Final Standings
1 GM Grachev, Boris RUS 2660 7.5
2-3 GM Zhigalko, Sergei BLR 2671 7
2-3 GM Sjugirov, Sanan RUS 2626 7
4-9 GM Inarkiev, Ernesto RUS 2672 6.5
4-9GM Safarli, Eltaj AZE 2629 5.5
4-9 GM Alekseev, Evgeny RUS 2701 5.5
4-9 GM Kuzubov, Yuriy UKR 2624 5.5
4-9 GM Cheparinov, Ivan BUL 2665 5.5
4-9 GM Chadaev, Nikolai RUS 2568 5.5
10-11 GM Hess, Robert L USA 2572 4
10-11 GM Rakhmanov, Aleksandr RUS 2590 4
12 IM Krylov, Mikhail RUS 2499 2.5

http://open.moschess.ru/

Read more

AZE Ch 2011 Men


Final Standings
1 GM Mamedov Nidjat 2580 AZE 8
2 GM Bagirov Rufat 2471 AZE 7
3 (3-5) GM Guseinov Gadir 2591 AZE 6½ 5
4 (3-5) GM Durarbeyli Vasif 2504 AZE 6½ 4
5 (3-5) GM Mirzoev Azer 2563 AZE 6½ 3
6 (6-8) GM Abbasov Farid 2537 AZE 5½ 4 29
7 (6-8) IM Bajarani Ulvi 2393 AZE 5½ 4 28.75
8 (6-8) IM Guliev Logman 2464 AZE 5½ 3
9 IM Rasulov Vugar Ural Oglu 2483 AZE 5
10 IM Abasov Nijat Azad Oglu 2486 AZE 4½
11 Abdulov Orkhan Javanshir Oglu 2334 AZE 3
12 Mammadov Zaur Fazahir Oglu 2443 AZE 2½

aze-ch-2011-men.pgn [0 b] (downloads: 279)

http://chess-results.com/tnr43411.aspx
AZE Ch 2011 Men
Read more

AZE Ch 2011 Women

Offical Site
Chess-Results

Final Standings
1-2 WGM Mamedjarova Turkan AZE 2306 8.5 7 0.5 Champion
1-2 WGM Mamedjarova Zeinab AZE 2332 8.5 7 0.5
3 WFM Mammadova Gulnar AZE 2284 8.0
4 WIM Umudova Nargiz AZE 2246 6.5 5 1.0
5 WFM Fataliyeva Ulviyya AZE 2019 6.5 5
6 WIM Kazimova Narmin AZE 2298 6.0
7 WFM Ismayilova Parvana AZE 2089 5.0
8 Guliyeva Sabina AZE 1979 4.0 3
9 WIM Isgandarova Khayala AZE 2167 4.0 2
10 WIM Abdulla Khayala AZE 2205 3.5 3
11 Hasanova Turkan AZE 2056 3.0 2
12 WFM Khalafova Narmin AZE 2130 2.5
Read more

XXXVI Abierto Internacional "Ciudad de Sevilla"

Full Final Standings

1 10 GM HASLINGER, Stewart G 2536 ENG 7½ 47
2 11 GM SENGUPTA, Deep 2530 IND 7½ 44½
3 23 IM FERNANDEZ ROMERO, Ernesto 2453 ESP 7 46
4 14 GM GONZALEZ GARCIA, Jose 2503 MEX 7 45½
5 19 GM CAMPORA, Daniel H. 2488 ARG 7 44 37
6 5 GM LEMOS, Damian 2553 ARG 7 44 36½
7 6 GM MATAMOROS FRANCO, Carlos S. 2545 ECU 7 43½ 37
8 1 GM CORRALES JIMENEZ, Fidel 2591 CUB 7 43½ 36
9 12 GM TESKE, Henrik 2520 GER 7 43 38
10 3 GM SPRAGGETT, Kevin 2600 2575 CAN 7 43 36½
11 18 GM LALIC, Bogdan 2491 CRO 7 43 35½
12 4 GM MIRZOEV, Azer 2563 AZE 7 42
13 7 GM DIZDAR, Goran 2544 CRO 7 41
14 20 GM SARIC, Ante 2482 CRO 6½ 45½
15 8 GM RIZOUK, Aimen 2539 ALG 6½ 45
16 9 GM ABBASOV, Farid 2537 AZE 6½ 44½
17 13 GM PAUNOVIC, Dragan 2509 SRB 6½ 43 36½
18 21 IM DAS, Arghyadip 2479 IND 6½ 43 34
19 2 GM KORNEEV, Oleg 2573 2576 RUS 6½ 42½
20 28 IM BELLIA, Fabrizio 2417 ITA 6½ 41

Read more

"Azerbaijanian Solidarity Day"-2010

Dedicated Of "Azerbaijanian Solidarity Day"

Tournament Date 22-29 December 2010


Final Standings
1.Team A 25.5
1 GM Gasanov Eldar 2488 UKR 4.5/10
2 GM Abbasov Farid 2538 AZE 7.5/10
3 IM Benidze Davit 2524 GEO 4.5/10
4 GM Bagirov Rufat 2470 AZE 5.5/10
5 FM Heydarli Kanan Beyukkishi Oglu 2402 AZE 3.5/10

2.Team B 24.5
1 IM Bajarani Ulvi 2413 AZE 5.5/10
2 Orujov Shujaat Ismiali Oglu 2152 AZE 1.5/10
3 IM Abasov Nijat Azad Oglu 2505 AZE 8.0/10 GM Norm
4 IM Rasulov Vugar Ural Oglu 2483 AZE 7.0/10 GM Norm
5 Mammadov Zaur Fazahir Oglu 2443 AZE 2.5/10


Games & Results

solidarity-day-2010.pgn [0 b] (downloads: 117)

Read more